İngiliz Tuzu Nedir?

0
İngiliz Tuzu Nedir?
İngiliz Tuzu Nedir?

İngiliz Tuzu Nedir? Bir diğer ismi de Epsom tuzudur. Teknik olarak Magnezyum Sülfat diye bilinir. İngiliz Tuzu doğal ve organik bir mineraldir. Çoğunlukla gübre hammaddesi olarak kullanılır. Sentetik üretimi de oldukça yaygındır. Sentetik İngiliz tuzu Magnezyum Karbonatın işlenmesiyle elde edildiği için ucuz ve sağlık için kullanımı uygun değildir. Klasik İngiliz Tuzunu sadece harici kullanımlar için tercih edin. Çünkü En iyi sentetik İngiliz tuzunun Magnezyum Oksit oranı %13’ü geçmez. Bu oran safra ve karaciğer hepatik kanallarını genişletmek için uygun değildir. Kanallar istenildiği oranda genişlemediği için safra kanalında taş tıkanması olasılığı yüksektir.

Tıbbi İngiliz Tuzu (Epsom Tuzu) gıda tüketimine uygun hijyenik ortamlarda hazırlanır. Sağlığınız için kullanacağınız İngiliz Tuzu kesinlikle Heptahidrat yöntemiyle üretilmelidir. Heptahidrat, maden sularının buharlaştırılması sistemiyle elde edilen yöntemdir.

Alternatif Sağlıkta İngiliz Tuzu Kullanımı

İngiliz Tuzu, Geleneksel Hint Tıbbı olan Ayurveda ’da 5.000 yıl, Geleneksel Çin Tıbbında ise 3.000 yıldır kullanılmaktadır. Karaciğer ve safra kesesi temizliğinde kullanımı yaygındır.

Safra Kesesi Taşı düşürmek için bu yazımı okuyabilirsiniz; Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür

İngiliz Tuzu ve Sofra Tuzu Aynı mıdır?

İngiliz tuzu Magnezyum, Sofra tuzu ise Sodyum mineralinden oluşur. Bu yüzden ikisinin de yapısı ve işlevi farklıdır. İsminde “Tuz” geçmesi sizi endişelendirmesin. Sofra tuzuyla alakası yoktur.

İngiliz Tuzu Safra Taşlarını Nasıl Düşürür?

Özellikle şunu belirtmek isterim ki İngiliz Tuzu ilaç değildir ve iyileştirme etkisi yoktur. Peki nasıl oluyor da safra kesemizi safra taşlarından veya çamurundan temizleyebiliyor?

İngiliz tuzu içtikten yaklaşık 1 saat sonra safra kanallarında genişlemeler oluşur ve safra kesesi boyutunun 1/3 oranında büzülmesini sağlar. Eğer doğru İngiliz tuzu kullanmazsanız safra kanalları yeterince genişlemez ve bu yüzden kanala taş düşme riski yüksek olur. Kesinlikle Tıbbi İngiliz tuzu kullanmalısınız.

Kür günü İngiliz tuzu içtikten 1,5-2 saat sonra yağlı karışım içilir. İçtikten sonra vücut safra ve pankreas enzimlerini salgılamak için kolesistokinin hormonu salgılar ve İngiliz tuzu etkisiyle genişleyen safra kanalları ve buna ek olarak büzülen safra kesesi, depoladığı safrayı on iki parmak bağırsağına boşaltacaktır. Safra sıvısıyla beraber taş, çamur, kolesterol kristalleri on iki parmak bağırsağına dökülecektir.

Belirli periyotlarla kür tekrarlandığında karaciğer temizleneceğinden vücudun ihtiyaçlarını sağlıklı ve kesintisiz sağlayacaktır, sağlıklı ve kesintisiz beslenen organlar belli bir süre sonra kendilerini yenileyerek birçok hastalığın iyileşmesinde etkili olacaktır. İngiliz tuzu nedir

Başka bir deyişle bizi iyileştiren İngiliz Tuzu değil, Karaciğer ve sindirim sisteminin temizlenmesiyle vücudun kendini yenilemesidir.

İngiliz Tuzu Faydaları

Epsom Tuzu Karaciğer, Safra Kesesi temizliğinde, kabızlık, fibramiyoloji, uykusuzluk gibi sorunlarda oldukça başarılıdır.

Magnezyumun vücudumuzda 300’den fazla kimyasal reaksiyonda rol oynar. Örneğin magnezyum minerali vücudun protein oluşturmasına yardımcı olur. Kasların ve sinirlerin düzgün çalışmasını destekler hatta kan şekeri seviyesini kontrol ederek kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Magnezyum eksikliğinizin olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle doktorunuza danışarak size uygun magnezyum takviyesini kullanabilirsiniz. Bu makalemizde ilginizi çekebilir. Safra Reflüsü ve Belirtileri

İngiliz Tuzunu Kimler Kullanamaz?

Böbrek yetersizliği olanlar kesinlikle İngiliz Tuzunu kullanamazlar. Magnezyum sülfat vücuda girdiğinde kan dolaşımındaki fazla magnezyumu böbrekler filtreler ve idrarla dışarı atar. Örneğin; kişinin böbrekleri çalışmıyor veya yetersiz çalışıyorsa kandaki fazla magnezyumu filtreleyemez ve zehirlenmeye neden olur.

Ayrıca, açık kalp ameliyatı geçirmiş hastalar, kronik kalp rahatsızlığı olanlar, organ nakli olmuş kimseler İngiliz tuzu kullanamazlar.

Kemoterapi tedavisi gören kanser hastaları en son gördüğü tedaviden 6-7 ay sonra kürü uygulayabilirler. Bu kişilere kesinlikle tavsiye ediyorum. Karaciğerde ve vücutta biriken toksinleri temizlemekte oldukça etkilidir. İngiliz tuzu nedir

İngiliz Tuzunun Yan Etkileri

 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Bulanık görüş
 • Sürekli tuvalete çıkma
 • Halsizlik
 • Yorgunluk hali

Bütün bu etkilerin görülmesi normaldir. İçeriğindeki magnezyumdan dolayı ishal olursunuz. İngiliz tuzu vücutta en fazla 8-12 saat arası durur. Vücutta hiçbir atık bırakmadan tamamen dışarı atılır.

Kemikleri Güçlü Tutar

İngiliz Tuzundaki magnezyum enerji üretimi ve başka diğer işler için de önemlidir. Kemikleri güçlü tutar ve sinirlerdeki iletişimi geliştirir ayrıca kalbin ritmini korumasına yardımcı olur.

Ayrıca kaliteli bir uyku içinde gereklidir. Yapılan araştırmalara göre magnezyum vücudun melatonin üretmesine yardımcı olur. Melatonin vücudun ürettiği bir hormondur. Karanlık hormonu da denir. Vücudu rahatlatır ayrıca stresi azaltır. Vücut sadece 23:00-02:00 saatleri arasında üretir. Mesela uyuduğunuz oda yeterince karanlık değilse vücut yeterli melatonin üretmez.

İngiliz Tuzu banyosu, cilde ipeksi bir his verir. Ayrıca deri yoluyla magnezyumu emerek ihtiyacımız olan magnezyumu sağlar ve magnezyum minerali cildimiz için mükemmeldir. Cilt yaralarını iyileştirir ve tahrişin yayılmasını engeller. İyileşme sürecini hızlandırır.

İngiliz Tuzunun Kullanım Alanları

İngiliz tuzu dünya çapında en çok banyo tuzu olarak kullanılır. En çok sporcular kas ağrıları ve gerginlik için İngiliz Tuzu banyosunu sıklıkla tercih ederler.

Vücudu toksinlerden arındırmak için yaklaşık 15 dakika sıcak bir İngiliz Tuzu banyosunda beklemek yeterlidir. Fakat yorgunluk ve gerginlik için 20-25 dakika beklemelisiniz. Daha uzun süre beklemek vücutta su kaybına neden olduğundan kesinlikle tavsiye edilmez.

Magnezyumun müshil etkisi olduğu için günlük olarak kullanılmamalıdır ama kabızlık probleminiz varsa 2 hafta boyunca 1 çay kaşığı tavsiye edilir. Stresli ve gerginseniz gevşemek için kullanabilirsiniz.

İngiliz tuzunu kullanırken alkali su tercih edin. Ama Su klorlu olmamalıdır. Klor vücut için yararlı olan tüm minerallerin etkisini yok eder. İngiliz tuzu nedir

Banyoda kullanımı anksiyete ve düşük tansiyonu yatıştırdığı bilinmektedir. Ayak bileği burkulmalarında ayağınıza İngiliz Tuzu banyosu yapabilirsiniz. Yaklaşık 5-7 litre suya 2 su bardağı Epsom tuzu ekleyin ve ayağınıza masaj yaparak ayak banyosu yapın.

Ayrıca doğrudan yüzünüze peeling yaparak uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanımda cildin yaşlanmasını yavaşlatır. Cildi yumuşak ve ipeksi hissettirir. Hatta lavanta yağı ve vazelinle karıştırarak kendi kreminizi yapabilirsiniz.

Epsom Tuzunun akne ve sivilceler için kullanımını ek olarak buradan okuyabilirsiniz; Akne Problemlerine İngiliz Tuzu

En Çok Bilinen 6 Faydası

Sonuç olarak İngiliz Tuzu mineralinin en çok bilinen harici/dahili 6 faydasını ve kullanıldığı alanları şöyle sıralayabiliriz.

 1. Yorgun kasların gevşemesi, gerginlik ve stresi kontrol altına almak için,
 2. Ölü deriyi temizlemek ve ipeksi bir cilde sahip olmak için günlük yüz temizliğinde,
 3. Kabızlığın tedavisinde, vücuttan zararlı toksinlerin atılmasında,
 4. Düzenli kullanımda kaygıyı yok eder ve kaliteli uykuya,
 5. Kas ağrısı, sertlik, tutulma gibi sorunların hafifletilmesinde,
 6. Detoks etkisinden dolayı toksinlerden arınıp daha çabuk iyileşmenize yardımcı olur.

İngiliz Tuzu kullanmaya karar verdiyseniz, konu hakkında bilgili olan kişilerden destek almayı unutmayın.

SIK SORULAN SORULAR

İngiliz Tuzu Nedir?

İngiliz Tuzu Nedir?

İngiliz Tuzu doğada maden sularında bulunan Magnezyum Sülfatın Heptahidrat yöntemiyle elde edilen doğal bir mineraldir. Epsom Tuzu veya Bitter salt diye de bilinir.

İngiliz Tuzunu Kabızlık için kullanabilir miyim?

Evet kullanabilirsiniz. İngiliz Tuzu içeriğindeki magnezyumdan dolayı en etkili bağırsak çalıştırıcı mineraldir. 2 hafta belirtildiği şekilde kullanılmalıdır. Bu sürede bağırsak hareketi gözlemlenmiyorsa muhakkak doktora gidip nedeni araştırılmalıdır.

İngiliz Tuzu günlük kullanabilir mi?

Sadece kabızlık için günde 1 çay kaşığı 2 hafta boyunca kullanılabilir. Diğer kullanımlar için konu hakkında uzman kişilere danışmalıdır.

İngiliz Tuzunu fiyatları Neden Farklı?

Piyasada çok sayıda ucuz İngiliz Tuzu mevcuttur. Bunların çoğu magnezyum karbonattan sentetik olarak elde edilir. Magnezyum Oksit oranı düşük ve fiyatı ucuzdur. Gübre hammaddesi için üretilir. Tıbbi İngiliz Tuzu sağlıkta kullanılır ve mineral açısından zengindir. Karaciğer ve Safra Temizliğinde Tıbbi İngiliz Tuzu kullanılır.

İngiliz Tuzu Zayıflatır mı?

Hayır zayıflatmaz. Oldukça etkili bir ödem atıcıdır. Kullandığınızda vücuttaki ödemi atar yağ yakmaz. Belirtildiği gibi metabolizmayı hızlandırmaz. Ama diyet yapanlara toksinleri temizlediği için kesinlikle tavsiye ederim.

Bitter Salt, İngiliz Tuzuyla aynı mineral midir?

Bu soru bana en çok Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızdan geliyor. İngiliz Tuzunun Almanya’da ki ismi Bitter Salt yani acı tuzdur.

İngiliz Karbonatı ve İngiliz Tuzu Aynı mıdır?

Kesinlikle Hayır. İngiliz Karbonatı Sodyum Bikarbonattır. Halk dilinde kabartma tozu olarak bilinir. Ayrıca vücudun alkali ve asit dengelenmesi için kullanılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz