Safra Kesesi Ağrısı İçin En İyi Uyku Pozisyonu?

0
safra-kesesi-agrisi-icin-en-iyi-uyku-pozisyonu
Safra Kesesi Ağrısı İçin En İyi Uyku Pozisyonu?

Safra Kesesi Ağrısı İçin En İyi Uyku Pozisyonu? Safra kesesi, safrayı depolayan küçük bir organdır. Vücudun yağları sindirmek için kullandığı sıvıdır ve normalde safra kesenizden ince bağırsağa salınır.

Safranın kimyasal dengesi bozulduğunda safra, safra taşı adı verilen küçük protein birikintilerine dönüşür. Safra taşları bazen safra kanalını tıkar ve bazen safra kesesi atağı veya biliyer kolik olarak adlandırılan duruma neden olur.

Bu ataklar, üst karnınızda şiddetli ağrı belirtilerine neden olur. Bazen bu ağrı saatlerce sürer. Şunu da unutmayın ki her üst karın (sağ Bölge) ağrısı safradan kaynaklanmaz. Mide, karaciğer yağlanması veya büyümesi gibi durumlarda da aynı bölge ağrı yapar. Ağrının doğru nedenini öğrenmek için doktora gitmelisiniz.

Safra kanalınızı taş tıkandıysa veya iltihaplandıysa hareket etmek acı verebilir. Dinlenmek ve belirli pozisyonlarda uyumak safra kesesi ağrınızı hafifletmeye yardımcı olur. Tabi bu safra kesenizin durumuna göre değişir. Safra ağrısı çekerken bazı pozisyonları deneyin çoğu zaman etkili olmuştur. Safra atağı sırasında en iyi uyku pozisyonlarını, ağrınız varken nelerden kaçınmanız gerektiğini ve ne zaman acil yardım isteyeceğinizi ele alacağım.

Hangi tarafa yatarsam Safra Kesesi Ağrım hafifler?

Safra kesesi ağrınız olduğunda sol tarafınıza yatmalısınız.

Sol tarafınızda uyumak veya dinlenmek, safra kanalınızın tıkanıklığı temizlenene kadar safra kesenizin serbestçe kasılmasına ve genişlemesine izin verir.

Safra Taşı Ağrısını Gidermek İçin Yoga Duruşları

Safra tıkanıklıklarında veya safranın akışı kısıtlandığı durumda bazı yoga hareketleri işinize yarayabilir!

Safra kesesi sorunları için belirli uyku pozisyonlarından kaçınmalı mısınız? 

Herhangi bir tür safra kesesi ağrısı yaşıyorsanız, sağ tarafınıza yatmaktan kaçınmalısınız. Bunun nedeni, karaciğerinizin ve safra kesenizin vücudunuzun sağ tarafında yer almasıdır. Sağ tarafa yatmak safra kesenizi daraltır ve safra kesesi taşının geçmesini zorlaştırır. Sağ tarafınızda uyumanın ek baskısı, safra kesesi ağrısını daha da kötüleştirir.

Ayrıca sırt üstü veya karın üstü uyumaktan kaçınmalısınız. Tıkalı safra kanalınızın ağrısı geçene kadar bu pozisyonlarda yatarsanız ağrılarınız artacaktır.

Karbonat Safra Taşlarını Eritir mi?

Safra Kesesi Ataklarında, ağrılarınızı dindirmek için Karbonat kullanabilirsiniz.

Safra kesesi ağrısını hafifletmek için başka çareler var mıdır?

  • Safra kanalınız tıkandığında o kötü ağrıyı dindirmek veya hafifletmek için ağrı kesici ilaçlar vardır. Her ağrı kesici ilaç safra ağrısını dindirmez. Doğru ilaç için mutlaka doktorunuza danışın.
  • Sol tarafınıza yatarken, basıncı azaltmak ve ağrıyı yatıştırmak için sıcak bir kompres deneyin. Bir sıcak su torbası işe yarabilir. Su kaynar olmasın, 60 °C bu amaç için uygun su ısısıdır. Ayrıca su torbası direk teninize temas etmesin yanıklara neden olabilir. Safra keseniz tıkanmadan dolayı değil de iltihaptan dolayı ağrıyorsa sıcak su kompresi uygulamayın.
  • Safra kesenizdeki ağrıyı hafifletmek ve spazmları sakinleştirmek için yatıştırıcı nane çayı içebilirsiniz.
  • Magnezyum takviyesi (İngiliz Tuzu) alabilirsiniz. Çok daha iyi etki etmesi için 1 bardak ılık suya 2 yemek kaşığı İngiliz Tuzunu ekleyin, karıştırın ve için. İngiliz Tuzu, safra kesenizi boşaltmaya yardımcı olur ve safra kesesi ataklarından kurtulmanızı sağlar.

Safra Kesesi Ağrısı İçin En İyi Uyku Pozisyonu?

Sık Sorulan Sorular

Safra kesesi ağrısından anında nasıl kurtulabilirim?

Safra kesesi sağlığı için, ısıtılmış bir kompres , spazmları sakinleştirebilir ve safra birikiminden gelen basıncı azaltabilir. 
Safra kesesi ağrısını gidermek için bir havluyu ılık suyla ıslatın ve 10 ila 15 dakika boyunca etkilenen bölgeye uygulayın. 
Aynı etki için bir ısıtma yastığı veya sıcak su şişesi de kullanabilirsiniz.

Safra kesesi ağrısı uzanırken daha mı çok ağrır?

Akut pankreatit genellikle epigastriumda düz sırta yayılan şiddetli ağrı ile ilişkilidir, uzanırken daha kötü ve otururken daha iyidir.

Önceki İçerikSirozun Belirtileri Nelerdir?
Sonraki İçerikAralıklı Oruç Ve Su Orucu Safra Taşı Yapar mı?
İngiliz Tuzuyla ilk defa 2014 senesinde tanıştım. Safra taşımdan dolayı ameliyat olmak istemiyordum. Andreas Moritz'in Karaciğer ve Safra Kesesi temizliği ile ilgili makale ve kitaplarını okuduğumda uygulamaya karar verdim. O dönemler İçilebilir İngiliz Tuzu ülkemizde satılmıyordu, yurtdışından eczacılara sipariş verip kürü uyguluyordum. Velhasıl taşlarımdan kurtulunca bu yöntemi kendi blog ve sitelerimde yayınlamaya başladım. İnsanlar taşlarını düşürmeye başlayınca popüler olmaya başladı ve bir süre sonra perakende satılmaya başladı. İngiliz Tuzunu paketleyip satışa sunarak bu işe öncü olmaktan mutluluk duyuyorum. Andreas Moritz protokolü hakkında araştırmalarıma devam ettim ve eğitim aldım. Bu konuda uzmanlaşmak hedefimdi ve hedefime ulaştım. Amacım ülkemizde bu mineralin kullanımını yaygınlaştırmak bilinçli kullanımı sağlamaktır. Kısa bir süre yurtdışına yerleşeceğim Oturum izni onayı bekliyorum. Birkaç yıl sonra daha iyi bir donanımla dönmeyi planlıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz