Safra Reflüsü ve Belirtileri

0
Safra Reflüsü ve Belirtileri
Safra Reflüsü ve Belirtileri

Safra reflüsü ve belirtileri, safranın mideye ve yemek borusuna geri döndüğü bir durumdur. Safra, sindirime yardımcı olan önemli bir sindirim sıvısıdır. Ayrıca safrayı karaciğer üretir ve safra kesesinde depolar. Safra reflüsü ve asit reflüsü aynı anda olabilir. Ama her ikisinin de durumu birbirinden farklıdır.

Asit reflüsü doğal ilaçlar tarafından kontrol altına alınabilir ancak safra reflüsü kontrol edilemez. Sadece yardımcı olur. Safra reflünüz varsa birincil tedavi şekli ilaç tedavisi veya daha ciddi vakalarda ameliyattır.

Safra, sindirime yardımcı olmak için safra kesesinden iki tüp, kistik kanal ve ortak safra kanalı yoluyla ince bağırsağa gider. Midede kısmen parçalanmış besinler pilorik sfinkter tarafından ince bağırsağa geçer. Bu sfinkter düzgün kapanmadığında zaman safra mideye geri döner.

Safra Reflüsünün Nedenleri

Safra ve besinler on iki parmak bağırsağında karışır ve pilor kapağından ince bağırsağa girer. Bu valf, yiyeceğin sıvılaşması için tek seferde, az miktarda yiyeceği içeri almak için hafifçe açılır. Bazı insanlarda bu kapakçık tamamen kapanmaz ve safranın mideye girmesine neden olur.

Diğer durumlarda, safra reflüsü yemek borusuna kaslı kapaktan girer. Pilor kapağına benzer şekilde, kaslı kapak tam olarak kapanmazsa safra yemek borusuna gelir.

Mide ve Özofagus Safra Reflüsü, midenin çıkarılması veya gastrik bypass, peptik ülser veya safra kesesi ameliyatı gibi bir ameliyat komplikasyonundan kaynaklanır. Safra ve karaciğer sorunlarını anlamak için okuyabilirsiniz. Karaciğer Fonksiyon Testi

Safra Reflüsünün Belirtileri ve Komplikasyonları

Asit reflüsü ve Safra Reflüsünün belirtileri birbirine oldukça benzer olduğu için ayırt etmek zor olur. Safra reflüsünün semptomları arasında şiddetli olabilen üst karın ağrısı, sık mide ekşimesi, mide bulantısı, yeşilimsi sarı bir sıvı kusma, ara sıra öksürük veya ses kısıklığı ve istenmeyen kilo kaybı yer alır.

Tedavi edilmediği takdirde safra reflüsü sağlık komplikasyonlarına neden olur. Bunun nedeni, mideyi koruyan yapışkan mukusun aşınmasıdır. Ayrıca, yemek borusu mide gibi mukusla korunmadığı için safra reflüsü ile ilişkili komplikasyonlara daha duyarlıdır.

Safra reflüsünden kaynaklanan komplikasyonlar arasında, yemek borusunda tahrişe ve iltihaplanmaya neden olan GÖRH (Gastro Özofajial Reflü Hastalığı), yemek borusundaki dokunun hasar gördüğü “Barrett Özefagusu” ayrıca “Yemek Borusu Kanseri” riskinin artması yer alır.

Asit Reflüsü ve Safra Reflüsünü Ayırt Etmek İçin Yapılan Testler ve Teşhis

Asit reflüsü ve Safra Reflüsü semptomları çok benzer olduğundan, doktorunuzun Safra reflüsünü doğru bir şekilde teşhis etmek için özel testler yapması gerekecektir. Doktorunuz, boğaz ve yemek borusundan mideye ucunda ufak bir kamera bulunan ince bir tüple endoskopi yapar. Bu, ülserlerin ve iltihaplanmanın tespit edilmesine yardımcı olur. Doktorunuz ayrıca, Barrett’s özofagusu veya özofagus kanserini test etmek için endoskopi sırasında bir doku örneği alır.

Bir diğer test, doktorunuz yemek borunuza ince tüp veya asidi ölçen bir cihaz yerleştirir. Bu cihaz 24 ila 96 saat boyunca ölçümler yapar. Asit reflüsü veya GÖRH teşhisini koyar. Maalesef bu test safra reflüsü teşhisini koymaz. Safra Reflüsü ve belirtileri varsa vakit kaybetmeden doktora gidin.

Safra Reflüsüne Yardımcı Olacak Doğal Tavsiyeler

Doğal ilaçlar safra reflünü tedavi edemese de reçeteli tedavinizi tamamlayıcı olarak iyileştirmede yol kat ederler. Tavsiyelerimiz:

  • Sigara içmeyi bırak,
  • Küçük öğünler yiyin,
  • Yemek yedikten sonra dik durun,
  • Yağlı yiyecek tüketiminizi sınırlayın
  • Sorunlu yiyecek ve içeceklerden kaçının – çikolata gibi yiyecekler veya soda gibi içecekler safra üretimini artırır,
  • Alkolü tüketmeyin,
  • Yatağınızı yükseltin,
  • Stresi azaltın,
  • Elma ve elma sirkesi tüketin.

Doğal ilaçlarla birlikte, Doktorunuz safra akışını artırmaya yardımcı olan ilaçlar veya asit oluşumunu sınırlayan proton pompası inhibitörleri reçete eder. Durum ağırsa ameliyat olmanız gerekir. Safra keseniz yeteri kadar safra salgılamıyorsa veya fazla salgılıyorsa bu makalemi okuyabilirsiniz. Safra Kesesi Fonksiyon Bozukluğu

Sık Sorulan Sorular

Safra Reflüsünü Doğal Yollarla Tedavi Edebilir miyim?

Safra reflüsü doğal yollarla tedavi etmek oldukça zordur. Ancak kontrol altına alabilirsiniz. Çözümü İlaç tedavisidir daha ağır vakalarda ameliyat gerekebilir.

Safra Reflüsü Doğal Tavsiyeler Nelerdir?

-Alkol ve Sigaradan uzak durmalısınız,
-Yağlı yiyecek ve özellikle kızartma tüketmemelisiniz,
-Yemek yedikten sonra yatmamalısınız,
-Stres safra reflüsünü tetikler,
-Elma ve elma sirkesi tüketebilirsiniz

Önceki İçerikSafra Kesesi Fonksiyon Bozukluğu
Sonraki İçerikDerin Ven Trombozu Belirtileri
İngiliz Tuzuyla ilk defa 2014 senesinde tanıştım. Safra taşımdan dolayı ameliyat olmak istemiyordum. Andreas Moritz'in Karaciğer ve Safra Kesesi temizliği ile ilgili makale ve kitaplarını okuduğumda uygulamaya karar verdim. O dönemler İçilebilir İngiliz Tuzu ülkemizde satılmıyordu, yurtdışından eczacılara sipariş verip kürü uyguluyordum. Velhasıl taşlarımdan kurtulunca bu yöntemi kendi blog ve sitelerimde yayınlamaya başladım. İnsanlar taşlarını düşürmeye başlayınca popüler olmaya başladı ve bir süre sonra perakende satılmaya başladı. İngiliz Tuzunu paketleyip satışa sunarak bu işe öncü olmaktan mutluluk duyuyorum. Andreas Moritz protokolü hakkında araştırmalarıma devam ettim ve eğitim aldım. Bu konuda uzmanlaşmak hedefimdi ve hedefime ulaştım. Amacım ülkemizde bu mineralin kullanımını yaygınlaştırmak bilinçli kullanımı sağlamaktır. Kısa bir süre yurtdışına yerleşeceğim Oturum izni onayı bekliyorum. Birkaç yıl sonra daha iyi bir donanımla dönmeyi planlıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz