İngiliz Tuzu doğada bulunan bir mineraldir. Kimyadaki ismi Magnezyum Sülfattır. Magnezyum vücudumuzda en çok bulunan minerallerin dördüncüsüdür. Hücre içi sıvıda ise Potasyumdan sonra ikincidir.

İngiliz Tuzunun elde edilme ve kullanıldığı sektöre göre yaklaşık 15 çeşidi vardır. Özellikle karaciğer ve safra kesesi kürlerinde kullanılacaksanız Tıbbi İngiliz Tuzu olmasına dikkat etmelisiniz.

Tıbbi İngiliz Tuzunun içeriğindeki Magnezyum oranı %16 üzerinde olduğu için safra kanallarını istenildiği kadar genişletebilir. Daha düşük magnezyum oranı olan Klasik İngiliz Tuzu safra kanallarını yeterince genişletemez.

Daha detaylı bilgi için linke tıklayınız.

İngiliz Tuzu Nedir?

Ülkemizde son birkaç yıldır popüler olan İngiliz Tuzu özellikle Amerika başta olmak üzere tüm dünyada çok uzun zamandan beri kullanılmaktadır. Geleneksel Hint Tıbbında 5.000 yıl, Geleneksel Çin tıbbında ise 3.000 yıldır Safra ve Karaciğer hastalıkları başta olmak üzere sindirim, cilt sorunları, migren ağrıları olmak üzere birçok alanda kullanılır.

Dünyada hiçbir ilaç, ameliyat ve bitkisel tedavinin %100 başarı oranı yoktur. İngiliz tuzu safra taşı rahatsızlıklarında başarı oranı en yüksek alternatif tedavi yöntemidir. Küçük taşlarda ve safra çamurunun temizlenmesinde oldukça etkilidir. 2 cm kadar taşlarda taşı düşüremezseniz bile asemptomatik yani uykuda taş durumuna getirmeniz mümkündür.

Kür hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Maalesef herkes kullanamaz. Özellikle böbrek yetersizliği olan kişiler ve diyalize girenler kesinlikle İngiliz Tuzunu kullanamazlar. Kandaki fazla magnezyum böbrekler tarafından filtrelenir, eğer kişinin böbrekleri çalışmıyorsa filtreleyemez ve kandaki fazla magnezyumdan zehirlenir.

Kronik kalp hastaları, bypass ameliyatı olmuş kişiler de İngiliz Tuzunu kullanamazlar.

Safra Kesesini aldırmış olan kişiler de İngiliz Tuzunu kullanabilirler. Ama yeni ameliyat olduysanız en az 6 ay beklemeniz gerekir. Özellikle safra kesesini aldıran kişilerin belli bir süre sonra safra kanallarında veya karaciğerinde taş oluşma riskleri vardır. Tavsiyem, ameliyat olmuş kişilerin her yıl en az iki kere düzenli olarak kürü uygulamalarıdır.

Bu soruya Andreas Moritz’in ağzından cevap vermek istiyorum. “Eğer bağırsak temizliği yapmayacaksanız kürü uygulamayınız”. Bende bu kürü binlerce kişiye uygulamış biri olarak kesinlikle katılıyorum.

Kür öncesi bağırsak temizliği yapmamış kişiler kür sırasında kendini daha yorgun ve hasta hissetmelerinin dışında istifra etmişlerdir. İngiliz tuzu içildikten sonra bağırsaklarda ilerler ve dışkıyla karşılaşırsa geri teper buda kusmayı tetikler.

Kür sonrası lavmanı ise bağırsaklarda kalmış taş parçaları ve karaciğerden çözünen toksinleri dışarı atmak için yapmalısınız. Yapmazsanız bağırsak taşları besin zannedip sindirmeye çalışacak, sindiremediği için karın ağrısına neden olacaktır. Çözünen toksinler dışarı atılmazsa tekrar sindirilip karaciğere geri dönecektir.

Kür öncesi lavmanı küre başlamadan iki saat önce yapabilirsiniz. Vaktiniz olmadı veya unuttunuz, hiç üzülmeyin yağlı karışımı içmeden yarım saat önce lavmanı yapabilirsiniz.

Kür sonrası lavmanı, kür bittikten 5-6 saat içerisinde veya kendinizi iyi hissettiğiniz bir saatte yapabilirsiniz. Kendinizi halsiz ve yorgun hissediyorsanız ertesi günü yapabilirsiniz.

Kür öncesi lavmanı küre başlamadan iki saat önce yapabilirsiniz. Vaktiniz olmadı veya unuttunuz, hiç üzülmeyin yağlı karışımı içmeden yarım saat önce lavmanı yapabilirsiniz.

Kür sonrası lavmanı, kür bittikten 5-6 saat içerisinde veya kendinizi iyi hissettiğiniz bir saatte yapabilirsiniz. Kendinizi halsiz ve yorgun hissediyorsanız ertesi günü yapabilirsiniz.

Aklınıza takılan konular var mı? Soru gönder