Karaciğer Ağrısı, Nedenleri ve Yeri

0
Karaciger Agrisi Nedenleri ve Yeri
Karaciger Agrisi Nedenleri ve Yeri

Karaciğer Ağrısı Neye Benziyor?

Karaciğeriniz, kaburgalarınızın hemen altında bulunan en büyük organıdır. Vücudunuzun laboratuvarıdır. 500’den fazla işi arasında ince bağırsaktaki yiyecekleri yağları emmenize, hastalıklarla savaşmanıza, enerji depolamanıza ve kanınızı filtrelemenize, temizlemenize yardımcı olan maddelere dönüştürmek vardır.

Vücudunuzdaki en büyük organ olmasına rağmen, karaciğerinizden gelen ağrıyı tam olarak belirlemek zor olabilir. Midenizin hemen solundaki ağrıyla karıştırmak kolaydır. Sebebe bağlı olarak, ağrıyan bir karaciğer göbeğinizin ön merkezinde, sırtınızda ve hatta omuzlarınızda ağrı olarak kendini gösterebilir.

Karaciğerinizin aslında herhangi bir ağrı reseptörü yoktur. Genellikle ağrı, onu çevreleyen zarın bir hastalık veya yaralanmadan dolayı iltihaplanması nedeniyle olur.

Olası Karaciğer Ağrısının Nedenleri

Viral hepatit

Viral hepatit, karaciğerinizin iltihaplanmasıdır. En yaygın üç tip hepatit A, B ve C’dir. Bunlara, karaciğeri enfekte eden farklı virüsler neden olur. Karaciğerinizin oturduğu, göbeğin sağ üst tarafında ağrıya neden olabilir. Diğer hepatit belirtileri arasında koyu renkli çiş, sarı cilt veya gözler (sarılık olarak bilinir), yorgunluk, mide bulantısı veya kusma bulunur.

Alkolik Hepatit

Alkolik hepatit, çok fazla alkol tüketildiğinde, karaciğere aşırı yüklendiğinde ortaya çıkar. Alkolik hepatitten kaynaklanan ağrı, karnınızı hassas hissettirebilir. Ayrıca muhtemelen kilo ve iştahınızı kaybeder, mideniz bulanır, düşük dereceli ateşiniz olur ve kendinizi yorgun ve zayıf hissedersiniz.

Karaciğer Yağlanması

Çok fazla kilo, diyabet veya yüksek kolesterol diyeti karaciğerinizde çok fazla yağ birikmesine neden olabilir. Zamanla, bu karaciğerinizi yaralar ve işini yapmasını engeller. Yağlı karaciğer genellikle semptomlara neden olmaz. Ancak sizi yorabilir veya karnınızın sağ üst kısmında veya her yerinde sürekli donuk ağrıya neden olabilir. Yağlı karaciğer hastalığına yardımcı olabilecek diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri hakkında bilgi edinin. Bu makale ilginizi çekebilir. Karaciğer Fonksiyon Testi

Fitz-Hugh-Curtis Sendromu

Fitz-Hugh-Curtis sendromu, göbeğinizin sağ üst kısmında kol ve omzunuza yayılabilen ani, şiddetli ağrıya neden olan, kadınlarda nadir görülen bir durumdur. Bakteriyel bir enfeksiyondur. Karaciğerinizin etrafındaki dokuları alevlendirir (doktorunuz buna perihepatit diyebilir) ve midenin astarını etkiler. Ayrıca sıklıkla ateş, titreme, baş ağrısı ve hasta hissedersiniz. Karaciğer Ağrısı

Karaciğer Apsesi ya da Kist

Karaciğerinizdeki bakteri, mantar veya parazit enfeksiyonu apse veya irin cebi oluşturabilir. Karnınızın sağ üst tarafı hassas olabilir. Karaciğerde büyüme olabilir. Genellikle, ateşiniz ve titremeniz de olur.

Kistler ayrıca sıvı cepleridir, ancak genellikle enfekte olmazlar. Boyutları büyükse sizi rahatsız edebilirler, çünkü karnınızda “dolgunluk” hissedeceksiniz. Kistler bazen kanayabilir ve bu da sağ üst göbeğinizde ve omzunuzda ani ve şiddetli ağrıya neden olur. Polikistik karaciğer hastalığı semptomları, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi edinin.

Budd-Chiari Sendromu

Budd-Chiari Sendromu, karaciğerinizden kan ve sıvının akmasına izin veren damarların daralmasından kaynaklanan nadir bir hastalıktır. Karaciğerinizdeki kan pıhtıları ve şişmesinden kaynaklanır. Çoğu zaman, karnınızın sağ üst tarafında ağrı hissedersiniz.

Portal Ven Trombozu

Portal damarınız, bağırsaklarınızdan karaciğerinize kan getiren damardır. Ancak bir kan pıhtısı damarı tıkarsa, karnınızın sağ üst kısmında karaciğeriniz tarafından ani bir ağrı hissedersiniz. Ayrıca karnınızda şişlik ve ateş olabilir. Pıhtı ile ilgili bu makale ilginizi çekebilir. Derin Ven Trombozu Belirtileri

Karaciğer hasarı

Büyüklüğü nedeniyle kaza, düşme ve diğer travmalardan sonra karaciğeriniz yaralanabilir. Karaciğeriniz kanıyorsa, genellikle karnınızda ve sağ omzunuzda ağrı ve hassasiyet olur. Ayrıca kan kaybından kaynaklanan şok belirtileri de yaşayabilirsiniz.

Karaciğer Kanseri

Karaciğer kanseri sonraki aşamalara ilerleyene kadar normalde herhangi bir ağrı olmaz. Acı çekmeye başladığınızda, karnınızdan omzunuza kadar her yerde görülür. Doktorunuz, göbeğinizin sağ tarafına bastırarak bir yumru hissedebilir. Ayrıca kilo verebilir, kaşınabilir, cildiniz veya gözleriniz sararabilir, mideniz şişebilir ve kendinizi hasta hissedersiniz.

Safra Taşları

Safra keseniz karaciğerinizin hemen altında bulunan küçük bir kesedir. Karaciğerinizle iç içe olduğundan, kese içerisinde taş oluştuğunda, karaciğerden geldiğini sanabileceğiniz ağrıya neden olur. Bazen bu ağrılar hızla kötüleşen ani ağrılardır. Safra taşı ağrısı, üst karnınızın ortasında veya sağ tarafında, kürek kemikleriniz arasında veya sağ omzunuzda olur. Karaciğer Ağrısı

Doktorunuzu Ne Zaman Aramalısınız?

Karaciğer ağrınız çok çabuk başlıyorsa, çok ağrıyorsa, uzun süre devam ediyorsa veya normal aktivitelerinize devam etmenizi engelliyorsa, kontrol ettirin.

Hemen tıbbi tedaviye ihtiyacınız olduğunu gösteren diğer belirtiler şunlardır:

  • Sarılık
  • Ateş
  • Titreme
  • Mide bulantısı ya da kusma
Önceki İçerikİdrarınız Ne Renk?
Sonraki İçerikKaraciğer ve Siroz
İngiliz Tuzuyla ilk defa 2014 senesinde tanıştım. Safra taşımdan dolayı ameliyat olmak istemiyordum. Andreas Moritz'in Karaciğer ve Safra Kesesi temizliği ile ilgili makale ve kitaplarını okuduğumda uygulamaya karar verdim. O dönemler İçilebilir İngiliz Tuzu ülkemizde satılmıyordu, yurtdışından eczacılara sipariş verip kürü uyguluyordum. Velhasıl taşlarımdan kurtulunca bu yöntemi kendi blog ve sitelerimde yayınlamaya başladım. İnsanlar taşlarını düşürmeye başlayınca popüler olmaya başladı ve bir süre sonra perakende satılmaya başladı. İngiliz Tuzunu paketleyip satışa sunarak bu işe öncü olmaktan mutluluk duyuyorum. Andreas Moritz protokolü hakkında araştırmalarıma devam ettim ve eğitim aldım. Bu konuda uzmanlaşmak hedefimdi ve hedefime ulaştım. Amacım ülkemizde bu mineralin kullanımını yaygınlaştırmak bilinçli kullanımı sağlamaktır. Kısa bir süre yurtdışına yerleşeceğim Oturum izni onayı bekliyorum. Birkaç yıl sonra daha iyi bir donanımla dönmeyi planlıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz