Safra Kesesi Taşlarını Önlemek İçin Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

Safra Kesesi Taşlarını Önlemek İçin Tüketilmemesi Gereken Gıdalar, Safra taşı hastalıkları kişinin günlük yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Safrada oluşan ağrı ve atakların nedenlerinden biri de yanlış beslenmedir.

Safra ağrısına maruz kalan çoğu kişi genellikle yağlı bir yemekten sonra rahatsızlanırlar. İşte bu yüzden rahatsızlığınızı tetikleyen gıdaları bilmeniz ve ona göre beslenmeniz lazım.

Safra kesesi taşlarını önlemek ve safra taşlarını düşürmek için bazı besinleri yemek, tedavi etmek anlamına gelmez. Şüphesiz pek çok gıdanın safra kesesi üzerinde faydalı bir etkisi bazen de tam tersi, bazı gıdalarında zararı olur. Trans yağlar gibi aşağıda sayacağım zararlı besinleri tüketmiyor olabilirsin. Bunun yerine sağlıklı yağlar tüketiyor ve besleniyorsundur. Bunun anlamı safra taşlarını erittiğiniz veya düşüreceğiniz anlamına gelmez. Sağlıklı beslenme ağrıların azalmasını veya geçmesini sağlar.

Aşağıda Safra taşlarını önlemek için beslenmenize eklemeniz gereken en iyi 5 gıda verilmiştir:
  • Yeşil yapraklılar dahil sebze ve meyveler,
  • Balık ve kabuklu deniz ürünleri,
  • Az yağ tüketimi (günlük),
  • Fasulye ve Mercimek,
  • Tofu ve Tempeh peyniri.

C ve B vitamini açısından zengin sebze ve meyvelerin safra kesesi fonksiyonlarını kolaylaştırdığı, sağlıklı safra ile sonuçlandığı bilinmektedir. Bunlara ek olarak; yeşil yapraklı sebze ve meyveler yüksek lif içeriğine sahiptir bu da safra taşı oluşumunu engelleyen bir faktördür.

Balık ve kabuklu deniz ürünleri, kilo almanıza ve safra taşı oluşma riskine neden olan trans yağlar yerine tüketebileceğiniz mükemmel bir alternatiftir. Fasulye, mercimek, tofu ve tempeh peynirini normalde etten elde ettiğiniz proteinin yerine mükemmel bir alternatiftir. Soya proteinleri ve bitki proteinlerinin sağlıklı ve taşsız safra kesesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Safra Kesesi Taşlarını Önlemek İçin Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

Safra Kesesi Taşlarını Önlemek İçin Kaçınılması Gereken Gıdalar

Taş oluşumunu önlemek için bazı gıdalardan kaçınmanız gerekmektedir. Hatta bu beslenme safra kesesini aldırmış olanlar için de geçerlidir. Genel olarak beslenme programına baktığımızda yüksek yağ içeren gıdalardan kaçmak gerekmektedir. Yapılan araştırmalarda obezitenin safra taşı oluşumuyla doğrudan ilişkisi olabileceği görülmüştür. Düşük lifli beslenen kişilerin safra ataklarının ağır geçmesinde önemli bir rol oynadığı gösterilmiştir.

Bunun dışında şok diyetlerle bir anda fazla kilo verenlerin hızlı bir şekilde safra taşı oluştuğu görülmüştür. Hızlı verilen kiloların karaciğer üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Hızlı kilo verdiğinizde özellikle göbek bölgesinde depolanan trigliserit çözülerek kana karışır. Kanla birlikte karaciğerde süzülen aşırı kolesterol çöker ve kolesterol seviyesinin dengesi bozulur. Böylelikle kolesterol safra kesesinde kristalleşerek taşlara dönüşür.

Safra Taşı Oluşumunu Engellemek İçin;

Safra taşı oluşumunu engellemek için kiloluysanız kilo vermeniz doğru bir hareket ama şok diyetler uygulamayın. Sağlıklı bir diyet ile kilo verin. En ideal olanı haftada 1-1,5 kilo vermektir.

Bazı kişiler ağrı ataklarından korktukları için yağ tüketimini diyetinden tamamen çıkarmaktadır. Bu yanlış bir harekettir. Zeytinyağı gibi sağlıklı yağları düzenli ve aşırıya kaçmadan tüketmelisiniz. Aksi halde A, D, E ve K vitamini gibi yağda eriyen vitaminleri vücut parçalayamaz. Bu seferde bu vitaminlerin eksiklikleri ve buna bağlı hastalar ortaya çıkacaktır. Tereyağı süt ürünüdür ama ev yapımı tereyağını ölçülü olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca sağlıklı yağ tüketerek gün içerisinde safra kesenizi boşaltmak zorundasınız. Düzenli boşalmayan safra kesesinin içerisindeki yağ, safra tuzu, kolesterol zamanla çöker ve taş oluşumunu hızlandırır.

Aşağıda Safra Taşlarının Önlenmesi İçin Kaçınmanız Gereken 5 Gıda:
  • Ayçiçek yağı,
  • Fıstık yağı,
  • Rafine un, şekerden yapılmış ekmek, makarna gibi tüm besinler,
  • Yüksek yağ içeriğine sahip yiyecekler, Kızartma, fast food vb.
  • İşlenmiş gıdalar (tüm şarküteri ürünleri, sucuk, sosis vb.)

Safra taşları ve buna bağlı rahatsızlıklardan korunmak istiyorsanız yukarıda listelenen besinlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Ağrılı ataklarınız varsa yumurta, soğan ve domatesten de uzak durmanızı tavsiye ederim. Yukarıda Ayçiçek yağı diye belirttim ama bütün bitkisel yağlardan uzak durmalısınız. Alkol kullanıyorsanız kesinlikle uzak durmalısınız.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu sitedeki ifadeler Sağlık Bakanlığı tarafından değerlendirilmemiştir. Bu yazı herhangi bir hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için tasarlanmamıştır.
Hamileyseniz, emziriyorsanız, ilaç alıyorsanız veya tıbbi bir durumunuz varsa, bu ürünü kullanmadan önce doktorunuza danışın.

BÜLTEN

Harika fırsatları, promosyonları ve Sağlık makalelerini kaçırmamak için bültenimize abone olun.

 

© 2021 ingiliztuzu.com Tüm hakları saklıdır.