Karaciğer Ağrısı, Nedenleri ve Yeri

  Karaciğer Ağrısı Neye Benziyor?

  Karaciğeriniz, kaburgalarınızın hemen altında bulunan en büyük organıdır. Vücudunuzun laboratuvarıdır. 500’den fazla işi arasında ince bağırsaktaki yiyecekleri yağları emmenize, hastalıklarla savaşmanıza, enerji depolamanıza ve kanınızı filtrelemenize, temizlemenize yardımcı olan maddelere dönüştürmek vardır.

  Vücudunuzdaki en büyük organ olmasına rağmen, karaciğerinizden gelen ağrıyı tam olarak belirlemek zor olabilir. Midenizin hemen solundaki ağrıyla karıştırmak kolaydır. Sebebe bağlı olarak, ağrıyan bir karaciğer göbeğinizin ön merkezinde, sırtınızda ve hatta omuzlarınızda ağrı olarak kendini gösterebilir.

  Karaciğerinizin aslında herhangi bir ağrı reseptörü yoktur. Genellikle ağrı, onu çevreleyen zarın bir hastalık veya yaralanmadan dolayı iltihaplanması nedeniyle olur.

  Olası Karaciğer Ağrısının Nedenleri

  Viral hepatit

  Viral hepatit, karaciğerinizin iltihaplanmasıdır. En yaygın üç tip hepatit A, B ve C’dir. Bunlara, karaciğeri enfekte eden farklı virüsler neden olur. Karaciğerinizin oturduğu, göbeğin sağ üst tarafında ağrıya neden olabilir. Diğer hepatit belirtileri arasında koyu renkli çiş, sarı cilt veya gözler (sarılık olarak bilinir), yorgunluk, mide bulantısı veya kusma bulunur.

  Alkolik Hepatit

  Alkolik hepatit, çok fazla alkol tüketildiğinde, karaciğere aşırı yüklendiğinde ortaya çıkar. Alkolik hepatitten kaynaklanan ağrı, karnınızı hassas hissettirebilir. Ayrıca muhtemelen kilo ve iştahınızı kaybeder, mideniz bulanır, düşük dereceli ateşiniz olur ve kendinizi yorgun ve zayıf hissedersiniz.

  Karaciğer Yağlanması

  Çok fazla kilo, diyabet veya yüksek kolesterol diyeti karaciğerinizde çok fazla yağ birikmesine neden olabilir. Zamanla, bu karaciğerinizi yaralar ve işini yapmasını engeller. Yağlı karaciğer genellikle semptomlara neden olmaz. Ancak sizi yorabilir veya karnınızın sağ üst kısmında veya her yerinde sürekli donuk ağrıya neden olabilir. Yağlı karaciğer hastalığına yardımcı olabilecek diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri hakkında bilgi edinin. Bu makale ilginizi çekebilir. Karaciğer Fonksiyon Testi

  Fitz-Hugh-Curtis Sendromu

  Fitz-Hugh-Curtis sendromu, göbeğinizin sağ üst kısmında kol ve omzunuza yayılabilen ani, şiddetli ağrıya neden olan, kadınlarda nadir görülen bir durumdur. Bakteriyel bir enfeksiyondur. Karaciğerinizin etrafındaki dokuları alevlendirir (doktorunuz buna perihepatit diyebilir) ve midenin astarını etkiler. Ayrıca sıklıkla ateş, titreme, baş ağrısı ve hasta hissedersiniz. Karaciğer Ağrısı

  Karaciğer Apsesi ya da Kist

  Karaciğerinizdeki bakteri, mantar veya parazit enfeksiyonu apse veya irin cebi oluşturabilir. Karnınızın sağ üst tarafı hassas olabilir. Karaciğerde büyüme olabilir. Genellikle, ateşiniz ve titremeniz de olur.

  Kistler ayrıca sıvı cepleridir, ancak genellikle enfekte olmazlar. Boyutları büyükse sizi rahatsız edebilirler, çünkü karnınızda “dolgunluk” hissedeceksiniz. Kistler bazen kanayabilir ve bu da sağ üst göbeğinizde ve omzunuzda ani ve şiddetli ağrıya neden olur. Polikistik karaciğer hastalığı semptomları, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi edinin.

  Budd-Chiari Sendromu

  Budd-Chiari Sendromu, karaciğerinizden kan ve sıvının akmasına izin veren damarların daralmasından kaynaklanan nadir bir hastalıktır. Karaciğerinizdeki kan pıhtıları ve şişmesinden kaynaklanır. Çoğu zaman, karnınızın sağ üst tarafında ağrı hissedersiniz.

  Portal Ven Trombozu

  Portal damarınız, bağırsaklarınızdan karaciğerinize kan getiren damardır. Ancak bir kan pıhtısı damarı tıkarsa, karnınızın sağ üst kısmında karaciğeriniz tarafından ani bir ağrı hissedersiniz. Ayrıca karnınızda şişlik ve ateş olabilir. Pıhtı ile ilgili bu makale ilginizi çekebilir. Derin Ven Trombozu Belirtileri

  Karaciğer hasarı

  Büyüklüğü nedeniyle kaza, düşme ve diğer travmalardan sonra karaciğeriniz yaralanabilir. Karaciğeriniz kanıyorsa, genellikle karnınızda ve sağ omzunuzda ağrı ve hassasiyet olur. Ayrıca kan kaybından kaynaklanan şok belirtileri de yaşayabilirsiniz.

  Karaciğer Kanseri

  Karaciğer kanseri sonraki aşamalara ilerleyene kadar normalde herhangi bir ağrı olmaz. Acı çekmeye başladığınızda, karnınızdan omzunuza kadar her yerde görülür. Doktorunuz, göbeğinizin sağ tarafına bastırarak bir yumru hissedebilir. Ayrıca kilo verebilir, kaşınabilir, cildiniz veya gözleriniz sararabilir, mideniz şişebilir ve kendinizi hasta hissedersiniz.

  Safra Taşları

  Safra keseniz karaciğerinizin hemen altında bulunan küçük bir kesedir. Karaciğerinizle iç içe olduğundan, kese içerisinde taş oluştuğunda, karaciğerden geldiğini sanabileceğiniz ağrıya neden olur. Bazen bu ağrılar hızla kötüleşen ani ağrılardır. Safra taşı ağrısı, üst karnınızın ortasında veya sağ tarafında, kürek kemikleriniz arasında veya sağ omzunuzda olur. Karaciğer Ağrısı

  Doktorunuzu Ne Zaman Aramalısınız?

  Karaciğer ağrınız çok çabuk başlıyorsa, çok ağrıyorsa, uzun süre devam ediyorsa veya normal aktivitelerinize devam etmenizi engelliyorsa, kontrol ettirin.

  Hemen tıbbi tedaviye ihtiyacınız olduğunu gösteren diğer belirtiler şunlardır:

  • Sarılık
  • Ateş
  • Titreme
  • Mide bulantısı ya da kusma
  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik
  B.Kerim KUL
  B.Kerim KULhttps://www.ingiliztuzu.com/
  Merhaba, ben Kerim KUL, fitoterapist ve karaciğer, safra kesesi taşı ve hastalıkları konusunda uzmanım. Uzun yıllardır bitkilerin sağlık üzerindeki etkisine olan tutkumla birlikte, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıkları konusunda önemli başarılar elde ettim. Tedavilerimde bitkileri kullanarak hastalarımın sağlığına katkıda bulunuyorum ve sonuçlarım oldukça başarılı oluyor.Hayatınızda sağlıklı ve mutlu olmanızı sağlamak benim için büyük bir tutku. Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarının, yaşam kalitenizi ciddi şekilde düşürdüğünü biliyorum. Bu nedenle, tamamen doğal yöntemlerle sağlıklı bir şekilde iyileşmek için size yardımcı olabilirim.Sitemde, bitkilerin sağlık üzerindeki etkilerini ve bu tedavi yöntemlerinin ne kadar etkili olduğunu ayrıntılı bir şekilde anlatıyorum. Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında bitkilerin kullanımının ne kadar önemli olduğuna dikkat çekerek, sağlıklı bir yaşam için doğal çözümler sunuyorum.Başarılı tedavi sonuçlarım, hastalarımın mutluluğu ve hayatlarını değiştirmesi benim için büyük bir gurur kaynağı. Sizler de doğal yollarla sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek istiyorsanız, sitemdeki bilgileri inceleyebilir ve benimle iletişime geçebilirsiniz.Sağlık ve mutluluk dolu bir yaşam için sizleri bekliyorum.

  İlgili Makaleler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Bağlantıda Kalın

  22,155BeğenenlerBeğen
  12,144TakipçilerTakip Et
  12,500AboneAbone Ol

  En Son Makaleler