Safra Kesesi Ameliyatının 10 Olumsuz Etkisi
Safra Kesesi Ameliyatının 10 Olumsuz Etkisi

Safra Kesesi Ameliyatının 10 Olumsuz Etkisi, Safra Kesesi taşları yeterince büyüdüğünde, iltihaptan sancıya birçok rahatsızlığa neden olur. Safra sağlıklı çalışmaz ve safra kesesinde safra birikmeye başlar. En sonunda organın enfekte olmasına ve şişmesine neden olur. Bu duruma “Akut Kolesistit” denir. Bu tür enfeksiyonları önlemek için safra taşlarından kurtulmalıdır. Eğer safra taşlarından kurtulmayı ertelerseniz, büyüyen taşları eritmek veya düşürmek mümkün olmayacaktır. Bu durumda safra kesesi ameliyatı olmak kaçınılmazdır.

İlerlemiş safra taşı ağrılarında kolesistektomi veya safra kesesinin alınması yaygın bir operasyondur. Geleneksel Cerrahi ile safra kesesi ameliyatı olacaksanız bunun birçok yan etkisi de vardır.

Safra Kesesinin Alınmasının 10 Yan Etkisi

1- Yiyecekleri Sindirmede Zorluk

Safra Kesesi alındıktan sonra vücudun eksik organa alışması zaman alır. Karaciğer günde 1,5 litre safra sıvısı üretir. Safra kesesi olmadığı için üretilen safra depolanmadığından doğrudan on iki parmak bağırsağına akar. Buda ishale neden olur.

Bazı durumlarda ameliyattan sonra bile safra kanalında taş tıkanıklık yaratır. Bu safranın ince bağırsağa akışını engellediği için mide bulantısı, kusma, şişkinlik veya ateşe neden olur. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

2- Yara Enfeksiyonu

Açık cerrahi olarak yapılan ameliyatta büyük bir kesi, laparoskopik cerrahide ise küçük kesiler vardır. Ameliyat yarası çoğunlukla eriyen dikişler veya yapıştırıcı ile kapatılır.

Aletler karın içerisine yerleştirildiğinde yakın organlar hasar görebilir. Bazen de yaranın etrafında morarma olur. Ameliyattan sonra morarma veya olağan dışı ağrı yaşarsanız, hemen doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

3- Kötüleşen Ağrı

Ameliyattan sonra ağrı olması ve kesi yerinde hassasiyet olması normaldir. Ancak bu ağrı daha da kötüleşmemelidir. Eğer ağrı kötüleşiyorsa, bu enfeksiyon belirtisidir. Ameliyat yerine dokunduğunuzda da ağrıyorsa yine enfeksiyon belirtisidir. Doktorunuzu muhakkak bilgilendirin.

4- Kan Pıhtısı

Bazı insanların vücutları kan pıhtısı atma riski vardır. Maalesef bende bu kişilerin arasındayım. Buna “Derin Ven Trombozu” denir ve bacak damarlarında gelişir. Bu çok ciddi durumlar yaratır. Pıhtı vücudun herhangi bir yerinde tıkanıklığa neden olabilir, akciğere giderse akciğerlerde kan akışını engeller. Ben geçirdiğim bir ameliyat sonrası DVT’den dolayı göz atar damarını tıkaması sonucu sağ gözümü tamamen kaybetmiştim. Duruma erken müdahale edilmesi kurtuluşum oldu, yoksa ömrümün sonuna kadar kör kalabilirdim.

5- Safra Kanalı Hasarı veya Safra Kaçağı

Ameliyat sırasında Safra kanalı hasar görebilir, yanabilir veya kesilir. Yaralanma sonucunda safra kanalı görevini işlevini düzgün bir şekilde yerine getiremez. Safra, karaciğerden normal sıvı akışını sağlayamaz, karın içine sızar.

6- Organ veya Dokunun Şişmesi (Fıtık)

Bu sorun ameliyattan aylar hatta yıllar sonra bile ortaya çıkar. Kesi bölgesi etrafındaki zayıf bölgeden çıkıntılar olur. Çok yaygın olmasa da fıtık için başka bir ameliyat olabilirsiniz.

7-İshal ve Ateş

Yağlı ve düşük lif içeren gıdalar tüketirseniz sık sık kötüleşen ishale neden olur. Eğer ateşiniz ameliyattan sonra çıkıyorsa vücudun bir enfeksiyonla savaştığını gösterir. Bu tür bir durumda doktorunuzla irtibata geçiniz.

8- Bağırsakta veya Kan Damarında Hasar

Kabızlık, normal bağırsak alışkanlıklarını aksatan bir durumdur. Bazı durumlarda narkozdan dolayı bağırsak hareketleriniz azalır, anestezi veya ağrı kesici ilaçlarda buna neden olur. Ameliyattan sonra bol sıvı ve bol lifli gıdalar aldığınızdan emin olun.

Safra Kesesi Ameliyatının 10 Olumsuz Etkisi

9- Kalp Sorunu

Kalp hastası ve daha önce kalp ameliyatı olanların vücudu stres altında olur. Bu ek stres safra kesesi ameliyatı sırasında ve sonrasında bu sorunu daha karmaşık duruma getirebilir.

10- PCS: Safra Kanalında Taş Kalması

Bazı durumlarda, ameliyatla organ çıkarıldığında safra kanalındaki taş gözden kaçabiliyor. PCS, safra kesesi taşlarının safra kanalında kalması durumunda gelişen kolesistektomi sonrası sendromun kısaltmasıdır. Safra mideye sızarsa bazı PCS semptomları ortaya çıkar. Bu semptomlar karın ağrısı, ishal ve mide ekşimesidir.

SAFRA TAŞI VE AĞRISINA ÇEMEN OTU TOHUMU

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası İyileşme

Ameliyattan sonra herhangi bir komplikasyon olmadığı sürece iyileşmeniz sorunsuz olacaktır. Eğer açık cerrahi safra kesesi ameliyatı olduysanız muhtemelen doktorunuz sizi durumunuza göre 3-5 gün hastanede gözetim altında tutacaktır. Eğer laparoskopik kolesistektmi yöntemi ile ameliyat olduysanız aynı gün evinize dönebilirsiniz.

Aklınızda Bulundurmanız gereken bazı konular;

 • En az iki hafta boyunca fiziksel olarak kendinizi zorlamayınız,
 • Ameliyat yaralarınızı temiz tutun ve enfeksiyonu önlemek için düzenli pansuman yaptırın,
 • İlk birkaç gün sadece sıvı veya hafif besinler tüketin,
 • Gün boyunca bol sıvı tüketin,
 • Birkaç hafta boyunca çok tuzlu, baharatlı veya yağlı yiyecekleri tüketmeyin,
 • Sindirim sisteminiz için lifli gıdalar tüketin ama fındık, tohum, kepekli tahıllar, Brüksel lahananası, karnabahar, lahana vb. besinlerin tüketimini sınırlayın.

Vakit Kaybetmeden Doktora Gitmelisiniz

Bazen iyileşme döneminde hastalarda göz ardı edilmemesi gereken semptomlar gelişir. Bu durumda doktorunuza danışın.

 • Dinmeyen ağrı,
 • Yineleyen karın ağrısı,
 • Yoğun mide bulantısı ve kusma,
 • Gaz ve tuvalete çıkamamak,
 • İshal,
 • Sarılık.

Laparoskopik Safra Ameliyatının Avantajları

Laparoskopik ameliyatın geleneksel cerrahiye göre avantajları vardır;

 • Sindirim zorluğu geçicidir,
 • Ameliyat yaraları küçük olduğu için yara enfeksiyonu riski düşüktür,
 • Ameliyat sonrası komplikasyonların olasılığı düşüktür,
 • Beslenme talimatları ve egzersizleri yaparsanız iyileşme hızlı olur,
 • Hasta ameliyattan sonra veya 48 saat sonra evine gidebilir.

Safra Kesesi Alındıktan Sonra Beslenme Değişiklikleri

Safra Kesesi alındıktan sonra beslenmenizde bir takım değişiklikler yapmalısınız;

 • Normal beslenmeye yavaşça geçmelisiniz, Ameliyattan sonraki birkaç gün sıvı ağırlıklı besinler tüketin. Daha sonraki günlerde yavaş yavaş katı besinlere geçin.
 • Az yağlı besinler tüketin, öğününüzü azaltın. Kızartmalardan, yağlı gıdalardan uzak durun ve az sıklıkta yemek yiyin

Ameliyattan sonra yanlış besinleri tüketmek ağrı, şişkinlik ve ishale neden olur. Yağlı ve gaz yapan gıdalardan uzak durun. Fındık, baklagiller, brokoli, lahana, karnabahar ve tahıllar. Yüksek lifli gıdaları kademeli olarak arttırın. Hemen tüketirseniz ishal, kramp ve şişkinliğe neden olabilir. Safra Kesesi Ameliyatının 10 Olumsuz Etkisi

Sonuç

Çoğu kişi ameliyattan 1 hafta sonra kendini iyi hisseder, aktivitelerine devam eder. Ama doktorunuzun onayı olmadan ağırlık kaldırılmasına izin verilmez. Herhangi bir sorunda doktorunuza başvurunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz