Elma Suyu Safra Taşlarını Yumuşatır mı?

  Elma suyu safra taşlarını yumuşatır mı? Yapılan araştırmalarda ve klinik deneylerde elma suyunda bulunan malik asit ve pektinin kolesterol ve pigment taşlarını yumuşattığı tespit edilmiştir. Safra taşları yapı ve pigment birikimine göre farklı çeşitlerde oluşabilir. En zorlu ve ağrılı taş kategorisi olan kalsifiye yani kireçleşmiş taşlar üzerinde etkisi çok fazla değildir. Allahtan bu tür taşlar nadiren oluşur. Malik asitin etkisi daha çok kolesterol ve bilirubin taşları üzerinde etkilidir. Safra taşlarının %80’i kolesterol taşlarından oluşur.

  Elma dünya üzerinde en çok çeşidi olan ve en çok tüketilen meyvedir. Sadece safra rahatsızlıklarında değil, kozmetikten, cilt ve saç sağlığına, pastacılığa kadar bir çok alanda kullanılır. Ayrıca sirkesi de sağlık açısından oldukça faydalıdır. Elma sirkesin safra taşları üzerindeki etkisini ayrı bir makalede ele alacağım. Biz bu makalede elma veya elma suyunun safra taşları üzerindeki etkisine değineceğiz. Elma suyunu tüketmenizde herhangi bir sağlık nedeniniz yoksa her gün içebilir veya günde birkaç elma yemenizde sakınca yoktur.

  İngiliz Tuzu Küründe Elma Suyunun Önemi

  Safra kesesi taşlarını düşürmek için en az 6 gün boyunca sağlıklı beslenmenin dışında günde 1 litre elma suyunu, gün içinde porsiyonlara bölerek tüketilmelidir. Elma suyundaki Malik Asitin kolesterol safra taşlarını yumuşattığı tespit edilmiştir. Bu konuda tamamlanmış ve halen devam eden araştırmalar mevcut.

  İngiliz Tuzu küründe elma suyu en az 6 gün boyunca, günde 1 litre tüketilmelidir. Kırmızı veya yeşil elma hiç fark etmez yeter ki %100 elma suyu olsun. Yeşil elmanın içerisindeki malik asit oranı çok az miktar daha fazladır ama etkisi çok fazla fark yaratmaz. Her ikisini de gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

  Bazı kişiler elma suyunu kolaylıkla içemeyebilirler. Eğer elma suyu içerken zorlanıyorsanız meyvesini tüketebilirsiniz ama kür günü yani 6. günde elma suyu olarak tüketmelisiniz. İlk beş gün için günde 5 elma yemeniz yeterlidir. Elma suyunda olduğu gibi elmaları gün içersin de porsiyonlara bölerek yemelisiniz. Sağlığınız açısından bir sıkıntı oluşturmuyorsa 1-2 tane fazladan yiyebilirsiniz.

  En İyi Sonuç İçin Elma Suyunu Nasıl Tüketmeliyim?

  Elma suyundan en iyi sonucu alabilmek için aç karna tüketilmesi tavsiye edilir. Yemeklerden 30 dakika önce veya yemeklerden 2 saat sonra içmelisiniz. Elma suyuna karşı hassasiyetiniz varsa biraz suyla seyreltip içebilirsiniz.

  Tok karna veya yemeklerle birlikte tükettiğiniz elma suyundan çok fazla verim alamazsınız. Ayrıca yemek sırasında aldığınız herhangi bir sıvı midenizin çabuk boşalmasına neden olacağı için besinler tam öğütülmeden on iki parmak bağırsağına dökülecektir. Öğütülmemiş besinleri sindirmek için karaciğer ve safra kesesi daha fazla çalışacağı için sindirim problemleri, karaciğer yağlanması veya büyümesi gibi birçok rahatsızlıkların gelişmesine neden olabilirsiniz.

  Elma suyunu akşam 18.00’a kadar bitirmelisiniz. Elma suyu safra taşlarını yumuşatır mı?

  6 Gün Boyunca Nelere Dikkat Etmeliyim?

  Kürü uygulamadan önce hazırlık yaptığımız 6 gün boyunca beslenmenize dikkat etmelisiniz. Sağlıklı beslenmemizin nedenlerinden biri safra taşlarını mümkün mertebe yumuşatmaktır. Buna göre;

  • Bütün hafta boyunca dengeli ve sağlıklı beslendiğinizden emin olmalısınız,
  • Beslenmeniz lif bakımından yüksek olmalıdır. Günde 30 gr. lif tüketmeye dikkat edin. Lif ihtiyacı için meyve, sebze ve kepekli tahılları tüketebilirsiniz,
  • Yağlı gıdalardan uzak durmalısınız özellikle trans yağları kesinlikle tüketmemelisiniz,
  • Kızartma gibi kızgın yağda hazırlanmış bütün gıdalar yasak listemizde,
  • Yumurta, süt, et, kümes hayvanları da karaciğer ve saframızı zorlayacağı için tüketilmemeli,
  • Günde 5-9 porsiyon meyve sebze tüketebilirsiniz. Porsiyonların alım süresini kendinize göre ayarlayabilirsiniz. 1 porsiyon ortalama olarak avuç içiniz kadardır,
  • Kola, Ice Tea, gazlı içecekler, şarküteri gıdalardan uzak durmayı unutmayın.

  Bazı kişiler elma suyunu tükettiğinde kendini rahatsız hissedebilirler. Genelde Candida Mantarı Mayası veya irritabl bağırsak sendromlu (IBS) olan kişilerde ishal durumu ortaya çıkabilir. Bu kişilerde genelde ishal, kusma, mide bulantısı görülür. Bu belirtiler sizde varsa elma suyunu seyrelterek tüketin, hala devam ediyorsa elma suyu yerine alternatif seçenekleri deneyebilirsiniz.

  Hazır Meyve Suyu İçebilir miyim?

  Tercihim her zaman doğal ve organik olandan yanadır. Ama günümüzde organik gıdaya ne kadar ulaşabiliriz tartışılır. Ayrıca çalışan bir kişi için her gün meyve sıkmak ve meyve sıkacağını temizlemek zor ve zahmetlidir. Bu durumda doğal olarak pratik veya alternatif yöntemlere başvurabiliriz. Elma suyu sıkmaya zamanınız veya katı meyve sıkacağınız yoksa hazır elma suyu içebilirsiniz. Satın aldığınız elma suyunun %100 elma suyu olduğundan emin olmanız yeterlidir. Safra taşlarını yumuşatan bir diğer ürün karbonattır. Karbonatın safra taşlarını nasıl eritebileceğini öğrenmek istiyorsanız bu linkteki makalemi okuyabilirsiniz. Karbonat Safra Taşlarını Eritir mi?

  Şeker hastasıysanız, Candida Mantarı mayası enfeksiyonu, mide ülseri, kanser, hipogliseminiz (düşük kan şekeri) veyahut meyve sularına karşı hassasiyetiniz varsa meyve suyu tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

  Bazı bünyeler elma suyuna karşı hassastır. Fazla tükettiklerinde şişkinlik, gaz veya ishal olabilirler. Sadece ishalde olabilirsiniz. İshal olduysanız, bu şekerin elma suyundaki fermantasyonundan kaynaklanır. Böyle bir durum sizi rahatsız ediyorsa klorsuz su ile seyreltebilirsiniz. Dışkının kıvam ve renginde farklılıklar da olabilir. Ancak bu durum sizi telaşlandırmasın. Genelde normal bir durumdur. Her şeye rağmen bu belirtiler sizi rahatsız ediyorsa elma suyu içmeyi bırakın ve alternatif seçeneklere yönelin.

  Şeker Hastaları

  Şeker hastaları çoğu zaman meyve suyu tüketemezler. Elma suyu içerken tedirgin oluyorsanız aynı oranda klorsuz su ile seyreltebilirsiniz. Bu şekilde tükettiğinizde de sizi rahatsız ediyorsa piyasadan alacağınız toz formundaki malik asidi kullanabilirsiniz.

  1 litre suya 1-1,5 çay kaşığı toz malik asidi ekleyip karıştırın ve elma suyu yerine kullanın.

  Şekerin elma suyundaki fermantasyonu özellikle Candida mantarı maya enfeksiyonu olan kişileri etkiler. Candida mantarı nedir? Aslında hepimizin bağırsaklarında yaşayan yararlı bir mantardır. Bazı sebeplerden dolayı bu mantarın sayısında artış olur. Ortaya ciddi sorunlar çıkar.

  Karnınızda şişkinlik, obezite, idrar yaparken yanma, migren, mide ekşimesi, boğazda sürekli yanma, ağız kuruluğu gibi birçok belirtisi vardır. Hatta çocuklarda öğrenme bozukluğu, ishal, kabızlık ve popoda kızarıklığa da neden olur.

  DİPNOT

  Kuşkusuz elma dışında alternatif ürünler kullanarak safra taşlarını yumuşatabilir veya vücuttan dışarı atabilirsiniz. Şunu unutmayın ki safra kesesinizin sağlığı büyük ölçüde yaşam tarzınıza ve beslenme şeklinize bağlıdır. Bunu her zaman göz önünde bulundurun. Günlük lif tüketiminizi yapın, bol su için, günde en az 30 dakika boyunca tempolu yürüyün. Sonuçlarını görünce sizde şaşıracaksınız.

  Fasulye ve kepekli tahıllar gibi birçok gıda sağlıklı lifler barındırır. Safra oluşumunu önlemek için tüketebilirsiniz. Sağlıklı yağ tüketin ve her zaman ilk tercihiniz zeytinyağı olsun. Kızarmış yiyecekler, trans yağlardan uzak durun. Şeker tüketimini azaltın, beyaz ekmek gibi rafine karbonhidratlardan uzak durun.

  Kolesterol seviyenizi düzenli kontrol ettirin. Bu önlemler safra taşı oluşumu ve gelişme riskini tamamen ortadan kaldırmasa bile safra kesesi taşı ve hastalıklarını büyük ölçüde önleyebilir. Elma suyu safra taşlarını yumuşatır mı?

  B.Kerim KUL
  B.Kerim KULhttps://www.ingiliztuzu.com/
  Merhaba, ben Kerim KUL, fitoterapist ve karaciğer, safra kesesi taşı ve hastalıkları konusunda uzmanım. Uzun yıllardır bitkilerin sağlık üzerindeki etkisine olan tutkumla birlikte, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıkları konusunda önemli başarılar elde ettim. Tedavilerimde bitkileri kullanarak hastalarımın sağlığına katkıda bulunuyorum ve sonuçlarım oldukça başarılı oluyor.Hayatınızda sağlıklı ve mutlu olmanızı sağlamak benim için büyük bir tutku. Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarının, yaşam kalitenizi ciddi şekilde düşürdüğünü biliyorum. Bu nedenle, tamamen doğal yöntemlerle sağlıklı bir şekilde iyileşmek için size yardımcı olabilirim.Sitemde, bitkilerin sağlık üzerindeki etkilerini ve bu tedavi yöntemlerinin ne kadar etkili olduğunu ayrıntılı bir şekilde anlatıyorum. Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında bitkilerin kullanımının ne kadar önemli olduğuna dikkat çekerek, sağlıklı bir yaşam için doğal çözümler sunuyorum.Başarılı tedavi sonuçlarım, hastalarımın mutluluğu ve hayatlarını değiştirmesi benim için büyük bir gurur kaynağı. Sizler de doğal yollarla sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek istiyorsanız, sitemdeki bilgileri inceleyebilir ve benimle iletişime geçebilirsiniz.Sağlık ve mutluluk dolu bir yaşam için sizleri bekliyorum.

  İlgili Makaleler

  2 YORUMLAR

  1. Merhabalar, internetten malik asit alsam kullanabilir miyim. Bir sürü seçeneği var hangisini almam lazım. Yazınız çok detaylı ayrıca bilgilendirme için teşekkür ederim.

   • Maalesef ülkemizde organik malik asit bulmak oldukça zor. Tavsiye edebileceğim bir ürün maalesef yok. Meyve suyu tercihini kullanmanızı tavsiye ederim. İnternette ki ürünler sentetiktir.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Bağlantıda Kalın

  22,155BeğenenlerBeğen
  12,144TakipçilerTakip Et
  12,500AboneAbone Ol

  En Son Makaleler