Safra Kesesi İltihabının 10 Belirtisi
Safra Kesesi İltihabı

Safra Kesesi İltihabının 10 Belirtisi, Bazen safra kesesindeki taşlar safra duvarına temasıyla tahriş olur. Tahriş olan yer iltihaplanır ve safra duvarı kalınlaşır. İşte bu süreçte sizi iyileşene kadar ağrılı günler bekler. Safra kesesi iltihabında sadece doğal yöntemlere başvurup iyileşmeyi beklemek doğru değildir. Böyle bir durumdan şüphelendiğinizde doktora gitmelisiniz. Doktorunuz antibiyotik tedavisiyle iltihabınızı kurutacaktır.

Safra kesesi iltihabı yani kolesistit ‘in tedavisini ihmal ettiğinizde enfeksiyon ilerler ve hayati tehlike oluşturur. Eğer safra kesesi iltihabı teşhisi koyulduysa iyileşene kadar İngiliz Tuzu kürünü uygulamayın.

En Yaygın 10 Belirti

1- Karın Ağrısı

Safra kesesi rahatsızlıklarında çoğunlukla karnın sağ üst bölgesinde, kaburganın hemen altı, ortasında ağrı olur. Bu ağrı farklılıklar gösterir, bazen donuk bir ağrı yani şiddeti sabit ve sürekli olur. Bazen de keskin veya kramplar şeklinde olur. Bazı kişilerde bu ağrı sırta, özellikle sağ kürek kemiğinde hissedilir.

Ağrı yemekten sonra özellikle yağlı, kolesterol oranı yüksek yiyecekler tüketildiğinde başlar ve kötüleşir. Bu yüzden beslenmenize dikkat etmelisiniz. (Ayrıca okuyun : Hangi Gıdalar Safra Kesesi Ataklarını Tetikler?) Bu durumda bağırsaklar yediğimiz besinlerdeki yağı sindirmekte güçlük çeker.

Safra Kesesi İltihabının 10 Belirtisi

2- Bulantı veya Kusma

Diğer birkaç semptomla birlikte, yağlı bir yemekten sonra kusma veya mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Her yemekten sonra ağrıyla birlikte kusma veya bulantı yaşıyorsanız, safra kesesi rahatsızlığının belirtisidir. Sadece bulantı veya kusma varsa safradan kaynaklanmaz.

3- Sarılık

Sarılık, cildin sararmasının dışında, idrar renginin koyulaşması, kil renkli dışkı ve göz beyazının sararması karaciğer probleminin belirtisidir. Erişkinlerde safra kanalının tıkanması sonucu oluşan safra iltihabının belirtisidir. Safra kanalı tıkandığında, safra kendini bağırsağa boşaltamaz, biriken safra karaciğere geri teper ve bilirubin yoğunluğu artar. Tıkanmaya bağlı sarılık, tıkanan taş düştüğünde yaklaşık 15 gün içerisinde normal işlevine döner.

4- Karın ağrısı

Safra kesesi iltihabının enfekte olması veya atak geçirmesinin nedeninden biriside karın ağrısıdır. Bu ağrı sürekli veya düzenli olmayabilir ama genelde birkaç saat sürer. Aralıklı bu ağrının nedeni safra kanalının tıkanmasından kaynaklanabilir.

5- Ateş veya Titreme

Safra kanalı tıkandığında ateş ve titreme olma ihtimalide var. Cilt ve göz beyazı sarıya döner. Safra kesesinin pankreasla ortak kullandığı kanalın tıkanması pankreasın şişmesine de neden olur. Buda enfekte olan bir safra kesesi belirtisidir.

Ateş, bakteriyel enfeksiyon, alkol tüketimi veya tümörde iltihap belirtilerindendir. Böyle bir durumda acil tıbbi müdahale gerekir. Safra Kesesi İltihabının 10 Belirtisi

6- Göğüs Ağrısı

Safra kesesi atağı göğsün sağ üst tarafında yer aldığı için bazen göğse yayılır. Safra kesesinde tıkanıklık varsa göğsünüzde ağrı hissetme ihtimaliniz vardır. Yemek borusundaki kas spazmı, kalp krizindekine benzer ağrılara neden olur.

7- İdrar veya Dışkı Renginde Değişiklik

Dışkı ve idrara rengini veren bilirubin yükselirse idrarınız koyulaşır, dışkınız kil renkli olur. Safra salınımında sorun olduğu için yağlar parçalanamaz. Parçalanamayan yağları vücut dışkıyla dışarı atar. Safra problemlerinde dışkının kil renginde olmasının nedeni budur. Safra taşınız varsa, bilirubin yüksekse safra kanalınız tıkanmıştır.

8- Kronik İshal

Safra kesesi iltihabı olan kişiler, gün içerisinde ki bağırsak hareketliliğinin normalden fazla olduğunu fark ederler. Bu durum bir kaç gün devam ederse safra iltihabı veya safra kanalının tıkandığının işaretidir.

9- Mide Ekşimesi Ve Hazımsızlık

Hazımsızlık bazen göz ardı edilebilir. Ama önemlidir, genelde mide problemi zannedilir ama mide ekşimesi, asit reflüsü veya kramp varsa safra kesesinden olabilir. Özellikle her yemekten sonra tekrar tekrar yaşıyorsanız, safranın akışını engelleyen bir taş vardır.

10- Nefes Alırken Ağrı

Derin nefes aldığınızda safra kesesine bağlı ağrılar genelde artar. Bunun nedeni safra kesesinin vücuttaki konumundan dolayıdır. Böyle bir durum varsa tıkanıklık olup olmadığını kontrol ettirmek için sağlık kuruluşuna başvurun.

Bu belirtilerden bir veya birkaçını yaşıyorsanız, muhakkak doktora gidin ve kan testlerinizi doktorunuz uygun görürse ultrasonla safra kesenizi kontrol ettirin. Bu testler sonucunda safra kesesi iltihabımı, taş veya çamur yoksa tıkanıklık mı var çok kolay teşhis edilir.

Eğer safra iltihabınız varsa doktorunuzun reçete ettiği ilaçları düzenli kullanın, çoğu kişi durumu en kötü hale gelene kadar bekler. Ağrı dayanılmaz duruma gelince doktora gider, bu oldukça risklidir. Hatta böyle bir durumda hastaneye gittiğinizde sizi yatarak tedavi edeceklerdir.

Safra iltihabınız kurumadan lütfen herhangi bir kür uygulamayınız.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.