Safra Taşı Ağrısını Gidermek İçin Yoga Duruşları
Safra Taşı Ağrısını Gidermek İçin Yoga Duruşları

Safra Taşı Ağrısını Gidermek İçin Yoga Duruşları, “Ameliyat olmak istemiyorum, bir şekilde safra ağrısından kurtulmak istiyorum.” Safra taşından mustarip bir kişinin iç ve dış sesi çoğunlukla bu şekildedir. Sağlıklı bir safra kesesi istiyorsanız günlük yaşamınıza spor veya yogayı eklemelisiniz.

Bazı yoga duruşlar karaciğer ve safra kesesi üzerinde yaptığı baskı hem daha iyi çalışmasına ve sağlıklı olmasına katkı sağlar. Vücut sağlığı için yapılan yogaya “Hatha Yoga” denir. Hareketleri gördüğünüzde zor gözünüze zor gözükebilir, itiraf etmeliyim ki evet biraz zor. Ama düzenli yapıldığında vücut esneklik kazanacak ve çok daha kolay yapabileceksiniz.

Safranın Görevi

Safra kesesi safra sıvısını depolar. Karaciğer tarafından üretilir. İyi bir emilim için çözünen ve çözünmeyen yağları parçalar. Safra kesesi durgunlaştığında, içerisinde kolesterol oluşmaya başlar. Kolesterol, safra tuzları ve bilirubindeki dengesizlikten dolayı farklı taşlar oluşur.

Bazen safra taşlarını bitkisel çözümler de dahil olmak üzere temizleyemeyebilirsiniz, ancak ağrısını geçirmek için kontrol altına alabilirsiniz. Hatha Yoga genel sindiriminizi de düzenler.

Kobra Duruşu (Bhujangasana)

Kobra duruşunu yapmak, safra iltihabı ve buna bağlı ağrıları hafifletmeye yardımcı olur. Derin bir karın germe sağlar. Sırt ve üst gövdeyi güçlendirir. Karnınızın üzerine düz bir şekilde yatın, ellerinizi parmak uçlarınız karşı tarafa bakacak şekilde avucunuz açık bir şekilde koyun, ardından ellerinizle yere baskı uygulayarak üst bedeninizi yavaşça kaldırın. Son duruş şekli çeneniz yukarı bacaklar düz olacak şekilde bitireceksiniz.

Daha önce hiç hareket yapmayan kişiler için zor gibi gözükse de uygulamaya çalışın. Yapabildiğiniz kadar vücudunuzu çok zorlamadan yapabilirsiniz. (Ayrıca okuyun Karbonat Safra Taşlarını Eritir mi? )

Kobra Duruşu (Bhujangasana)

Omuz Üstünde Duruş (Sarvangasana)

Omuz üstünde duruş diğer hareketlerden biraz daha kolaydır. Özellikle bu duruşta safraya olan baskıdan dolayı hem işleyişini iyileştirmek hem de taşlardan kurtulmasına yardımcı olmak için çok etkili bir duruştur.

Sırt üstü uzanarak, ellerinizi sırtınızın ortasına yerleştirin. Bacaklarınızı yavaşça kaldırın, gövdenizi kaldırın. Ayak parmak uçlarınız yukarı gösterecek şekilde çevirin. Bunları yaparken kollarınızı, sırt, boyun ve başınıza destek olarak kullanın. Omuz üstünde duruşun doğru pozisyonu, duruşu bitirdiğinizde ayak parmaklarınıza baktığınızda ayak parmaklarınızı görebilmelisiniz.

Çekirge Duruşu (Shalabhasana)

Bu yoga duruşu safra taşı ve işlevinin yanı sıra kan dolaşımını düzenleyen, bağırsakların ve enzim salgılayan bezlerin sağlıklı çalışması için harekete geçirir. Kollar yanlarda yüzüstü karnınızın üstüne yatın. Fotoğrafta gördüğünüz gibi bacaklarınızı belden kaldırın. Düzenli nefes almaya çalışırken, bir süre bu şekilde bekleyin.

Çekirge Duruşu (Shalabhasana)

Yay Duruşu (Dhanurasana)

Yay duruşu, dahili olarak terapötik bir masaj etkisi yaptığı için safra kesesi ve çeşitli organ işlevleri için yararlıdır. Tekrar yüzüstü yatarak, ellerinizle ayaklarınızı kavramak için yavaşça geriye doğru uzanın, yavaşça bacakları geri çekin. Üst gövde ve bacaklar yerden kaldırılmış bir yay gibi geriye doğru eğri bir şekil oluşturun. Bu duruş ayrıca derin bir esneklik sağlar ve sırt, karın kaslarını güçlendirir. Safra Taşı Ağrısını Gidermek İçin Yoga Duruşları

Yay Duruşu (Dhanurasana)

Yarım Yana Dönüş

Bu harekette özellikle safra ve karaciğere olan baskıdan dolayı işlevini canlandırır. Safranın boşalmasını sağlayarak durgun çamurun boşalmasına da yardımcı olur.

Yarım Yana Dönüş

Beslenme Değişiklikleri de Önemlidir

Evet arkadaşlar, her ne kadar bu hareketler zor gözükse de, sağlık açısından faydası göz ardı edilemez. Tabii ki sadece bu hareketleri yaparak ağrılarınızdan kurtulamazsınız. Her makalemde değindiğim gibi beslenmenize de dikkat etmek zorundasınız. Özellikle yağda kızartılmış yiyecekler, hayvansal yağlar, Bitkisel yağlar kısacası doymuş bütün yağlardan uzak durun.

“Onu yeme, bunu yeme peki biz ne yiyeceğiz” dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız ama ağrılarınız varken beslenmenize dikkat etmezseniz hem ağrılarınızın şiddeti artar hem de günlük yaşam kaliteniz düşer.

Bu kadar uğraşacağıma aldırır kurtulurum diye düşünüyorsanız yine yanılıyorsunuz. Safra kesesini aldıranların %60 bir süre sonra şikayetlerinin geri döndüğünü belirtmişlerdir. Sadece çok küçük bir oran ağrılarından kurtulmuş ama yine de yağlı yemek yiyemediklerini belirtmişlerdir.

Gözümüzde büyüttüğümüz sağlıklı beslenme ve biraz hareket hem ömrümüzün kalitesini, süresini uzatacak hem de çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olacağız.

Hiçbir şey yapamıyorsanız, gideceğiniz yere ineceğiniz durakta değil de 1 veya 2 durak önce veya sonra inin eve veya işyerine yürüyerek gidin. Yoğun temponuz arasında tempolu yürüyüşe yer ayırmış olursunuz.

Önceki İçerikHamilelikte Safra Taşları
Sonraki İçerikSafra Kesesi İltihabının 10 Belirtisi
1976 doğumluyum ve İstanbul'da yaşıyorum. Asıl mesleğim bilgisayar programcılığı olmasına rağmen uzun yıllar ulusal kanallarda reklam sektöründe çalıştım. 2009 yılında ciddi sağlık problemleri yaşadım. 3 büyük ameliyat geçirdim ve Allah'ın izni ve doktorlarımızın tecrübesi ve çabasıyla sağ salim atlattım. Başımda bulunan tümörün tıbbi çözümü maalesef yok, yapılacaklar yapıldı. Şu an onunla yaşamak zorundayım. İşte tamda bu dönemde Alternatif Tıbba ilgi duymaya başladım. Bu konuda kendimi geliştirmek istedim ve farmakoliji dersleri almaya başladım. İngiliz Tuzuyla ilk defa 2014 senesinde tanıştım ve inanın sadece sadece sağlık değil birçok alanda hayatımın bir parçası oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz