Karın Ağrısına Bitkisel Çözümler

0
Karin Agrisina Bitkisel Cozumler

Karın Ağrısına Bitkisel Çözümler – Sindirim ve kabızlık problemlerinden kaynaklanabilecek karın bölgesi ağrısına, saatler içinde evde bakım ile hafifletilebilir:

 • Karnınıza ve ayaklarınıza sıcak su torbası yerleştirin.
 • Tuvalette zaman geçirin ve bağırsak hareketlerinden kaçınmayın.
 • Karın ağrısı bazen yemek borusundan yukarı doğru hareket eden mide asitlerinden kaynaklanır. Rahat bir pozisyonda dik oturmak veya antasitler almak bunu tersine çevirebilir.
 • İlk birkaç saat boyunca katı ve asitli yiyeceklerden kaçının. Daha sonra küçük porsiyonlarda bol miktarda sıvı alın. Kraker, pirinç, yulaf ezmesi, muz, haşlanmış patates, elma püresi, tost gibi kolayca sindirilebilir yiyecekleri yiyin.
 • Sıcak bir duş veya banyo yapın.
 • Karnınıza dairesel bir hareketle hafifçe masaj yapın.
 • Uyumaya çalışın. Vücut genellikle uyku sırasında kendini iyileştirir.
 • Germe vücudu rahatlatır ve sindirim sistemindeki dolaşımı arttırır.

Karın ağrısının tedavisi

Karın ağrısı için reçetesiz satılan ilaçlar

Kişisel öykü ve fizik muayeneye göre ağrının nedeni hakkında fikir edinilebilir. Diğer durumlarda, tanıyı doğrulamak veya dışlamak için kan-idrar-fekal analiz, röntgen, BT taraması ve endoskopi gibi tanısal testler kullanılır. Enflamasyon, reflü veya ülser ilaçla tedavi edilir; enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilir, Bazı yiyecek veya içeceklerin neden olduğu karın ağrısı, kişisel davranıştaki değişikliklerle tedavi edilir. Hastanın tedavisi karın ağrısına neden olan duruma bağlıdır:

 • Antasitler: Hazımsızlık durumunda, midenin asitliğini gidermek için reçetesiz olarak antasitler veya aktif karbon tabletleri alınabilir.
 • İlaç: Basit viral gastroenterit tedavisi için herhangi bir ilaca gerek yoktur. Diğer nedenler antispazmodikler, antimikrobiyaller, H2 blokerleri, nitratlar veya morfin gerektirebilir. Başka bir yaklaşım, ağrı sinyallerinin omurilikte ve beyinde işlenme şeklini değiştirmek için ağrı modifiye edici ilaçlar kullanmaktır. Yaygın olarak kullanılanlar, çok düşük dozlarda amitriptilin veya trazodon gibi antidepresanlardır. Aspirin ve ibuprofen gibi ağrı kesiciler teşhis edilmemiş karın ağrısı için kullanılmamalıdır, daha da kötüleştirebilirler.
 • Oruç: Ağrının nedeni bilinene kadar hiçbir şey yememeniz veya içmemeniz istenir. Bu, bazı tıbbi durumların kötüleşmesini önlemek veya ameliyata hazırlanmak içindir.
 • Ameliyat: Fıtık, karın yapışıklıkları, kolesistit, apandisit, bağırsak tıkanıklığı veya mide delinmesi durumunda hasta doğrudan ameliyat edilebilir.

Karın Ağrısının Nedenleri ve Çeşitleri

Karin Agrisinin Nedenleri ve Cesitleri

Karın ağrısına ne iyi gelir?

 • Ağrının nedeni ülser ise, nikotin, kafein ve alkolden kaçının; safra kesesi problemi ise, yağlı ve kızartılmış yiyeceklerden kaçının.
 • Yarım çay kaşığı karbonat ile yarım bardak su için.
 • Yoğurt, probiyotik etkisi ile ağrıyı hafifletebilir.
 • 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve bal ile bir bardak su için.
 • Kusma, ağrıya neden olan asidin giderilmesine yardımcı olabilir.
 • Stres ağrının nedeni olabilir; meditasyon yapmak veya yumuşak müzik rahatlamaya yardımcı olabilir.
 • Mideye uzanmak ve karnına bir yastıkla baskı uygulamak ağrıyı hafifletebilir.
 • Ağrısının nedeni hazımsızlık ise 1 limon suyu ile karıştırılmış 1 bardak sıcak su içmek sindirime yardımcı olur.

Karın ağrısı için bitkisel ilaçlar

Zencefil, nane, meyan kökü, papatya, rezene tohumu, adaçayı, civanperçemi, kekik anti mikrobiyal, anti bakteriyel ve antioksidan özellikleri ile bağırsakları harekete geçirerek mide problemlerine yardımcı olur. Karın Ağrısına Bitkisel Çözümler

Karın ağrısı için bitki çayları

 • Zencefil çayı kasları gevşetir, mide kramplarını hafifletir ve iltihabı azaltır. Zencefili soyun ve bir bardak sıcak suya 5-6 dilim ekleyerek demleyin.
 • Nane çayı ağrı kesici bir etkiye sahiptir; bulantı, kusma ve karnınıza iyi gelir. Yarım limonlu bir tutam kurutulmuş veya taze nane kaynatıp içebilirsiniz.
 • Papatya çayı sindirim sistemindeki kasları gevşetir ve bağırsaklardaki baskıyı azaltır, strese bağlı karın ağrısına iyi gelir. 1-2 çay kaşığı papatyayı 5 dakika boyunca bir bardak kaynamış suda demledikten sonra süzün ve için.
 • Rezene çayı, sindirim sistemini rahatlatarak hazımsızlıktan kaynaklanan karın ağrısına iyi gelir. 1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı rezene tohumu ekleyerek 5 dakika demleyin.
 • Kekik çayı mide kramplarına iyi gelir, şişkinliği giderir. 1 bardak sıcak suya 1 tutam kekik ekleyerek 5 dakika demleyin.

Hamilelikte karın ağrısı

Hamilelik sırasında genişlemiş uterus, alt karın bölgesindeki organları iter, muayeneyi zorlaştırır, semptomları değiştirir ve enfeksiyonu lokalize eden doğal mekanizmaları bozar. Gebelikte karın bölgesinin ağrımasının en sık nedenleri akut apandisit, kolesistit, piyelonefrit, yumurtalık torsiyonu, yumurtalık kisti rüptürü gibi problemlerdir. Karın organlarının hastalıklarında bebeğin kaybolma riski, uygulanan tedaviden ziyade hastalığın ciddiyeti ile ilgilidir. Bu nedenle erken tanı ve tedavi çok önemlidir.

SONSÖZ

Eğer ağrınız için evdeki yöntemleri denediğiniz halde semptomlar devam ediyorsa bunun muhakkak bir nedeni vardır. Vakit kaybetmeden doktora muayene olmalısınız.

Karın ağrısı
Önceki İçerikKarın Ağrısının Nedenleri ve Çeşitleri
Sonraki İçerikÜlseratif Kolit’ in Nedenleri ve Belirtileri
İngiliz Tuzuyla ilk defa 2014 senesinde tanıştım. Safra taşımdan dolayı ameliyat olmak istemiyordum. Andreas Moritz'in Karaciğer ve Safra Kesesi temizliği ile ilgili makale ve kitaplarını okuduğumda uygulamaya karar verdim. O dönemler İçilebilir İngiliz Tuzu ülkemizde satılmıyordu, yurtdışından eczacılara sipariş verip kürü uyguluyordum. Velhasıl taşlarımdan kurtulunca bu yöntemi kendi blog ve sitelerimde yayınlamaya başladım. İnsanlar taşlarını düşürmeye başlayınca popüler olmaya başladı ve bir süre sonra perakende satılmaya başladı. İngiliz Tuzunu paketleyip satışa sunarak bu işe öncü olmaktan mutluluk duyuyorum. Andreas Moritz protokolü hakkında araştırmalarıma devam ettim ve eğitim aldım. Bu konuda uzmanlaşmak hedefimdi ve hedefime ulaştım. Amacım ülkemizde bu mineralin kullanımını yaygınlaştırmak bilinçli kullanımı sağlamaktır. Kısa bir süre yurtdışına yerleşeceğim Oturum izni onayı bekliyorum. Birkaç yıl sonra daha iyi bir donanımla dönmeyi planlıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz