0,00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

0,00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

İngiliz Tuzu Nedir?

İngiliz Tuzu Nedir? Bir diğer ismi de Epsom tuzudur. Teknik olarak Magnezyum Sülfat diye bilinir. İngiliz Tuzu (Epsom Tuzu)doğal ve organik bir mineraldir. Çoğunlukla gübre hammaddesi olarak kullanılır. Sentetik(doğal olmayan) üretimi de oldukça yaygındır. Sentetik İngiliz tuzu (Epsom Tuzu) Magnezyum Karbonatın işlenmesiyle elde edildiği için ucuz ve sağlık için kullanımı uygun değildir. Klasik İngiliz Tuzunu sadece harici kullanımlar için tercih edin. Çünkü En iyi sentetik İngiliz tuzunun (Epsom Tuzu) Magnezyum Oksit oranı %13’ü geçmez. Bu oran safra ve karaciğer hepatik kanallarını genişletmek için uygun değildir. Kanallar istenildiği oranda genişlemediği için safra kanalında taş tıkanması olasılığı yüksektir.

Tıbbi İngiliz Tuzu (Epsom Tuzu) gıda tüketimine uygun hijyenik ortamlarda hazırlanır. Sağlığınız için kullanacağınız İngiliz Tuzu (Epsom Tuzu) kesinlikle Heptahidrat yöntemiyle üretilmelidir. Heptahidrat, maden sularının buharlaştırılması sistemiyle elde edilen yöntemdir.

Alternatif Sağlıkta İngiliz Tuzu Kullanımı

İngiliz Tuzu (Epsom Tuzu), Geleneksel Hint Tıbbı olan Ayurveda ’da 5.000 yıl, Geleneksel Çin Tıbbında ise 3.000 yıldır kullanılmaktadır. Karaciğer ve safra kesesi temizliğinde kullanımı yaygındır.

Safra Kesesi Taşı düşürmek için bu yazımı okuyabilirsiniz; Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür

İngiliz Tuzu (Epsom Tuzu) ve Sofra Tuzu Aynı mıdır?

İngiliz tuzu (Epsom Tuzu) Magnezyum, Sofra tuzu ise Sodyum mineralinden oluşur. Bu yüzden ikisinin de yapısı ve işlevi farklıdır. İsminde “Tuz” geçmesi sizi endişelendirmesin. Sofra tuzuyla alakası yoktur.

İngiliz Tuzu Safra Taşlarını Nasıl Düşürür?

Özellikle şunu belirtmek isterim ki İngiliz Tuzu (Epsom Tuzu) ilaç değildir ve iyileştirme etkisi yoktur. Peki nasıl oluyor da safra kesemizi safra taşlarından veya çamurundan temizleyebiliyor?

İngiliz tuzu (Epsom Tuzu) içtikten yaklaşık 1 saat sonra safra kanallarında genişlemeler oluşur ve safra kesesi boyutunun 1/3 oranında büzülmesini sağlar. Eğer doğru İngiliz tuzu kullanmazsanız safra kanalları yeterince genişlemez ve bu yüzden kanala taş düşme riski yüksek olur. Kesinlikle Tıbbi İngiliz tuzu kullanmalısınız.

Kür günü İngiliz tuzu (Epsom Tuzu) içtikten 1,5-2 saat sonra yağlı karışım içilir. İçtikten sonra vücut safra ve pankreas enzimlerini salgılamak için kolesistokinin hormonu salgılar ve İngiliz tuzu etkisiyle genişleyen safra kanalları ve buna ek olarak büzülen safra kesesi, depoladığı safrayı on iki parmak bağırsağına boşaltacaktır. Safra sıvısıyla beraber taş, çamur, kolesterol kristalleri on iki parmak bağırsağına dökülecektir.

Belirli periyotlarla kür tekrarlandığında karaciğer temizleneceğinden vücudun ihtiyaçlarını sağlıklı ve kesintisiz sağlayacaktır, sağlıklı ve kesintisiz beslenen organlar belli bir süre sonra kendilerini yenileyerek birçok hastalığın iyileşmesinde etkili olacaktır. İngiliz tuzu (Epsom Tuzu) nedir

Başka bir deyişle bizi iyileştiren İngiliz Tuzu (Epsom Tuzu) değil, Karaciğer ve sindirim sisteminin temizlenmesiyle vücudun kendini yenilemesidir.

İngiliz Tuzu (Epsom Tuzu) Faydaları

Epsom Tuzu Karaciğer, Safra Kesesi temizliğinde, kabızlık, fibramiyoloji, uykusuzluk gibi sorunlarda oldukça başarılıdır.

Magnezyumun vücudumuzda 300’den fazla kimyasal reaksiyonda rol oynar. Örneğin magnezyum minerali vücudun protein oluşturmasına yardımcı olur. Kasların ve sinirlerin düzgün çalışmasını destekler hatta kan şekeri seviyesini kontrol ederek kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Magnezyum eksikliğinizin olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle doktorunuza danışarak size uygun magnezyum takviyesini kullanabilirsiniz. Bu makalemizde ilginizi çekebilir. Safra Reflüsü ve Belirtileri

İngiliz Tuzunu Kimler Kullanamaz?

Böbrek yetersizliği olanlar kesinlikle İngiliz Tuzunu kullanamazlar. Magnezyum sülfat vücuda girdiğinde kan dolaşımındaki fazla magnezyumu böbrekler filtreler ve idrarla dışarı atar. Örneğin; kişinin böbrekleri çalışmıyor veya yetersiz çalışıyorsa kandaki fazla magnezyumu filtreleyemez ve zehirlenmeye neden olur.

Ayrıca, açık kalp ameliyatı geçirmiş hastalar, kronik kalp rahatsızlığı olanlar, organ nakli olmuş kimseler İngiliz tuzu kullanamazlar.

Kemoterapi tedavisi gören kanser hastaları en son gördüğü tedaviden 6-7 ay sonra kürü uygulayabilirler. Bu kişilere kesinlikle tavsiye ediyorum. Karaciğerde ve vücutta biriken toksinleri temizlemekte oldukça etkilidir. İngiliz tuzu nedir

ingiliz tuzu epsom tuzu

İngiliz Tuzunun (Epsom Tuzu) Yan Etkileri

 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Bulanık görüş
 • Sürekli tuvalete çıkma
 • Halsizlik
 • Yorgunluk hali

Bütün bu etkilerin görülmesi normaldir. İçeriğindeki magnezyumdan dolayı ishal olursunuz. İngiliz tuzu (Epsom Tuzu) vücutta en fazla 8-12 saat arası durur. Vücutta hiçbir atık bırakmadan tamamen dışarı atılır.

Kemikleri Güçlü Tutar

İngiliz Tuzundaki magnezyum enerji üretimi ve başka diğer işler için de önemlidir. Kemikleri güçlü tutar ve sinirlerdeki iletişimi geliştirir ayrıca kalbin ritmini korumasına yardımcı olur.

Ayrıca kaliteli bir uyku içinde gereklidir. Yapılan araştırmalara göre magnezyum vücudun melatonin üretmesine yardımcı olur. Melatonin vücudun ürettiği bir hormondur. Karanlık hormonu da denir. Vücudu rahatlatır ayrıca stresi azaltır. Vücut sadece 23:00-02:00 saatleri arasında üretir. Mesela uyuduğunuz oda yeterince karanlık değilse vücut yeterli melatonin üretmez.

İngiliz Tuzu (Epsom Tuzu) banyosu, cilde ipeksi bir his verir. Ayrıca deri yoluyla magnezyumu emerek ihtiyacımız olan magnezyumu sağlar ve magnezyum minerali cildimiz için mükemmeldir. Cilt yaralarını iyileştirir ve tahrişin yayılmasını engeller. İyileşme sürecini hızlandırır.

İçilebilir Tıbbi İngiliz Tuzu – Epsom Tuzu
İçilebilir Tıbbi İngiliz Tuzu – Epsom Tuzu

İngiliz Tuzunun Kullanım Alanları

İngiliz tuzu (Epsom Tuzu) dünya çapında en çok banyo tuzu olarak kullanılır. En çok sporcular kas ağrıları ve gerginlik için İngiliz Tuzu banyosunu sıklıkla tercih ederler.

Vücudu toksinlerden arındırmak için yaklaşık 15 dakika sıcak bir İngiliz Tuzu (Epsom Tuzu) banyosunda beklemek yeterlidir. Fakat yorgunluk ve gerginlik için 20-25 dakika beklemelisiniz. Daha uzun süre beklemek vücutta su kaybına neden olduğundan kesinlikle tavsiye edilmez.

Magnezyumun müshil etkisi olduğu için günlük olarak kullanılmamalıdır ama kabızlık probleminiz varsa 2 hafta boyunca 1 çay kaşığı tavsiye edilir. Stresli ve gerginseniz gevşemek için kullanabilirsiniz.

İngiliz tuzunu kullanırken alkali su tercih edin. Ama Su klorlu olmamalıdır. Klor vücut için yararlı olan tüm minerallerin etkisini yok eder. İngiliz tuzu nedir

Banyoda kullanımı anksiyete ve düşük tansiyonu yatıştırdığı bilinmektedir. Ayak bileği burkulmalarında ayağınıza İngiliz Tuzu (Epsom Tuzu) banyosu yapabilirsiniz. Yaklaşık 5-7 litre suya 2 su bardağı Epsom tuzu ekleyin ve ayağınıza masaj yaparak ayak banyosu yapın.

Ayrıca doğrudan yüzünüze peeling yaparak uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanımda cildin yaşlanmasını yavaşlatır. Cildi yumuşak ve ipeksi hissettirir. Hatta lavanta yağı ve vazelinle karıştırarak kendi kreminizi yapabilirsiniz.

Epsom Tuzunun akne ve sivilceler için kullanımını ek olarak buradan okuyabilirsiniz; Akne Problemlerine İngiliz Tuzu

En Çok Bilinen 6 Faydası

Sonuç olarak İngiliz Tuzu (Epsom Tuzu) mineralinin en çok bilinen harici/dahili 6 faydasını ve kullanıldığı alanları şöyle sıralayabiliriz.

 1. Yorgun kasların gevşemesi, gerginlik ve stresi kontrol altına almak için,
 2. Ölü deriyi temizlemek ve ipeksi bir cilde sahip olmak için günlük yüz temizliğinde,
 3. Kabızlığın tedavisinde, vücuttan zararlı toksinlerin atılmasında,
 4. Düzenli kullanımda kaygıyı yok eder ve kaliteli uykuya,
 5. Kas ağrısı, sertlik, tutulma gibi sorunların hafifletilmesinde,
 6. Detoks etkisinden dolayı toksinlerden arınıp daha çabuk iyileşmenize yardımcı olur.

İngiliz Tuzu (Epsom Tuzu) kullanmaya karar verdiyseniz, konu hakkında bilgili olan kişilerden destek almayı unutmayın.

SIK SORULAN SORULAR

İngiliz Tuzu Nedir?

İngiliz Tuzu Nedir?

İngiliz Tuzu doğada maden sularında bulunan Magnezyum Sülfatın Heptahidrat yöntemiyle elde edilen doğal bir mineraldir. Epsom Tuzu veya Bitter salt diye de bilinir.

İngiliz Tuzunu Kabızlık için kullanabilir miyim?

Evet kullanabilirsiniz. İngiliz Tuzu içeriğindeki magnezyumdan dolayı en etkili bağırsak çalıştırıcı mineraldir. 2 hafta belirtildiği şekilde kullanılmalıdır. Bu sürede bağırsak hareketi gözlemlenmiyorsa muhakkak doktora gidip nedeni araştırılmalıdır.

İngiliz Tuzu günlük kullanabilir mi?

Sadece kabızlık için günde 1 çay kaşığı 2 hafta boyunca kullanılabilir. Diğer kullanımlar için konu hakkında uzman kişilere danışmalıdır.

İngiliz Tuzunu fiyatları Neden Farklı?

Piyasada çok sayıda ucuz İngiliz Tuzu mevcuttur. Bunların çoğu magnezyum karbonattan sentetik olarak elde edilir. Magnezyum Oksit oranı düşük ve fiyatı ucuzdur. Gübre hammaddesi için üretilir. Tıbbi İngiliz Tuzu sağlıkta kullanılır ve mineral açısından zengindir. Karaciğer ve Safra Temizliğinde Tıbbi İngiliz Tuzu kullanılır.

İngiliz Tuzu Zayıflatır mı?

Hayır zayıflatmaz. Oldukça etkili bir ödem atıcıdır. Kullandığınızda vücuttaki ödemi atar yağ yakmaz. Belirtildiği gibi metabolizmayı hızlandırmaz. Ama diyet yapanlara toksinleri temizlediği için kesinlikle tavsiye ederim.

Bitter Salt, İngiliz Tuzuyla aynı mineral midir?

Bu soru bana en çok Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızdan geliyor. İngiliz Tuzunun Almanya’da ki ismi Bitter Salt yani acı tuzdur.

İngiliz Karbonatı ve İngiliz Tuzu Aynı mıdır?

Kesinlikle Hayır. İngiliz Karbonatı Sodyum Bikarbonattır. Halk dilinde kabartma tozu olarak bilinir. Ayrıca vücudun alkali ve asit dengelenmesi için kullanılır.

B.Kerim KUL
B.Kerim KULhttps://www.ingiliztuzu.com/
Merhaba, ben Kerim KUL, fitoterapist ve karaciğer, safra kesesi taşı ve hastalıkları konusunda uzmanım. Uzun yıllardır bitkilerin sağlık üzerindeki etkisine olan tutkumla birlikte, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıkları konusunda önemli başarılar elde ettim. Tedavilerimde bitkileri kullanarak hastalarımın sağlığına katkıda bulunuyorum ve sonuçlarım oldukça başarılı oluyor.Hayatınızda sağlıklı ve mutlu olmanızı sağlamak benim için büyük bir tutku. Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarının, yaşam kalitenizi ciddi şekilde düşürdüğünü biliyorum. Bu nedenle, tamamen doğal yöntemlerle sağlıklı bir şekilde iyileşmek için size yardımcı olabilirim.Sitemde, bitkilerin sağlık üzerindeki etkilerini ve bu tedavi yöntemlerinin ne kadar etkili olduğunu ayrıntılı bir şekilde anlatıyorum. Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında bitkilerin kullanımının ne kadar önemli olduğuna dikkat çekerek, sağlıklı bir yaşam için doğal çözümler sunuyorum.Başarılı tedavi sonuçlarım, hastalarımın mutluluğu ve hayatlarını değiştirmesi benim için büyük bir gurur kaynağı. Sizler de doğal yollarla sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek istiyorsanız, sitemdeki bilgileri inceleyebilir ve benimle iletişime geçebilirsiniz.Sağlık ve mutluluk dolu bir yaşam için sizleri bekliyorum.

İlgili Makaleler

4 YORUMLAR

 1. Merhabalar Kerim bey,
  Ben safra kesemdeki taşlar için kürü uyguluyordum (3 kez yaptım, üçer hafta aralıklarla) bir doktordan ingiliz tuzunun böbreklere zarar verdiğini duydum ama hiçbir yerde ingiliz tuzunun böbreklere zarar verdiğini okumadım. açıkçası korktum dördüncü kürümü yapamadım. Böbreklere zararı var mı? Lütfen yardımcı olabilirmisiniz. Teşekkür ederim

  • Merhabalar Meral Hanım, İngiliz Tuzunun böbreklere zarar verdiğine dair Pubmed, Drugs, DSÖ gibi kurumlar başta olmak üzere hiçbir yerde makale yayınlanmamıştır, çünkü böyle bir şey yok. Aksine FDA tarafından güvenilir mineraller listesinde eklidir. Ama kullanan kişide böbrek yetersizliği varsa kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu konuda makalelerimde de uyarılar zaten yapıyorum. Buradan okuyabilirsiniz Kandaki fazla magnezyum böbrekler tarafından filtrelenir ve idrar yoluyla dışarı atılır. Ama kişide böbrek yetersizliği varsa fazla magnezyumu atamaz buda hipomagnezniye neden olur. Böbrekleriniz sağlıklıysa hiçbir sorun yaşamazsınız. Bunun dışında ağır kalp hastaları da kullanamazlar.
   Yurtdışında İngiliz Tuzu market raflarında satılmaktadır. Zaten kullandığınız oran 3 hafta bir 60g., İçiniz rahat olsun.

 2. merhaba, babam 5 yıl önce böbrek nakli oldu, kreatin değerleri normal seviyelerde gidiyor, ancak ayaklarında çok fazla ödem var, ayak banyosu yapabilir mi, zarar verir mi, ödemlere iyi geldiği söyleniyor ama emin olamıyorum, teşekkürler.

  • Bu tür durumlarda, özellikle böbrek nakli gibi ciddi bir tıbbi geçmişi olan bir kişi söz konusu olduğunda, en doğru tavsiye her zaman bir doktordan alınmalıdır. Böbrek naklinden sonra hastaların durumları farklılık gösterebilir ve her türlü yeni tedavi veya uygulamadan önce doktorlara danışmaları önemlidir.

   Ayak banyosunun ödemlere iyi geldiği bazı durumlarda geçerli olabilir, ancak bu tür uygulamaların bazı hastalıklar veya tıbbi durumlar için uygun olmayabileceğini unutmamak gerekir. Böbrek nakli sonrası ayak banyosu yapmanın güvenli olup olmadığını belirlemek için, babanızın takip edildiği nefroloji uzmanına veya transplantasyon merkezine danışmak en sağlıklı yaklaşım olacaktır. Hemen eklemek isterim,

   Son olarak, ödemlerin nedenine bağlı olarak, doktorunuz farklı tedavi seçenekleri önerebilir. Bu durumda, sadece ayak banyosu değil, genel yaşam tarzı değişiklikleri, diyet düzenlemeleri ve belki de ilaç tedavileri gerekli olabilir. Her zaman kişisel tıbbi önerilerin önemi altını çizmek isterim.

   İngiliz tuzu, yani magnezyum sülfat, bazı durumlarda ödeme karşı kullanılabilecek doğal bir yöntem olabilir. Ayak banyosu olarak kullanıldığında, magnezyum cilt yoluyla emilebilir ve kasların gevşemesine yardımcı olabilir. Ayrıca, magnezyum sülfatın anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu ve vücutta biriken sıvıların atılmasına yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

   Ancak, İngiliz tuzu ile ayak banyosunun ödeme iyi gelip gelmeyeceği konusunda net bir cevap vermek zordur. Ödem, vücutta sıvı birikmesiyle karakterize bir durumdur ve birçok farklı nedeni olabilir. Bu nedenlerden bazıları kalp, böbrek, karaciğer rahatsızlıkları veya belirli ilaçların yan etkileri olabilir.

   Eğer ödem, böbrek veya kalp gibi ciddi sağlık sorunlarından kaynaklanıyorsa, her türlü evde uygulanabilecek tedavi öncesinde bir sağlık profesyoneli ile görüşmek önemlidir. Özellikle böbreklerle ilgili durumlarda, magnezyum sülfatın kullanımı önerilmeyebilir çünkü böbrekler magnezyum ve diğer minerallerin vücutta dengesini kontrol etmekten sorumludur.

   Sonuç olarak, İngiliz tuzu ile ayak banyosu bazı kişiler için ödemle mücadelede yardımcı olabilir, ancak bu tür bir tedaviye başlamadan önce özellikle böbrek veya kalp hastalıkları gibi belirli sağlık sorunları olan kişilerin doktorlarına danışmaları önemlidir.

   Umarım bu bilgiler yararlı olur. Babanızın sağlık durumu için en iyi dileklerimi sunuyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kalın

22,155BeğenenlerBeğen
12,144TakipçilerTakip Et
12,500AboneAbone Ol

En Son Makaleler