Hangi Gıdalar Safra Kesesi Ataklarını Tetikler?

0
Hangi Gıdalar Safra Kesesi Ataklarını Tetikler?
Hangi Gıdalar Safra Kesesi Ataklarını Tetikler?

Hangi Gıdalar Safra Kesesi Ataklarını Tetikler? Birçok kişi Safra kesesi sağlığını pek fazla önemsemez, arka planda önemsiz bir organ gibi gözükse de gerçekte düşündüğünüz kadar önemsiz bir organ değildir. Safra kesesi, karaciğerin ürettiği safrayı toplar ve depolar. Sindirim için özellikle yağların parçalanması için kritik öneme sahiptir. Bu makalede sizlere “Safra Kesesi Atakları Tetikleyen Gıdalara” değineceğim.

Safra kesesi safrayı depolar ve ihtiyaç anında sindirim için salgılar. Ancak vücudun sağlıklı çalışması için karaciğer, böbrek, kalp gibi diğer önemli organlar kadar gerekli değildir. Safra taşı olan milyonlarca kişi herhangi bir belirti hissetmez ancak belirtiler ortaya çıkarsa dayanılmaz ağrılar çeker hatta pankreatit gibi ciddi bir enfeksiyona neden olur.

Safra kesesinden mustarip bir kişi genelde sağ üst karında aşırı ağrı, bazen sırta veya sağ omuza yayılan ağrı, şişkinlik, bulantı ve kusma şikayetleriyle kendini gösterir. Çoğu zaman semptomatik rahatlama sağlayan alternatif tedavi seçenekleri vardır. Ama durum oldukça ilerlemişse safra kesesinin çıkarılmasını gerektirir.

Günlük bazı alışkanlıklarımız safra kesesinin sağlıklı çalışmasına engel olur. Beslenme şekli bu konuda önemli rol oynar. Bazı besinler safra kesesi ataklarını tetikler. Bu yüzden yediklerinize dikkat etmek zorundasınız. Bu nedenle, hangi yiyeceklerin safra kesesi ataklarını tetiklediğini bilmek size büyük ölçüde yardımcı olur. Hangi yiyeceklerden kaçınıp hangilerini ölçülü tüketebileceğinizi böylelikle kendi diyetinizi belirlemiş olursunuz. Böylelikle ataklarınızın bir kısmı kontrolünüzde olur.

Tabii ki safra taşı oluşumu sadece yanlış beslenmeden kaynaklanan bir durum değil. Ayrıca aile öyküsü, yaş, cinsiyet, kullanılan birtakım ilaçların etkisi, şok diyetler gibi birçok neden safra taşı oluşumuna neden olur. Beslenme ile ilgili bu makalede ilginizi çekebilir. Safra Kesesi Taşlarını Önlemek İçin Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

Kaçınılması Gereken Gıdalar

Makarna, Ekmek, Şeker Gibi Rafine Karbonhidratlar

Rafine karbonhidratlar, safra kesesi ataklarını tetikleyen en yaygın gıdalardan biridir. Bunun yerine tam tahıllı ürünleri, meyve ve sebzeleri tüketebilirsiniz.

Doymuş Yağlar

Kötü yağ dediğimiz doymuş yağ içeren gıdalar, safra kesesinin düşmanıdır ve ağrıları tetikleyen ana gıdaların başında gelir. Doymuş yağ içeren gıdalar yerine çiğ badem, ceviz, yağlı balık, keten tohumu ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar tüketebilirsiniz.

Kızarmış ve İşlenmiş Gıdalar

Safra kesesi ataklarından korkuyorsanız kızarmış ve işlenmiş gıdaların tümünden uzak durun. Sağlığınız için zararlı olan bu gıdaların yerine pişmiş, buğulanmış, haşlanmış veya ızgara yemekleri tercih edin. Hangi Gıdalar Safra Kesesi Ataklarını Tetikler?

Yağlı Kırmızı Et

Yağlı kırmızı etten kaçının bunun yerine yağsız et tercih edin. Eğer ataklarınız varsa, iyileşene kadar et tüketmemenizi tavsiye ederim. Ağrılarınız geçtikten sonra yağsız et tüketebilirsiniz.

Tam Yağlı Süt Ürünleri

Tam yağlı süt ürünleri genelde safra ataklarını tetikler. Bunun yerine yağsız veya az yağlı süt ürünlerini tercih edin. Aynı şekilde eğer ağrı ataklarınız varsa yağsızda olsa süt ürünleri tüketmeyin.

Fıstık Yağı ve Bitkisel Yağlar

Bu yağlar vücutta zor parçalandığı için safra kesesi ataklarını tetikler.

Hazır Gıdalar

Hazır gıdaların çoğunda trans yağ ve doymuş yağ bulunur, bu kötü yağlar safra kesesi ataklarını tetikler. Bunların yerine evde kendiniz hazırlayacağınız taze atıştırmalıkları, sağlıklı ev yapımı seçenekleri tercih edin. Meyve ve kuru meyveleri de tüketebilirsiniz.

Alkol & Tütün

Birçok hastalığın başlıca nedeni alkol ve tütün safra rahatsızlıklarına da neden olur. Bunlardan uzak durmalısın. Alkol sade su, yeşil çay veya evde kendiniz hazırladığınız meyve ve sebze sularını tercih edebilirsiniz.

Yağ ve kolesterol açısından zengin yiyecekler tüketildiğinde, safra kesesiniz daha çok salgılama gereği duyacak. Daha çok safra salgılandığı için kanaldan geçebilecek büyüklükteki taşlar safra kanalınızı tıkayacaktır. Böyle bir durumda karın ağrısına neden olarak kusma ve mide bulantısına yol açar. Bu nedenle yağlı gıdalar safra ataklarına en çok neden olan yiyeceklerdir.

Kilo Kontrolü

Kilo kontrolü safra rahatsızlıklarında çok önemlidir. Obezite de safra taşı oluşumunun nedenlerindendir. Eğer fazla kilonuz varsa kilo vermeye konsantre olmalısınız ama kesinlikle şok diyetler uygulayarak bir anda kilo vererek değil. Kademeli olarak kilo vermelisiniz

Çünkü hızlı kilo kaybı da safra taşı oluşumlarından biridir. Bunun iki nedeni vardır, eğer hızlı kilo verirseniz karaciğer safra için daha fazla kolesterol üretecek. Ekstra kolesterol safra taşlarına neden olan kristallerin oluşumuna neden olur.

Diğer nedeni ise, örneğin günlük kalori ihtiyacınız 2000 kalori diyetteyken 1200 kalori almaya başladınız. Böyle bir durumda vücudunuz günlük 2000 kaloriyi alamayınca alarm verecek ve farkı göbek bölgenizdeki trigliserit yağlarını eritecektir. Buda kanınızda daha fazla kolesterol demektir. Karaciğerde süzülen kanın içindeki trigliserit yağları kristalleşerek safra taşlarına neden olacaktır.

Şunu unutmayın, Safra atağını tetikleyen gıdalar safra taşlarını yok etmezler. Sadece ağrılarınızı nelerin tetiklediğini bilerek ona göre beslenmeniz ve kendinize uygun bir diyet planlamanıza yardımcı olur. Safra taşlarından kurtulmak için İngiliz Tuzu kullanabilir, doğal ürünleri kontrollü bir şekilde tüketebilirsiniz. Ama düzenli olarak doktor kontrolü yaptırmayı ihmal etmeyin. Eğer ki doğal yöntemler bir fayda sağlamıyor ve ağrılarınız dayanılmaz boyuttaysa, sürekli iltihap gelişiyorsa safra kesenizi aldırmak iyi bir seçim olacaktır. Bunun için bir sağlık kuruluşuyla irtibata geçmelisiniz.

Önceki İçerikSafra Kesesi Taşlarını Önlemek İçin Tüketilmemesi Gereken Gıdalar
Sonraki İçerikHamilelikte Safra Taşları
İngiliz Tuzuyla ilk defa 2014 senesinde tanıştım. Safra taşımdan dolayı ameliyat olmak istemiyordum. Andreas Moritz'in Karaciğer ve Safra Kesesi temizliği ile ilgili makale ve kitaplarını okuduğumda uygulamaya karar verdim. O dönemler İçilebilir İngiliz Tuzu ülkemizde satılmıyordu, yurtdışından eczacılara sipariş verip kürü uyguluyordum. Velhasıl taşlarımdan kurtulunca bu yöntemi kendi blog ve sitelerimde yayınlamaya başladım. İnsanlar taşlarını düşürmeye başlayınca popüler olmaya başladı ve bir süre sonra perakende satılmaya başladı. İngiliz Tuzunu paketleyip satışa sunarak bu işe öncü olmaktan mutluluk duyuyorum. Andreas Moritz protokolü hakkında araştırmalarıma devam ettim ve eğitim aldım. Bu konuda uzmanlaşmak hedefimdi ve hedefime ulaştım. Amacım ülkemizde bu mineralin kullanımını yaygınlaştırmak bilinçli kullanımı sağlamaktır. Kısa bir süre yurtdışına yerleşeceğim Oturum izni onayı bekliyorum. Birkaç yıl sonra daha iyi bir donanımla dönmeyi planlıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz