Safra Taşı Ağrısını Gidermek İçin Yoga Duruşları

  Safra Taşı Ağrısını Gidermek İçin Yoga Duruşları, “Ameliyat olmak istemiyorum, bir şekilde safra ağrısından kurtulmak istiyorum.” Safra taşından mustarip bir kişinin iç ve dış sesi çoğunlukla bu şekildedir. Sağlıklı bir safra kesesi istiyorsanız günlük yaşamınıza spor veya yogayı eklemelisiniz.

  Bazı yoga duruşlar karaciğer ve safra kesesi üzerinde yaptığı baskı hem daha iyi çalışmasına ve sağlıklı olmasına katkı sağlar. Vücut sağlığı için yapılan yogaya “Hatha Yoga” denir. Hareketleri gördüğünüzde zor gözünüze zor gözükebilir, itiraf etmeliyim ki evet biraz zor. Ama düzenli yapıldığında vücut esneklik kazanacak ve çok daha kolay yapabileceksiniz.

  Safranın Görevi

  Safra kesesi safra sıvısını depolar. Karaciğer tarafından üretilir. İyi bir emilim için çözünen ve çözünmeyen yağları parçalar. Safra kesesi durgunlaştığında, içerisinde kolesterol oluşmaya başlar. Kolesterol, safra tuzları ve bilirubindeki dengesizlikten dolayı farklı taşlar oluşur.

  Bazen safra taşlarını bitkisel çözümler de dahil olmak üzere temizleyemeyebilirsiniz, ancak ağrısını geçirmek için kontrol altına alabilirsiniz. Hatha Yoga genel sindiriminizi de düzenler.

  Kobra Duruşu (Bhujangasana)

  Kobra duruşunu yapmak, safra iltihabı ve buna bağlı ağrıları hafifletmeye yardımcı olur. Derin bir karın germe sağlar. Sırt ve üst gövdeyi güçlendirir. Karnınızın üzerine düz bir şekilde yatın, ellerinizi parmak uçlarınız karşı tarafa bakacak şekilde avucunuz açık bir şekilde koyun, ardından ellerinizle yere baskı uygulayarak üst bedeninizi yavaşça kaldırın. Son duruş şekli çeneniz yukarı bacaklar düz olacak şekilde bitireceksiniz.

  Daha önce hiç hareket yapmayan kişiler için zor gibi gözükse de uygulamaya çalışın. Yapabildiğiniz kadar vücudunuzu çok zorlamadan yapabilirsiniz. (Ayrıca okuyun Karbonat Safra Taşlarını Eritir mi? )

  Kobra Duruşu (Bhujangasana)

  Omuz Üstünde Duruş (Sarvangasana)

  Omuz üstünde duruş diğer hareketlerden biraz daha kolaydır. Özellikle bu duruşta safraya olan baskıdan dolayı hem işleyişini iyileştirmek hem de taşlardan kurtulmasına yardımcı olmak için çok etkili bir duruştur.

  Sırt üstü uzanarak, ellerinizi sırtınızın ortasına yerleştirin. Bacaklarınızı yavaşça kaldırın, gövdenizi kaldırın. Ayak parmak uçlarınız yukarı gösterecek şekilde çevirin. Bunları yaparken kollarınızı, sırt, boyun ve başınıza destek olarak kullanın. Omuz üstünde duruşun doğru pozisyonu, duruşu bitirdiğinizde ayak parmaklarınıza baktığınızda ayak parmaklarınızı görebilmelisiniz.

  Çekirge Duruşu (Shalabhasana)

  Bu yoga duruşu safra taşı ve işlevinin yanı sıra kan dolaşımını düzenleyen, bağırsakların ve enzim salgılayan bezlerin sağlıklı çalışması için harekete geçirir. Kollar yanlarda yüzüstü karnınızın üstüne yatın. Fotoğrafta gördüğünüz gibi bacaklarınızı belden kaldırın. Düzenli nefes almaya çalışırken, bir süre bu şekilde bekleyin.

  Çekirge Duruşu (Shalabhasana)

  Yay Duruşu (Dhanurasana)

  Yay duruşu, dahili olarak terapötik bir masaj etkisi yaptığı için safra kesesi ve çeşitli organ işlevleri için yararlıdır. Tekrar yüzüstü yatarak, ellerinizle ayaklarınızı kavramak için yavaşça geriye doğru uzanın, yavaşça bacakları geri çekin. Üst gövde ve bacaklar yerden kaldırılmış bir yay gibi geriye doğru eğri bir şekil oluşturun. Bu duruş ayrıca derin bir esneklik sağlar ve sırt, karın kaslarını güçlendirir. Safra Taşı Ağrısını Gidermek İçin Yoga Duruşları

  Yay Duruşu (Dhanurasana)

  Yarım Yana Dönüş

  Bu harekette özellikle safra ve karaciğere olan baskıdan dolayı işlevini canlandırır. Safranın boşalmasını sağlayarak durgun çamurun boşalmasına da yardımcı olur.

  Yarım Yana Dönüş

  Beslenme Değişiklikleri de Önemlidir

  Evet arkadaşlar, her ne kadar bu hareketler zor gözükse de, sağlık açısından faydası göz ardı edilemez. Tabii ki sadece bu hareketleri yaparak ağrılarınızdan kurtulamazsınız. Her makalemde değindiğim gibi beslenmenize de dikkat etmek zorundasınız. Özellikle yağda kızartılmış yiyecekler, hayvansal yağlar, Bitkisel yağlar kısacası doymuş bütün yağlardan uzak durun.

  “Onu yeme, bunu yeme peki biz ne yiyeceğiz” dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız ama ağrılarınız varken beslenmenize dikkat etmezseniz hem ağrılarınızın şiddeti artar hem de günlük yaşam kaliteniz düşer.

  Bu kadar uğraşacağıma aldırır kurtulurum diye düşünüyorsanız yine yanılıyorsunuz. Safra kesesini aldıranların %60 bir süre sonra şikayetlerinin geri döndüğünü belirtmişlerdir. Sadece çok küçük bir oran ağrılarından kurtulmuş ama yine de yağlı yemek yiyemediklerini belirtmişlerdir.

  Gözümüzde büyüttüğümüz sağlıklı beslenme ve biraz hareket hem ömrümüzün kalitesini, süresini uzatacak hem de çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olacağız.

  Hiçbir şey yapamıyorsanız, gideceğiniz yere ineceğiniz durakta değil de 1 veya 2 durak önce veya sonra inin eve veya işyerine yürüyerek gidin. Yoğun temponuz arasında tempolu yürüyüşe yer ayırmış olursunuz.

  B.Kerim KUL
  B.Kerim KULhttps://www.ingiliztuzu.com/
  Merhaba, ben Kerim KUL, fitoterapist ve karaciğer, safra kesesi taşı ve hastalıkları konusunda uzmanım. Uzun yıllardır bitkilerin sağlık üzerindeki etkisine olan tutkumla birlikte, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıkları konusunda önemli başarılar elde ettim. Tedavilerimde bitkileri kullanarak hastalarımın sağlığına katkıda bulunuyorum ve sonuçlarım oldukça başarılı oluyor.Hayatınızda sağlıklı ve mutlu olmanızı sağlamak benim için büyük bir tutku. Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarının, yaşam kalitenizi ciddi şekilde düşürdüğünü biliyorum. Bu nedenle, tamamen doğal yöntemlerle sağlıklı bir şekilde iyileşmek için size yardımcı olabilirim.Sitemde, bitkilerin sağlık üzerindeki etkilerini ve bu tedavi yöntemlerinin ne kadar etkili olduğunu ayrıntılı bir şekilde anlatıyorum. Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında bitkilerin kullanımının ne kadar önemli olduğuna dikkat çekerek, sağlıklı bir yaşam için doğal çözümler sunuyorum.Başarılı tedavi sonuçlarım, hastalarımın mutluluğu ve hayatlarını değiştirmesi benim için büyük bir gurur kaynağı. Sizler de doğal yollarla sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek istiyorsanız, sitemdeki bilgileri inceleyebilir ve benimle iletişime geçebilirsiniz.Sağlık ve mutluluk dolu bir yaşam için sizleri bekliyorum.

  İlgili Makaleler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Bağlantıda Kalın

  22,155BeğenenlerBeğen
  12,144TakipçilerTakip Et
  12,500AboneAbone Ol

  En Son Makaleler