Asit Ascites Nedir
Asit Ascites Nedir

Asit, genellikle şiddetli karaciğer hastalığına bağlı olarak karnınızda sıvı birikmesidir. Vücutta oluşan ekstra sıvı karnınızı şişirir. 

Asit Belirtileri ve Belirtileri

Asit genellikle dolgunluk hissi, şişkin bir göbek ve hızlı kilo alımı ile birlikte görülür. Diğer semptomlar genellikle şunları içerir:

 • Nefes darlığı
 • Mide bulantısı
 • Bacaklarda ve ayak bileklerinde şişme
 • Hazımsızlık
 • Kusma
 • Göğüste ağrılı yanma hissi
 • İştah kaybı
 • Ateş
 • Fıtık

Bu semptomların bir kombinasyonu varsa, doktorunuza görünün. Asitiniz varsa, bu genellikle karaciğer yetmezliğinin bir işaretidir. En sık siroz ile ortaya çıkar.

Asit Nedenleri

Asit, karaciğerinizin damarlarında basınç biriktiğinde ve olması gerektiği gibi çalışmadığında ortaya çıkar. Bu iki soruna genellikle siroz, kalp, böbrek yetmezliği, kanser veya enfeksiyon neden olur. Siroz hakkında daha detaylı bilgi almak için bu makaleyi okuyabilirsiniz. KARACİĞER ve SİROZ

Basınç, karaciğerdeki kan akışını engeller. Zamanla bu, böbreklerinizin vücudunuzdan fazla tuzu atmasını engeller. Bu da sıvı birikmesine neden olur. Asit (Ascites) Nedir?

Asit Risk Faktörleri

Karaciğer hasarına veya yara izine neden olan herhangi bir hastalık, asit alma olasılığınızı arttırır. Asit için yaygın risk faktörleri şunları içerir: 

 • Hepatit B veya hepatit C gibi viral enfeksiyonlar
 • Alkol kullanımı
 • Karın bölgesindeki organlarda kanser
 • Böbrek yetmezliği
 • Konjestif kalp yetmezliği

Asit Teşhisi

Doktorunuz fizik muayene dışında belirtiler hakkında bilgi alacaktır. Ayrıca kapsamlı kan testi, ultrason veya BT taraması gibi çeşitli testler isteyecektir.

Doktorunuz Asitiniz olduğunu düşünürse, test için karnınızdan sıvı alması gerekecektir. Bu işleme parasentez denir. Doktorun durumunuza neyin neden olduğunu bulmasına yardımcı olacak, böylece uygun şekilde tedavi edebilecekler.

Çoğu asit vakasında, doktor karaciğer nakli konusunda görüşebilecek bir karaciğer uzmanına yönlendirir. Karaciğer testleri hakkında bilgi almak için bu makaleyi okuyabilirsiniz. Karaciğer Fonksiyon Testi

Asit Tedavileri

Doktor, vücudunuzdaki fazla sıvının atılmasına yardımcı olmak için diüretik olarak da adlandırılan “su hapları” yazabilir. Bu haplar muhakkak doktorunuzun reçete etmesiyle kullanılmalıdır. Asit (Ascites) Nedir?

En yaygın diüretiklerden ikisi şunlardır:

 • Furosemid (Lasix)
 • Spironolakton (Aldactone) 

Her ikisi de böbreklerinizin daha fazla sodyum ve su atmasına yardımcı olur.

Beslenmenizde ve reçeteli diüretiklerdeki değişiklikler yardımcı olmazsa veya semptomlarınız şiddetliyse, doktorunuz göbeğinize yerleştirilen bir iğne yoluyla fazla miktarda sıvıyı çıkarmak için parasentez kullanmak zorunda kalır. Bunu yaptığınızda, az tuzlu, az sıvı içeren bir beslenme şekli uygulamalısınız, aksi takdirde sıvı tekrar geri gelecektir.

Bu tedaviler işe yaramazsa, karaciğerinize bir şant yerleştirmek veya tamamen değiştirmek için bir nakle ihtiyacınız olabilir.

Asitin en sık nedeni nedir?

Asit neden olur? Asitin en yaygın nedeni karaciğer sirozudur. Çok fazla alkol almak karaciğer sirozunun en yaygın nedenlerinden biridir. Farklı kanser türleri de bu duruma neden olabilir.

Asit neden olur?

Asit ,karaciğerin kan damarlarındaki yüksek basınçtan (portal hipertansiyon) ve albümin adı verilen bir proteinin düşük seviyelerinden kaynaklanır. Ciddi karaciğer hasarına neden olabilen hastalıklar asit oluşumuna neden olabilir.

Asitin ilk belirtileri nelerdir?

Ayak bileklerinde şişme.
Nefes darlığı.
Şişkinlik, karın ağrısı, iştahsızlık, hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sorunları.
Sırt ağrısı.
Oturma zorluğu.
Tükenmişlik.

Asit iyileşir mi?

Asit tedavi edilemez. Ancak yaşam tarzı değişiklikleri ve tedaviler komplikasyonları azaltır.

Asit karaciğer hastalığının hangi aşamasıdır?

Asit sirozun ana komplikasyonudur ve gelişmesine kadar geçen ortalama süre yaklaşık 10 yıldır. Ascites, sirozun dekompanse fazına ilerlemede bir dönüm noktasıdır ve kötü prognoz ve yaşam kalitesi ile ilişkilidir; ölüm oranı 2 yılda %50 olarak tahmin edilmektedir.

Önceki İçerikKARACİĞER ve SİROZ
Sonraki İçerikSirozun Belirtileri Nelerdir?
1976 doğumluyum ve İstanbul'da yaşıyorum. Asıl mesleğim bilgisayar programcılığı olmasına rağmen uzun yıllar ulusal kanallarda reklam sektöründe çalıştım. 2009 yılında ciddi sağlık problemleri yaşadım. 3 büyük ameliyat geçirdim ve Allah'ın izni ve doktorlarımızın tecrübesi ve çabasıyla sağ salim atlattım. Başımda bulunan tümörün tıbbi çözümü maalesef yok, yapılacaklar yapıldı. Şu an onunla yaşamak zorundayım. İşte tamda bu dönemde Alternatif Tıbba ilgi duymaya başladım. Bu konuda kendimi geliştirmek istedim ve farmakoliji dersleri almaya başladım. İngiliz Tuzuyla ilk defa 2014 senesinde tanıştım ve inanın sadece sadece sağlık değil birçok alanda hayatımın bir parçası oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz