Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür

14

Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür ? Safra kesesi, karaciğerin hemen altında bulunan armut şeklinde küçük bir organdır. Küçük bir organdır ama görevi özellikle yağların parçalanmasında kritik rol oynar. Özellikle sağlıklı sindirim için safra kesesinde konsantre hale getirilmiş safra suyuna ihtiyaç vardır. Safra kesesi alınmışsa safra suyu konsantre hale gelmeden sürekli bağırsağa akar. Buda zamanla bağırsak yüzeyini tahriş eder ve bir takım sağlık problemleri ortaya çıkar.

Karaciğerimiz günde 1 litre safra üretir ve bunun yarısını ihtiyaç anında kullanmak üzere safra kesesinde depolar. Vücudumuz safrayı sadece yağları parçalamak için değil bağırsaklarımızı temizlemek için de kullanır. Vücudumuzun doğal müshilidir. Karaciğerdeki toksin ve atıkları da safra suyu  aracılığıyla bağırsaklara boşaltır. Sağlıklı dışkının rengi kahverengidir. Bu rengi safra sıvısından alır. Eğer safrada bir problem varsa dışkının rengi açılır. Yağları parçalayamadığı için kil renginde olur. Ayrıca dışkının bütünlüğü de bozulur. Dışkınız parçalı ve kil rengindeyse safra probleminden şüphelenebilirsiniz. Böyle bir durumda tuvalette sifonu çektiğinizde dışkı gitmez. Yağ oranı yüksek olduğu için suyun yüzeyinde kalır.

İçindekiler

Safra Keseniz de Taş mı  Var?

Safra taşları çoğunlukla tüm batın ultrasonu çekildiğin de tesadüfen tespit edilir. Bunlar “Sessiz Safra Taşları“ olarak adlandırılır. Çoğunlukla kişiye rahatsızlık vermezler. Ancak sağlıklı beslenmiyorsanız ve hareketsiz bir yaşam şekliniz varsa ilerleyen zamanlarda taşlarınız küçük bile olsa iltihaba ve tıkanmalara yol açacaktır.

Kadınların östorojen hormonu nedeniyle safra kesesinde taş oluşma riski erkeklere göre daha yüksektir. Özellikle hamilelik döneminde hormonların dengesizliğinden safra taşı veya safra çamuru oluşur. Ayrıca Hamilelik döneminde oluşan taş ve çamur daha kolay temizlenir. Araştırmalara göre dünya üzerindeki insanların yarısından fazlasında sessiz safra taşı vardır. Ama çoğu kişi bu durumdan habersizdir. Safra taşı olanların sadece %3-4 gibi bir kısımda taşlar iltihaba veya tıkanmalara neden olur ve semptom gösterir.

Safranızda ağrı varsa, hazımsızlık, şişkinlik çekiyorsanız, maalesef %3-4 lük grubun içerisindesiniz. Bu durum sizi endişelendirmesin ağrılı safra rahatsızlığınız olsa bile tedavinizi bırakmadan alternatif ve destekleyici tıp ile durumu kontrol altına alabilirsiniz.

İngiliz Tuzu bu konuda oldukça başarılıdır. Doğru bir uygulamayla safra taşlarınızı düşürebilirsiniz. Düşüremeseniz bile safra kesesinin içi kolesterol, bilirubin atıklarından temizlendiği için tehlike arz etmeyecektir. Taş tıkanma haricinde ağrıya neden olmaz. Eğer safra keseniz iltihaplanırsa ağrılara maruz kalırsınız.

Safra Kesesi Temizliği Nasıl Yapılır

Bunun için farklı yöntemlerde var. Başarı oranları ise İngiliz Tuzu karşısında yarı yarıya düşük ve uygulama süresi birkaç senedir. Bitkisel çaylar, şifalı otları kullanarak Andreas Moritz in bu uygulamasının başarısını yükseltmiş olursun. Unutmadan söylemem lazım ki İngiliz Tuzu uygulamasının dışındaki kürler sadece kolesterol taşları üzerinde etkisi vardır. Kolesterol taşlarını eritmek kısa vadeli bir uygulama değildir. Bitkilerle, Safra kesesi temizliği nasıl yapılır? En az 6 ay süreyle düzenli Kırk kilit otu, İğde çayı, karahindiba gibi bitkileri kullanabilirsiniz.

Bu konuda dikkatli olmanız gerekecek, Çünkü bitkilerde karaciğer ve böbreklerimizi yorar. 3 hafta içtikten sonra 10 gün ara vermelisiniz. Aslında bizim sorumuz “Safra Kesesi Nasıl Temizlenir” değil, “Safra taşı nasıl düşürülür” olmalı. Temizlik kese içerisindeki sıvının akışkanlığına etki eder. Ama İngiliz Tuzu hem safra kesesini temizler hem de taşları düşürür.

Safra Kesesini Aldıranlar

Safra kesesini aldırmak ağrılardan kurtulmak için %100 bir çözüm değildir. Çoğu zaman kese alındıktan bir süre sonra safra kanallarında oluşan taşlardan dolayı tıkanıklıklar veya buna bağlı rahatsızlıklar yaşanıyor. Ameliyat seçeneği her zaman vardır. Şahsi fikrim ameliyat olmaya karar vermeden önce elimizde bulunan seçenekleri değerlendirmek gerektiğine inanıyorum. Özellikle taşlardan dolayı ağrı ve iltihaplanma yaşanmıyorsa ameliyat gereksizdir.

Safra taşı teşhisi koyulduğunda bazı doktorlar bunun bir tedavisinin olmadığını, hemen alınması gerektiğini söyler. Hasta ağrının vermiş olduğu stresle, çevresinin veya doktorun baskısından etkilenerek aldırmayı tercih eder. Tıpta bir hastalığın kesin tedavisi ameliyatsa bu değişmez, hangi doktora giderseniz gidin hepsi aynı şeyi söyler. Ancak bir doktor ameliyat edelim, bir doktor da birkaç taştan bir şey olmaz, bir diğeri de bekleyelim görelim diyorsa, bu doktorun yorumudur. Demek ki ameliyat şart değildir.

Safra taşı teşhislerinde genelde dahiliye hemen ameliyat önermez, Cerraha gittiyseniz ameliyat önerir. Yapılan araştırmalara göre safra kesesini aldırmış olan kişilerin %60 bir süre sonra ağrılarının geri geldiklerini belirtmişlerdir. Unutmayın safra kesesini aldırmak safra taşlarının oluşumunu engellemeyecektir.

Doğal Yollarla Safra Taşlarından Kurtulabilir miyim?

İster doğal yolları isterseniz ameliyat olmayı tercih edin hiç fark etmez tamamen iyileşmeyi size hiç kimse garanti veremez. Bu garantiyi varsa doğruyu söylemiyordur. Basit bir şekilde anlatacak olursam, sadece 2019-2020 döneminde 38 milyon kişi gribe yakalanmış. Gribe yakalanan kişilerden 18 milyonu hastaneye gitmiş hastaneye gidenlerin 400 kişi yatarak tedavi olurken 22 bini hayatını kaybetmiş. Bu veriler ABD Hastalık kontrol ve Önleme merkezinin istatistikleridir.

Milyonlarca kişi basit takviyelerle (C vitamini vs) gripten kurtulabilirken bir kısmı ise hastanede tedavi olmak zorunda kalmış. Doğal kürlerde öyle herkese aynı etkiyi vereceğinin bir garantisi yoktur. Önemli olan başarı oranıdır. Andreas Moritz’in İngiliz Tuzu kürü safra taşı hastalıklarında başarı oranı en yüksek uygulamadır.

Benim çabam ameliyat olmadan önce elinizdeki yöntemleri doğru bir şekilde uygulamanızdır. Safra kesesinin alınması basit bir operasyon ama organ alındıktan sonra geri dönüşü yoktur. Kür uygularsanız taşlarınızdan %85 başarı oranıyla kurtulmanız mümkün, %15 düşürememe şansıda var. Taş düşmese bile safra ve karaciğerin içi temizlendiği için en azından ağrı veya iltihaba neden olan etkilerden büyük oranda kurtulacaksınız. Her şeyi denediniz ama başarılı olamadınız ağrı ve iltihaplarınız tekrarlanıyorsa o zaman ameliyat olabilirsiniz.

Postkolesistektomi Sendromu PCS (Safra alındıktan sonra ağrıların devam etmesi)

Kolesistektomi ile safra kesesini aldıran kişilerin %5-%40 oranında sağ üst karın bölgesinde ağrılarının devam ettiği belirtilmiştir. Bu ağrı geçici olabilir yıllarca veya ömür boyu sürebiliyor.

Belirtileri

 • Dispepsi yani hazımsızlık,
 • Bulantı, kusma,
 • Gaz, şişkinlik, İshal,
 • Sağ üst kadranda kalıcı ağrı

Bu sendroma genelde safra alınırken kanallarda taş kalıntısının kalması olabiliyor. %50 nedeni ise safra dışı nedenlerdir. Tedavisi ise beslenmenizden yağı oldukça azaltmaktır. Karaciğer ürettiği safra kesesinde depolar ve ihtiyaç halinde salgılanr. Safra kesesi alındığında üretilen safra sürekli küçük miktarlarda bağırsağa akar.  Yağlı beslendiğinizde hazırda safra olmadığı için sindirimi için yetersiz kalır.

Kararınıza Yardımcı Olacak 1 Neden

Modern tıp her gün gelişiyor. Her sene farklı alanlarda yeni yöntemler çıkıyor. Safra kesesi alındıktan sonra kişilerin yaşadıkları sıkıntılar göze alındığında ameliyatın kesin çözüm olmayacağı görülüyor. Safra kesesinin sindirimdeki önemini göz önüne aldıklarında ameliyatın gerekli olmadığı sürece yapılmaması tartışılıyor. Amerika’da bazı üniversite hastaneleri belli koşullar varsa hastanın organını değil kesenin üzerine taş büyüklüğü kadar bir kesik atılarak taşın alınması yöntemini geliştirmişlerdir. Bu yöntem birkaç senedir uygulanmaktadır. Ülkemize gelmesi birkaç seneyi bulabilir.

İngiliz Tuzuyla bekleme sürenizi uzatır ağrılarınızdan kurtulursanız ileride böyle bir yöntemle taşınızı aldırabilirsiniz. Bunun içinde İngiliz Tuzunu tavsiye edebilirim. Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür? (Ayrıca okuyun: Safra Kesesi Ameliyatının 10 Olumsuz Etkisi)


İngiliz Tuzu Kürü

Safra kesesi ve karaciğerde oluşan taşların temizlenmesinde başarı oranı en yüksek uygulama Andreas Moritz kürüdür. Safra taşlarının yanı sıra kese içerisinde birikmiş olan fazla kolesterol, bilirubin, yağ çökeltilerini de temizler. Safranın içi temizlendiği için iltihaplanma riski de hemen hemen ortadan kalkar.

Safra Kanalını Tıkanır mı?

Safra kanalının çapı 5-10 mm’dir. Bu büyüklükteki taşların her zaman safra kanalına kaçma riski vardır. Dönem dönem 3-5 saat veya bir gün boyunca yaşadığınız ataklar varsa kanalınızdan taş geçiyordur. Taş bağırsağa ulaşana kadar atak devam eder. Bu tıkanıklık riski her zaman vardır. Özellikle yağlı bir yemek sonrası, koşarken, yürürken veya kür yaparken gerçekleşebilir. Taş tıkanması olasılığı %0,003 oranındadır.  Evet düşük bir oran ama yine de dikkatli olmak gerekir.

Kanala taş düşmesi gibi bir durumda stres yapmamalısınız. Stres anında kaslarınız, damarlarınız büzülür ve ağrınızın şiddeti artar. Düşük bir olasılıkta olsa, böyle bir durumda İngiliz Tuzu içerek safra kanallarının genişlemesini sağlayarak, taşın bağırsağa düşmesini sağlayabiliriz. Safra kanalının tıkanması ile ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız buradaki makalemi okuyabilirsiniz.  Safra kanalının tıkanması

İngiliz Tuzu Safra Taşlarını Nasıl Düşürür?

İngiliz Tuzu ilaç değildir, tedavi etmez. Safra kanallarını genişleterek taşların geçişini mümkün kılar. Ama bunu başarabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekir. Daha doğrusu hazırlık yapmak gerekir. İngiliz Tuzu dünya üzerinde popüler olduğu yıllarda bazı klinik deneyler yapılmış ve sonuçları makale olarak yayınlanmıştır. Bunlardan bir tanesine buradan ulaşabilirsiniz. Akademik Makale

Bu araştırmada İngiliz tuzu içildikten sonra safra kesesinin boyutu ve kolesistokonin hormonunun salgılanmasını takip edildi.

Kolesistokonin hormonu salgılandığında pankreas ve safra kesesi sindirim enzimlerini on iki parmak bağırsağına boşaltır.

Bu araştırma 5 erkek üzerinde en az 6 saatlik açlıkla uygulanmıştır. Gönüllü deneklere ağız yoluyla “100ml distile suyun içerisinde 25g” İngiliz Tuzu verilmiş. Kolesistokinin hormonunun ölçümü için radyoimmünoanaliz ile plazma örnekleri alınmış. Safra kesesinin hacmini ise gerçek zamanlı ultrasonla ölçülmüş.

Kişiler İngiliz tuzunu içtikten 20 dakika sonra kolesistokonin hormonu önemli ölçüde artmış. İlk değer “82.2± 10.1 pg/ml” olarak okunmuş, 20 dakika sonra “113,8 ± 7.1 pg/ml” olmuştur. 50 dakika sonra ise maksimum değere ulaşarak “150.0 ± 42.0 pg/ml” olmuştur.

Ayrıca 50 dakika sonra safra kesesinin bazal hacmi 30.8 ± 5.3 cm 3 azalmıştır. Yani kesenin orijinal boyutunun 1/3 oranında büzüldüğü ve safra kanallarının genişlediği görülmüştür. Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür?

Çevre Baskısı!

2014 senesinden itibaren İngiliz Tuzu kürü ile abartısız binlerce kişiyle ilişkim oldu. Bu konuyla ilgili hergün sosyal medya olsun, telefon olsun yüzlerce mesaj alıyorum. Gün geçtikçe bu mesajlara yetişemiyorum. Bu yüzden en çok sorulan soruları makaleler hazırlayarak sunuyorum.

Bu  kadar uzun süredir beni arayan her beş kişiden biri safra kesesini aldırmış ve şikayetleri devam eden kişilerdir. Hemen hemen hepsi ameliyat kararını kendi kararı olmadığını doktorunun veya çevresinin baskısıyla aldırdığını söyler.

Sizi ikna etmek için söylenenlerden bazıları;

1- Aldır da Kurtul

En çok güldüğüm söylem budur. Çürük bir dişi bile çektirirken kaç kere düşünüyoruz. Acaba dolguyla kurtulabilir mi? Diş çekildikten sonra yerine impilant yapma şansı varken bile çektirmek istemeyiz. Çünkü kendi dişimizin yerini tutmaz. Hal böyleyken özellikle sindirim için kritik bir öneme sahip olan safra kesesini “alda kurtul” diyerek ikna edilmeye çalışılmasını anlamıyorum. Ayrıca safra kesesinin alınması bir ömür boyu sürecek birçok problemi beraberinde getirecektir. Bunlardan bazısı sindirim sorunları, obezite, şişkinlik, sık sık ishal yaşanmasıdır.

2- Safra Kesen Çalışmadığı İçin Taş Oluşuyor

En çok söylenenlerden biride budur. Safra taşının oluşma nedenlerinden biride budur ama bu nedenden dolayı taş oluşma riski diğerlerine nazaran oldukça düşüktür. Bu şekilde teşhis koyulmuş birçok kişi İngiliz Tuzu kullandıktan sonra şikayetlerinden kurtulmuştur. Safra keseleri de sağlıklı çalışmaktadır. Hatta bu kişilerin içinde taşını düşüremeyen ama şikayetlerinden kurtulan kişilerde vardır.

Safra kesesi üreten bir organ değildir. Karaciğerin ürettiği safrayı depolayan bir organdır. İçerisinde çamur, taş, kolesterol çökeltisi biriktiğinde sağlıklı salgılama yapamaz, temizlendiğinde çoğu zaman eski işlevine geri döner.

3- Taşları Düşürsen Bile Bile Yine Olacak

Doğru ama bu durumdan safra keseni alarak kurtulamazsın. Safra keseni aldırdığında sadece kese içerisinde ki taşlardan kurtulursun. Ama safra kanallarında taş oluşmaya devam eder. Nitekim bana ulaşan birçok kişi safra kesesini aldırmış ve kanalına taş sıkışmış insanlardır. Böyle bir durumda kişiye tıbbi olarak Ercp uygulanır eğer taş Ercp ile düşürülemeyecek kadar büyükse açık ameliyatla taş yerinden çıkartılır.

4- Safra Kesesi Olmadan da Yaşayabilirsin

Çok doğru Safra kesesi hayati bir organ değil ama sindirimde kilit rol oynar. Safra kesesi varken sadece ihtiyaç anında safra salgılanırken, alındığında gün içinde karaciğerden sürekli bağırsaklara akar. Safra doğal bir müshil olduğu ve sürekli bağırsaklara aktığı için sık sık özellikle yağlı bir yemek sonrası ishal olursunuz. Kısacası safra kesesi olmadan da yaşayabilirsiniz ama günlük yaşam kalitenizde düşer.

Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür?

İngiliz Tuzu Kesin Çözüm mü?

Tabii ki de değil. Dünyada hiçbir ilaç, ameliyat, bitkisel kürler kesin sonuç vermeyebilirler. Yani çoğu kişide işe yarayan yöntem bazı kişilerde yaramaz. Buda taşın şekli, büyüklüğü, beslenme alışkanlığı vb. ile doğrudan alakalıdır. Ama şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki safra ve karaciğer taşlarında başarı oranı en yüksek uygulama Andreas Moritz’in bu yöntemidir. %85 gibi yüksek bir başarıya sahiptir. Bitki çaylarında bu oran %20-40 arasındadır.

İngiliz Tuzu kürünün bir avantajlı yanı da safra taşlarını tamamen düşüremese bile karaciğer taşlarını temizler ve birçok kronik rahatsızlığın semptomlarını iyileştirir veya yok eder. Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür?

İngiliz Tuzunu Kimler Kullanamaz!

Bazı kişilerin İngiliz Tuzunu kullanması kesinlikle yasaktır. İnternet üzerinde satış yapan veya bu kürü tavsiye eden kişilere bakıyorum, bu konuda bir uyarı göremiyorum. Şu durumda İngiliz Tuzu kesinlikle KULLANILMAMALIDIR.

 • Böbrek yetersizliği olanlar,
 • Ağır kalp hastaları,
 • Organ nakli olanlar,
 • Diyalize girenler,
 • Nadiren olsa da Magnezyuma alerjisi olanlar,
 • Hamileler.
 • Safra kesesinde iltihap olanlar iltihap geçene kadar kürü uygulamamalıdır.

Özellikle böbrek yetersizliği olanlar kesinlikle İngiliz Tuzunu kullanamazlar. Kandaki fazla magnezyum böbrekler tarafından filtrelenir, kişinin böbrek yetersizliği varsa fazla magnezyum dışarı atılamaz ve zehirlenmeye neden olur.

Ağır kalp hastaları, bypass olanlar İngiliz Tuzunu kullanamazlar. Bu durumda olan kişiler coumadin, warfarin gibi kan sulandırıcı ilaçlarını düzenli kullanmak zorunda oldukları için ilaçlarını bırakamazlar (İngiliz tuzu kürü yaparken, kür bitene kadar ilaç kullanılmamalı)

Hamileler, doktor onayı olmadan böyle bir kür uygulayamaz. Benim tavsiyem hamile bir kişinin safra taşları varsa, lifli gıdalar ve sebze tüketerek ağrısını kontrol altına almasıdır. Doğumdan bir süre sonra kürü uygulayabilirler.

SAFRA KESESİ TAŞI NASIL DÜŞÜRÜLÜR

Emzirirken kürü uygulayacaksanız anne sütünü hijyenik bir şekilde sağıp buzdolabında muhafaza ederek kür süresince çocuğunuzu bu şekilde emzirirseniz kürü yapabilirsiniz. İngiliz Tuzu vücuttan en fazla 10-12 saat sonra tamamen atılır ve atık bırakmaz. İçtiğiniz son İngiliz tuzundan 10 saat sonra çocuğunuzu emzirebilirsiniz. Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür?

Elma Suyu Safra Taşlarını Yumuşatır mı?

Küre Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

İngiliz tuzunu içildiğinde kasları gevşeyecek tatlı bir gevşeme yaşayacaksınız. Ayrıca vücuttaki suyu (ödemi) bağırsaklarda toplayıp dışarı atacağı için kür boyunca ishal olacaksınız. Bu çok normal bir durum, zaten bizim istediğimizde budur. Enfeksiyondan kaynaklı ishal olmadığı için kür bittikten kısa bir süre sonra normale dönecektir.

Küre başlamadan önce hasta olmamalısınız, herhangi bir ilaç kullanmamalısınız. Yani antibiyotik tedaviniz varsa ilaçlarınız bitene kadar bekleyin. İlacınız bittikten 4 gün sonra kürü yapabilirsiniz. Antibiyotikler son ilacınızı aldıktan sonra vücuttan atılması ortalama 4 gün sürmektedir.

Safra Kesesi İltihabınız Varsa?

Özellikle Safra kesesi iltihabınız varsa iltihabınız kuruyana kadar kürü uygulamamalısınız. Bu hata çok yapılmaktadır. Safra kesesi ağrısı çeken kişi ağrının taştan kaynaklandığını düşünür ama çoğu zaman bu ağrı safra iltihabından kaynaklıdır. Safra kesesi iltihabı sızı şeklinde olur, taştan kaynaklanan ağrı ataklar şeklinde gelir ve birkaç saat sonra genelde geçer. Bazen bu ataklar ara ara gelebilir.

Bademciklerinizin iltihaplandığını düşünün ve bu durumdayken bırakın yemek yemeyi su bile içerken zorlanırız eziyet gelir. Çünkü yediğimiz veya içtiğimiz gıda iltihaplı bölgeden geçerken ağrı verir. Aynı durum safra keseniz veya safra kanalınız iltihaplıyken de yapılırsa ağrınız artacaktır. Çünkü taşlar iltihaplı kanaldan geçerken acı verecektir. İltihabınız geçene kadar kürü uygulamamalısınız.

Grip, nezle, halsizlik vs. gibi rahatsızlıklarınız varsa iyileşene kadar bekleyin aksi halde kendinizi daha hasta hissedersiniz.

Kürü uygulamak için kendinizi iyi hissetmelisiniz. Eğer kanalınızda ki taş tıkanıklığını gidermek istiyorsanız çok daha basit bir uygulamayla kolayca tıkalı taşı düşürebilirsiniz. Kür yaparsanız 6 gün hazırlık kür zamanı derken geçen süre size sancılı gelecektir. Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür?

İNGİLİZ TUZU KÜR TARİFİ

MALZEMELER

 • Elma Suyu: 6 gün boyunca günde 1 litre veya
 • Vişne Suyu: 6 gün boyunca günde 240 ml
 • Tıbbi İngiliz Tuzu: 4 yemek kaşığı(60gr)- 710 ml klorsuz su içinde eritilmiş.
 • Saf sızma zeytinyağı: 120ml (yarım su bardağı)
 • Taze Greyfurt (içi pembe olan en uygunudur): 180 ml (yarım su bardağından 2 parmak fazla). Taze greyfurt bulamazsanız aynı oranda taze limon ve portakal suyunu birlikte kullanabilirsiniz.

Malzemeleri temin ederken bazı konulara dikkat etmeniz gerekiyor. İngiliz Tuzunun piyasada birçok farklı formatı bulunur. Bizim ihtiyacımız olan “Tıbbi İngiliz Tuzu” ‘dur. Tıbbi İngiliz tuzunun özelliği, içeriğindeki magnezyum oranının en az %16 olmasıdır. Klasik İngiliz tuzu gübre ve yem sektöründe kullanıldığı için magnezyum oranı düşüktür. Satın aldığınız kişiye içerdiği magnezyum oranını muhakkak sorun.

Klasik İngiliz Tuzu Kullanmayın
kolelitiazis
kolelitiazis

Eğer içerdiği magnezyum oranı %16’nın altındaysa safra kanallarının genişlemesi istediğimiz oranda olmayacağından kürün sonucunu olumsuz etkileyecektir. Safra kanalına taş düşme riski de artacaktır.

Piyasada en çok bulunan Klasik İngiliz Tuzu bulunur. Bu ürünün oral tüketimi uygun değildir. Banyo tuzu olarak kullanılır. Magnezyum oranı düşüktür (%11).

Bir diğer formatı ise Gübre için kullanılan İngiliz Tuzudur. Açık halde satılmaz ve üzerinde gübre için kullanılacağı yazılıdır. Kür için kesinlikle uygun değildir. İçilmez.

Eğer eczaneden alacaksanız bazı eczacılar bilmeyebilir. “İngiliz Karbonatı” ile karıştırabilir ama aynı ürün değildir. Eczacılara ayrıca kimyadaki ismini söyleyerek yardımcı olabilirsiniz “Magnezyum Sülfat

Önemli

Bu kürde kullanılan İngiliz Tuzu oranı 60 gr. tek seferde tüketilecek bir oran değildir. Hazırladığınız karışımı belirttiğim saatlerde içmelisiniz. Daha fazla etki gösterir düşüncesiyle daha fazla İngiliz Tuzu içmeyi denemeyin, magnezyum zehirlenmesi yaşarsınız.

Bünyesi zayıf, çabuk hasta olan ve olması gerektiğinden daha zayıf kiloda olanlar 3 yemek kaşığı yani 45 gr. İngiliz Tuzu kullanabilirler. Bu oran sizin bünyenizde serbest kalan toksinleri ve taşları Karaciğer ve Safra Kesesinden atmaya yardımcı olacak, gerekli bağırsak hareketini sağlayacaktır. Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür

İngiliz Tuzu içmeye çekiniyorsanız, etkilerini vücudunuzda görmek için 2 yemek kaşığı ile de yapabilirsiniz. Ama unutmayın ki bu dozaj kürün etkisini düşürecektir. Son zamanlarda bazı kaynaklarda “0” kan grubu olan kişilerin İngiliz Tuzunu kullanmalarının sakıncalı olduğu belirtiliyor. Bu konuda kaynak ve makaleler aradım ama bulamadım. Birçok kişiye kür uygulaması yaptırdım içlerinde muhakkak “0”kan grubu olan vardır, olumsuz geri dönüş de hiç olmadı. Andreas Moritz kürünün Amerika’ da ki sağlık formunda da baktım ama bu konuda herhangi bir uyarıya rastlamadım.

Alerjisi Olanlar

Çok nadirde olsa bazı kişilerin İngiliz Tuzuna alerjisi olabilir. Alerjik bünyeye sahip olanlar ve şüphelenenler kürden önce ufak bir test yapabilirler. Suyla karıştırdığınız İngiliz tuzundan 1 tatlı kaşığını dilinizin üzerine koyun ve bir süre bekleyin. Alerjik bir reaksiyon oluşursa kullanmayın.

Kürde kullanacağımız diğer bir malzeme ise greyfurt, her zaman önceliğiniz greyfurt olsun hatta greyfurtun içi kırmızı olanı bulabiliyorsanız daha etkilidir. Ama bulamazsanız yerine aynı miktarda taze sıkılmış limon suyu ve portakal suyu da kullanabilirsiniz. Her ikisinin de etkisi aynıdır. Portakalla karıştırmayıp sadece limon suyu da kullanabilirsiniz. Ama limon muhakkak taze sıkılmış olsun. Marketlerde hazır satılan limon suları uygun değildir.

HAZIRLIK

İngiliz tuzu kürünü uygulamadan önce en az altı gün sağlıklı beslenerek vücudumuzu bu neştersiz ameliyata hazırlamamız gerekiyor. “Sağlıklı beslenme” okuyunca içiniz bir ürperdi farkındayım ama endişelenmeyin, ağır kuralları olan bir hazırlık değil. Bazı yiyecek ve içeceklerden uzak durmak yeterli olacaktır. Öğün saatlerini atlamayacağız ve en son lokmamızı yatmadan en az 4 saat önce yemiş olacağız.

Hazırlık sürecinde asıl dikkat etmemiz gereken husus elma suyu içerek safra kesesi ve karaciğerdeki taşların yumuşamasını sağlamaktır. Taşların yumuşaması için günde 1 litre elma suyu içmek yeterli olacaktır. Elma suyunun içinde bulunan Malik Asit düzenli kullanıldığında safra kesesi taşlarını yumuşatır. Böylelikle kür günü yağlı karışımı içtikten sonra, içilen İngiliz Tuzunun etkisiyle genişlemiş safra kanallarından taşlar rahatça geçebilecektir. Safra taşlarını yumuşatması haricinde eğer safra sıvınızın kıvamı koyulaşmışsa seyrelmesine katkıda bulunur.

Elma Suyu

Evde organik elmalardan kendiniz sıkarsanız çok daha iyi etki görebilirsiniz. Evde sıkma imkânınız yoksa marketten hazır alacağınız %100 elma suyunu kullanabilirsiniz. İçeriğini kontrol edin. Bazı meyve suları organik değildir. Sadece meyve aromalı olduğu için içerisindeki malik asit oranı yok denecek kadar azdır.

Yeşil elma suyunda daha fazla malik asit bulunur ama bu çok fazla fark yaratmaz. Her ikisini de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Etkisi aynı olacaktır.

Elma suyuna alternatif olarak Vişne suyunu da tercih edebilirsiniz. Vişne suyundaki malik asit oranı elmaya göre 4 kat fazla olduğu için günde 240 ml. Tüketmek yeterli olacaktır. Şayet daha fazla tüketmek isterseniz ve sizi rahatsız etmezse 1 litrede içebilirsiniz.

Vişne Suyu

Eğer vişne suyunu tercih edecekseniz hazır meyve suyu formatında olanı kullanmayın. Vişne suları genelde aromalıdır ve ekstra şeker katılır. Ama yine aynı şekilde %100 organik katkısız vişne suyu bulabiliyorsanız tercih edebilirsiniz. Mevsimindeyseniz veya mevsiminde derin dondurucuda sakladığınız vişne varsa kaynatarak suyunu içebilirsiniz. Ama kesinlikle ekstra şeker eklememeniz gerekiyor.

Elma ve vişne suyunda bulunan Malik asit, safra kesesi taşlarını yumuşatır. Safra kanallarından geçişi pürüzsüz ve kolay hale getirir. Etki olarak elma ve vişne suyunun etkisi safra taşlarına aynıdır.

Meyvelerin suyunu değil de kendisini direkt olarak tüketebilirsiniz. Ama bu yöntemin etkisi çok daha azdır. Ayrıca gün içerisinde 5-6 tane orta büyüklükte elma tüketmek daha zordur. Direkt olarak tükettiğimizde midemizde sindirim süresi uzar ve sindirim süresince etkisini kaybeder. Ama suyunu içtiğimizde sindirme çok daha çabuk karışır ve malik asit etkisini gösterir. Meyvelerin direkt tüketimini meyve sularını bulamadığınızda veya suyunu sıkma imkânınız yoksa tercih edebilirsiniz.

İçmek Zorundamıyım?

Bazı kişiler bu süre boyunca içilen elma suyunun etkisinin olmayacağını düşünürler. Direkt kürü uygulamak isterler. Hatta bu konuda bana en çok sorulardan birisi de “6 gün boyunca elma suyu içmek zorunda mıyım?” “3 gün içsem yeterli olur mu?” sorularıdır. Bu kür hazırlanırken birçok gönüllü denekler üzerinde denendi. Bu çalışmalardan elde edilen bilgi ve tecrübelere göre elma suyu içen deneklerin içmeyenlere göre daha çok taş düşürdükleri görülmüştür. Ayrıca kürdeki başarı oranını 3-4 kat arttırmıştır. Eğer kürden maksimum oranda fayda görmek istiyorsanız elma suyu içmek zorundasınız.

Şeker hastasıysanız, Candida Mantarı mayası enfeksiyonu, mide ülseri, kanser, hipogliseminiz (düşük kan şekeri) veyahut meyve sularına karşı hassasiyetiniz varsa meyve suyu tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız. Bazı bünyeler elma suyuna karşı hassastır. Fazla tükettiklerinde şişkinlik, gaz veya ishal olabilirler. Bazı kişilerde genelde ishal durumu görülür. Dışkının kıvam ve renginde farklılıklar gözükebilir. Ancak bu durum sizi telaşlandırmasın.

Özellikle zayıf ve beslenmesine dikkat eden kişilerin elma suyu içtiklerinde bile taş düşürdüğüne şahit oldum. Çok küçük taşlardı. Özellikle dışkıda kahverengi, sarımtırak renkte ufak ufak görebilirsiniz. Taşın haricinde dışkının kıvam ve rengini değiştiren şeyler karaciğer ve safra kesesi tarafından salgılanan durgun safradır.

Elma Suyu İçenler İshal Oluyorsa

Eğer elma suyu içtiğinizde ishal oluyorsanız, şekerin elma suyundaki fermantasyonundan kaynaklanabilir. Böyle bir durum sizi rahatsız ediyorsa klorsuz su ile seyreltebilirsiniz.

Aynı şekilde şeker hastaları meyve suyu tüketirken tedirgin oluyorsa suyla seyreltebilirler. Eğer şeker hastalığınız yüzünden meyve suyunu hiç içemiyorsanız piyasadan alacağınız toz halinde satılan Malik asidi kullanabilirsiniz. 1 litre suya 1-1,5 çay kaşığı toz malik asidi ekleyip karıştırın ve elma suyu yerine kullanın.

Şekerin elma suyundaki fermantasyonu özellikle candida mantarı maya enfeksiyonu olan kişileri etkiler. Candida mantarı nedir? Aslında hepimizin bağırsaklarında yaşayan yararlı bir mantardır. Bazı sebeplerden dolayı bu mantarın sayısında artış olur. Ortaya ciddi sorunlar çıkar.

Karnınızda şişkinlik, obezite, idrar yaparken yanma, migren, mide ekşimesi, boğazda sürekli yanma, ağız kuruluğu gibi birçok belirtisi vardır. Hatta çocuklarda öğrenme bozukluğu, ishal, kabızlık ve popoda kızarıklığa da neden olur. Eğer Candida mantarı mayası olduğunuzu düşünüyorsanız evde basit bir testle kendiniz tespit edebilirsiniz. Elma suyunu safra üzerindeki detaylı bilgi için bu makalemide okuyabilirsiniz.Elma Suyu Safra Taşlarını Yumuşatır mı?

Meyve Suyunu Nasıl Tüketmeliyim?

Tercih ettiğimiz meyve suyunu öyle zamanlarda içmeliyiz ki safra kesemize etkisi olsun. Maksimum derecede faydalanmak için aç karnına içmeliyiz. Bunun içinde elma suyunu gün içinde porsiyonlara bölmeliyiz. Her porsiyonda ister 1 bardak isterseniz yarım bardak içebilirsiniz.

Ben sabah kalkar kalkmaz kahvaltıdan yarım saat önce aç karna 1 su bardağı elma suyumu içiyorum. Geriye Akşam 18:00’e kadar bitirmem gereken 3 su bardağı kalıyor. Öğlen yemeğine 2 saat kala yarım su bardağı ve öğlen yemeğinden hemen önce bir yarım su bardağı daha elma suyunu içiyorum. Geriye 2 bardak elma suyum kalıyor. Öğlen yemeğimi yedikten yaklaşık 3 saat sonra 1 su bardağı daha içiyorum. Son kalan bardağı ise 17:00-18:00 arası bir vakitte içip bitiriyorum. Bu şekilde içerek gün içerisinde yeterince malik asit aldığımdan emin oluyorum.

Altıncı Güne Dikkat!

Beslenme programımızın altıncı günü elma suyunu sabah kalktığımızda içeceğiz. 1 litrenin tamamını yudum yudum tek seferde bitirmeliyiz. Gün içerisinde içersek safra suyumuzu gereksiz yere kullanmış oluruz. Bundan kaçınmak için sabah erkenden içiyoruz. En az 1,5-2 saat bekledikten sonra yemeniz veya içmeniz gerekiyor. Su ve meyve suyunu aynı anda içmeyin 15-20 dakika bekleyin. Yemek yedikten hemen sonra meyve suyu içilmez ve meyve yenmez.

Yemekten sonra meyve veya meyve suyu tüketildiğinde karaciğere oldukça zararı vardır. Meyve şekeri vücutta fermantasyona uğrayarak bir çeşit alkole (bildiğimiz alkol değil) dönüşür. Fermantasyonla oluşan bu alkol çeşidi karaciğere zarar verir. Bu alışkanlığın devam edilmesi halinde karaciğerinizde yağlanma oluşur. Dikkate almazsanız 2. seviye yağlanmadan sonra ve alkole bağlı olmayan siroza dönüşür. Sirozun günümüzde tedavisi yoktur.

Günlük Su İhtiyacı

Meyve suyu haricinde günlük su tüketimini de ihmal etmemek lazım. Karaciğerin sağlıklı safra suyu üretebilmesi için günlük su ihtiyacını karşılamalısınız. Su ihtiyacını çay, kahve, kola, gazoz gibi içeceklerden karşılıyorsanız safra ağrılarınızın olması normaldir.

Karaciğeri ihtiyacı olan suyla desteklemezsek bir süre sonra safra sıvısının kıvamı koyulaşır. Koyulaşan safra sıvısı çamurlaşır ve safra kesesi duvarına baskıyı arttırır. Artan baskı safra ataklarına neden olur. Çoğu zaman sadece günlük su ihtiyacınızı karşılayarak ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Meyve suyu haricinde gün içerisinde bol bol su için en az 6-7 bardak içtiğinizden emin olun. Ama meyve suyu ve suyu peş peşe içmeyin, 10-15 dakika aralıklarla içebilirsiniz.

Su Gereklidir

Sağlıklı safra sıvısı ve vücudumuzun diğer faaliyetleri için su gereklidir. Klorlu su kullanmayın, musluk suyu kullanmak zorundaysanız geceden sürahinizi doldurun ve sabaha kadar bekletip öyle tüketin.

Klorun içerisindeki etken maddelerin uzun vadede sağlığa olumsuz etkileri kanıtlanmıştır.

Altıncı güne geldiğimizde meyve suyunu gün içinde porsiyonlara bölmeyeceğiz. Sabah kalktığımızda meyve suyunun tamamını tek seferde içeceğiz. Kür günü özellikle yediklerimize çok dikkat etmemiz gerekiyor. Kesinlikle et, tavuk, turunçgiller, süt, yoğurt gibi ürünleri tüketmeyin.

Yediğiniz fazladan her yemek safra sıvınızın salgılanmasını tetikleyecek. Amacımız safra kesesindeki sıvının yağlı karışımı içene kadar tam olmasıdır. Eğer safra keseniz dolu olursa, yağlı karışımı içtiğinizde taşları itekleyecek ve gerekli tazyiki sağlayacaktır. Safra keseniz boş olursa kürden alınan verim %50’den fazla düşecektir.

O zaman şöyle yapalım. Sabah kalktığımızda meyve suyumuzu içtik. Hafif bir kahvaltı yaptık. Özellikle zeytinyağı, tereyağı, zeytin, süt tüketmeyin. Öğlen 13;30’dan sonra yemek yemeyi tamamen keseceğiz. Şimdi aşağıdaki başlıkta beslenme konusunu biraz daha inceleyelim ve tavsiyelerde bulunalım.

Meyve suyunu tek seferde içemezseniz, yudum yudum 15-20 dakika içinde tüketebilirsiniz.

SAFRA KESESİ TAŞI NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Meyve Suyu İçemiyorsanız!

Meyve suyunu hiç içemiyorsanız sabah-akşam 1 kupa bardak Kırk kilit otu çayı demleyip içebilirler. Sabahları İğde Çayı akşamları Kırk kilit otu çayını da tercih edebilirsiniz. Buna ek olarak sabahları aç karna limonlu su tüketmenizi de tavsiye ederim. Eğer altı günlük hazırlık aşamasında meyve suyu değil de bitki çayı kullanacaksanız altı gün değil 15 gün yapmalısınız.

BESLENME

İlk 5 gün için beslenme önerileri

Temizlik haftası boyunca ağır yemeklerden kaçının ve buz gibi içecekler içmeyin. Soğuk yiyecek ve içecekler karaciğeri soğutur ve büzülmesine neden olur. Büzülen karaciğerden taşların düşmesi zor olur. Hatta safra kesenizde veya kanalınızda taş varsa büzülmeden dolayı daha çok sıkışacağı için ağrınızın artmasına neden olacaktır.

Tüm yiyecek ve içecekler sıcak veya en azından oda ısısında olmalıdır. Çiğ veya yeşil yapraklı sebzelerle besleniyorsanız aynı şekilde devam edebilirsiniz. Karaciğerinizi temizliğe hazırlamak için et, balık gibi hayvansal ürünleri tüketmemeye çalışın, aynı şekilde kümes hayvanları, yumurta, süt ürünleri (tereyağı hariç), kızartmalar, işlenmiş şeker veya işlenmiş şeker kullanılan yiyeceklerden kaçının.

Bunun dışında normal beslenmenize devam edebilirsiniz ama aşırı yemekten kaçınmalısınız. En sağlıklı beslenme taze salatalar, pişmiş sebzeler, tahıllar, baklagiller, kuruyemişler, tohumlar, doğal katı ve sıvı yağlar, ot, baharat ve meyveleri gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Amacımız

Amacımızda yukarıda bahsettiğim gibi safra taşlarının yumuşamasını sağlamaktır. Gördüğünüz üzere beslenme programımız aslında oldukça basit. Kesinlikle amacımız kilo vermek değil, kilo vermeye çalışmayın. Fazla kilonuz varsa tabii ki verebilirsiniz ama kontrollü vermeniz gerekiyor. Hızlı verilen kiloların sonucunda safra kesesi taşının oluşumu kaçınılmazdır. Nedenlerini ayrı bir konuda işleyeceğim.

Yumurta safra kesesi ataklarını tetikler. Özellikle 6 gün hazırlık evresinde kesinlikle yumurta tüketmeyin.

İki Öğün Arası

İki öğün arasında atıştırmalık tüketmelisiniz. Atıştırmalıklar önemlidir. Örneğin Öğlen yemeğini 12.00’de yediniz, Akşam yemeğini 18.00’de bu iki saat arasındaki süre uzun bir zaman, bu saatler arasında bir şeyler atıştırmazsanız safra keseniz kasılmayacaktır. Uzun süre içerisinde safra kesesi kasılmazsa içerisindeki safra tuzları, bilirubin, kolesterol zamanla çökecek safra çamuru veya safra taşına neden olacaktır. Sakın dediğimi yanlış anlamayın ara öğün, atıştırmalık derken yemek yemeyeceksiniz. Peki neleri tüketebiliriz?

Atıştırmalıklar için en uygun saat 16.00’dır. Bu saatte 10gr bitter çikolata, birkaç badem, ceviz, fındık gibi sağlıklı yağ içeren kuru yemişleri tüketebilirsiniz. Kuru yemiş ve çikolata temin edemiyorsanız turunçgiller hariç her türlü meyveyi yiyebilirsiniz. Hazırlık sürecinde bir konuya daha dikkat etmeniz gerekecektir. Vücudumuzu soğuktan koruyacağız. Özellikle safra ataklarınız varsa vücudunuzu sıcak tutmanız gerekir. Karaciğer soğuğu hiç sevmez. Soğuk ortamlarda karaciğer büzülür. Safra kanalları da küçüleceği için içinde taş varsa ağrılarınızı tetikleyecektir. Bu yüzden özellikle bu 6 gün boyunca soğuk yemek ve içecekler içmeyeceksiniz. Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür

C vitamini safra asidinin kolesterole dönüşümünü engeller. Özellikle Safra kesesi iltihabında A ve C vitaminlerinden zengin besinler tüketin.

Tüketilmemesi gereken besinler

Her türlü et, balık, kümes hayvanları, yumurta ve süt tüketmeyin. Tereyağını ölçülü bir şekilde kullanabilirsiniz. Fazla olmamak şartı ile yoğurt ve kefir tüketebilirsiniz.

Kızartılmış yiyecekler, rafine şeker ve bundan yapılan tüm ürünler dahil olmak üzere hayvansal kaynaklı gıdalardan uzak durmalısınız. Şarküteri ürünleri ve katkı maddeli ürünlerde yasaklarımız arasında.

Bu kısıtlamanın yanında pişmiş veya haşlanmış sebze yemekleri, meyve, taze salata, tahıllar, baklagiller, doğal yağlar, zeytinyağı, baharatları tüketebilirsiniz.

Domates, salatalık, tere otu, dere otu, maydanoz, kıvırcık gibi yeşilliklerde serbest, istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Safra genel sağlığı için beslenme şekli hakkında bilgi almak için bu makaleyi okuyabilirsiniz. Safra Kesesi Taşlarını Önlemek İçin Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

KÜR GÜNÜ

Altıncı gün sabah kalktığınızda 1 litre elma suyunu veya 240 ml vişne suyunu içmeye başlayabilirsiniz. Sabah acıkırsanız meyve veya yulaf ezmesi gibi sıcak kahvaltılık gevrekle kahvaltı yapabilirsiniz. Normal şeker veya diğer tatlandırıcılar, baharat, süt, tereyağı, diğer yağlar, yoğurt, peynir, jambon, şarküteri, yumurta, fındık, hamur işleri, soğuk paketlenmiş tahıllar ve diğer işlenmiş gıdaları kaçının. Taze sıkılmış meyve veya sebze suyu için. Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür

Öğle yemeği için sade veya buharda pişirilmiş sebzeleri, pirinçle (tercihen beyaz basmati pirinci) karabuğday, Kinoa benzeri tahıllarla yiyebilir ve biraz rafine edilmemiş deniz veya kaya tuzu ile tatlandırabilirsiniz. Dilerseniz meyve veya çiğ sebze tüketebilirsiniz.

YEMEYİN!

Kesinlikle proteinli yiyecek, fındık, avokado, tereyağı veya yağ tüketmeyin, aksi halde temizleme sırasında kendinizi hasta hissedebilirsiniz.

Amacımız karaciğer ve safra kesesinden olabildiğince taş çıkarmak için safra sıvısını minimum seviyede kullanarak safra tasarrufu sağlamaktır. Örneğin sabah ve öğlen yemeklerinde yağlı ve yağ içeren yiyecekler yerseniz, yediğiniz besinleri sindirmek için vücut safra tüketecektir. Safra kesesinin tamamen boşalması demek akşam yağlı karışımı içtikten sonra taşları düşürecek yeterli safra sıvısı ve tazyiki elde edemeyeceğimiz anlamına gelir. Saat 13:30’dan sonra su dışında hiçbir şey yemeyin ve içmeyin, aksi halde taşları düşürmekte zorlanabilirsiniz. Aşağıdaki tam programı adım adım uygulayın.


Kür Başlıyor

Saat 18.00

1 litre klorsuz su, 4 yemek kaşığı (60g) İngiliz tuzunu (magnezyum sülfat) cam sürahiye ekleyin, iyice çalkalayın ve 250ml’lik (1 su bardağı) ilk porsiyonunuzu için.

Ağzınızda oluşan acı tat sizi rahatsız ediyorsa etkisiz hale getirmek için birkaç yudum su içebilir veya tadı iyileştirmek için biraz limon suyu ekleyebilirsiniz. Buna rağmen tadına hala dayanamıyorsanız biraz elma suyu ekleyebilirsiniz.

Bazı kişiler daha rahat içmek için büyük bir pipetle dildeki tat tomurcuklarına değdirmeden içerler. Kimisi de burun deliklerini kapatarak içmeyi tercih ederler. Her şeye rağmen tadı sizi rahatsız etmeye devam ediyorsa içtikten sonra dişlerinizi fırçalayabilir veya ağzınızı karbonatla çalkalayabilirsiniz.

Karaciğer temizliği sırasında İngiliz tuzunun ana görevlerinden biri, safra kanallarının yanı sıra Oddi sfinkterini gevşetmek ve genişletmektir, böylece taşların geçişi kolaylaşır.

Yayınlanan bir araştırmaya göre İngiliz tuzu içtikten bir süre sonra orijinal boyutunun 1/3 oranına kadar küçülmesini sağlar. Bu büzülme sayesinde safra kesesindeki taşların atılmasına büyük ölçüde yardımcı olur.

Alternatif

Epsom tuzu midenizi bulandırıyorsa ve içemiyorsanız, alerjiniz varsa (nadir bir durumdur) ikinci en iyi seçenek olan Magnezyum Sitratı kullanabilirsiniz. Şahsi tavsiyem her zaman İngiliz Tuzundan yanadır. Magnezyum Sitratın etkisi İngiliz Tuzu kadar güçlü değildir.

*İlk bardağı içtikten sonra ilerleyen saatlerde içeceğimiz greyfurt veya limonları oda sıcaklığına gelmesi için buzdolabından çıkarın. Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür

Saat 20.00

2. porsiyon İngiliz Tuzunu için.

21.30 

İngiliz Tuzu şimdiye kadar hareketi başlamadıysa, bunun nedeni tam bir bağırsak temizliğinin olmamasından kaynaklanır. Eğer lavman yapmadıysanız geç kalmış sayılmazsınız. Lavmanı yağlı karışımı içmeden hemen önce yapabilirsiniz. Bu bir dizi bağırsak hareketini tetikleyecek ve ayrıca karaciğer ve safra kesesinin taşları serbest bırakmasını kolaylaştıracaktır.

Saat 21:45

Greyfurtları (veya limon ve portakalları) iyice yıkayın. Ellinizle sıkın ve suyunu çıkarın. Yaklaşık 180 ml (yarım su bardağından 1-2 parmak fazla) greyfurt suyuna ihtiyacınız olacak. Genelde orta büyüklükte 2 tane greyfurttan istediğimiz kadar meyve suyunu elde edebiliyoruz.

Kapaklı bir kavanoz veya şişeye 120 ml. Zeytinyağını (yarım su bardağı) koyun ve ağzını iyice kapatın. Yaklaşık 20 kez çözelti iyice karışana kadar sertçe sallayın. En iyi sonucu almak için yağlı karışımı saat 22:00’de için, içmeden önce tuvalet ihtiyacınızın olmadığından emin olun. Eğer tuvalet ihtiyacınız varsa bu adımı 10-15 dakika erteleyebilirsiniz.

Saat 22.00 

Yatağınızın yanında durun (oturmayın) ve mümkünse karışımı ara vermeden için. İçerken burun deliklerinizi kapatarak nefes almadan içebilirsiniz. İngiliz tuzunda olduğu gibi yağlı karışımı da büyük bir plastik pipet yardımıyla dilinize değdirmeden içebilirsiniz. Gerekirse, yudumların arasında biraz bal kullanabilirsiniz.

Çoğu kişi tek seferde içme konusunda bir sorun yaşamaz. Ara vererek içmeyi tercih edecekseniz en fazla 5 dakika içinde bitirmelisiniz. Parça parça uzun sürede içtiğiniz yağlı karışımdan olumlu etki alamazsınız. Karışımı içtikten sonra tadından kurtulmak için dişlerinizi hızlıca fırçalayabilirsiniz. Ne kadar çabuk yatağa girer yatarsanız sizin için o kadar iyi olacaktır.

LÜTFEN HEMEN YATIN!

ÖNEMLİ! Yağlı karışım içtikten hemen sonra yatağa sırt üstü uzanın. Işıkları kapatın ve başınız yüksek kalacak şekilde sırtınıza bir veya iki yastık koyun. Başınız karnınızdan daha yüksek olmalıdır. Bu şekilde duramıyorsanız dizlerinizi karnınıza doğru çekin ve cenin pozisyonu alın. Hafif sağ tarafa dönün ve başınızı yüksek tutun. Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür

Bu pozisyonu 20 dakika boyunca hiç bozmayın ve konuşmayın.

Gözlerinizi kapatın ve konsantre olun.

Not: Safra kanallarını daha da rahatlatmak için, karaciğer bölgesinin üstüne Hint yağı veya ılık elma sirkesine batırılmış bir bez parçası yerleştirebilirsiniz. Bu zorunlu değil ama uygulayan birçok kişi olumlu sonuç aldığını belirtmiştir.

Safra kanallarında misket gibi dolaşan taşları hissedebilirsiniz. İngiliz tuzundaki magnezyum, safra kanalı valflerini genişletir ve açık tutar, genişleyen ve gevşeyen kanallardan yağlı safrayla birlikte taşlar boşalır. Safra kanalları iyi yağlandığı için herhangi bir spazm veya ağrı yaşamayacaksınız.

İngiliz Tuzunun magnezyum oranı düşük olması ve safra kesesinde yeterince safra sıvısı olmaması durumunda sonuç farklı olacaktır.

Saat 22:20

Sırtınızdan yastıkları kaldırıp normal uyku pozisyonuna geçebilirsiniz. Karnınızın üstüne uyumaktan kaçının. Yatakta kalmanız daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Gece boyunca tuvaletiniz geldikçe tuvalete gidebilirsiniz. Tuvalete gittiğinizde suyun üzerinde yüzen küçük safra kesesi taşlarını (bezelye yeşili veya bronz renkli, bazı durumlarda siyah) düşürüp düşürmediğinizi kontrol etmeyi unutmayın.

ERTESİ SABAH

Saat 06.00-06.30 

Uyandıktan sonra bir bardak ılık su için. Kısa süre sonra üçüncü bardak İngiliz tuzunu için, içtikten sonra dinlenebilirsiniz, kitap okuyabilirsiniz veya meditasyon yapabilirsiniz.

Uykunuz varsa yatağa geri dönebilirsiniz. Ancak vücudun dik konumda kalması daha faydalıdır. Benim tavsiyem evin içerisinde turlayın hareket edin.

Enerjiniz düşük olabilir, kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. Bu durum gayet normaldir. Endişelenmeyin.

Saat 08.00 – 08.30 

İngiliz tuzunun dördüncü ve son porsiyonunu için.

Saat 10.00 – 10.30 

Artık taze sıkılmış meyve suyu içebilirsiniz. Yarım saat sonra da 1 veya 2 tane taze meyve yiyebilirsiniz. 1 saat sonra normal hafif bir kahvaltı yapın. Fazla yemediğiniz den emin olun kendinizi aç hissetseniz bile yemeyi bırakın. Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür

Akşam veya ertesi sabaha kadar vücudunuz normale dönecektir. Kürden sonraki 2-3 gün daha hafif öğünler yemeye devam edin. Unutmayın, kür sırasında vücudunuz neştersiz bir ameliyat geçirdi.

BAĞIRSAK TEMİZLİĞİ

Kür Öncesi ve Sonrası Kolon Temizliği

Sindirim problemi yaşamıyor olabilirsiniz, düzenli bağırsak hareketlerine de sahip olabilirsiniz bu bağırsaklarınızın boş olduğu anlamına gelmez. Kürden birkaç gün önce veya 6’ncı gün kolon temizliğini yapabilirsiniz. İdeal gün 6’ncı gündür. Kürden birkaç saat önce yapılan kolon temizliği en uygun zamandır.

Kürden önce kolon temizliği yapılması, kür sırasında yaşayabileceğiniz bulantıyı önler.

Yağlı karışımın ve atıkların bağırsak yolundan mideye geri tepmesini önler. En önemlisi de bağırsaklara salınan taşların çabucak dışarı atılmasına yardımcı olur.

Karaciğer ve Safra temizliği sırasında yaşanan çoğu mide bulantısı ve kusma vakası, kolonun önceden düzgün şekilde temizlenmemesinden kaynaklanmaktadır.

Türkiye’de pek yaygın değil ama “Kolon Hidroterapi” en kapsamlı kolon temizleme tekniğidir. “Colema Board” ile temizleme eşit derecede etkili bir yöntemdir. Daha sonra su lavmanları gelir. Benim tercihim eczanelerden alınan basit lavman kitleriyle yapılan su lavmanlarıdır. Fiyatı da oldukça ekonomiktir.

Yapmasam Olur mu?

Bu kürde bana danışan birçok kişinin “yapmasak olur mu” dediği tek konu lavmandır. Özellikle erkekler onur kırıcı olarak görüyorlar. Lavmana alternatif yöntemler soruluyor. Bir ara eczanelerde satılan ve kolonoskopi öncesi bağırsakları boşaltan solüsyonların kullanılıp kullanılmayacağı en çok gelen sorulardı. Bir ara kullanabileceğini söylemiştim ama bunun yanlış bir uygulama olduğunu anladım. Sonuçta bu solüsyonlar kimyasal ürünler ayrıca çok da ucuz değiller. En doğal ve ekonomik olanı eczanelerden alabileceğiniz tek kullanımlık lavman kitleridir. Uygulaması da oldukça basittir ve evde tek başınıza kendinizde yapabilirsiniz.

Bazı kişiler klasik lavman yerine doğal otları tercih eder. En çok tercih edilen bitki “sinameki tozu” ’dur. Bağırsakları tamamen boşaltabiliyor ama bilinçsizce kullanıldığında bağırsak floranız zarar görür. Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür

Kür Sonunda Yapılan Lavmanın Önemi

Kür sonrasında yapılan lavman safra kesesi ve karaciğerden dökülen taş, tortu, çamur veya karaciğerden çözünen toksinlerin en kısa sürede dışarı atılmasını sağlar. Eğer kür sonrası lavman yapılmazsa bağırsaklarınızda kalan taş veya çamur bağırsaklarınız sindirmeye çalışır. Buda karın ağrısı ve mide bulantısına neden olur. Daha da önemlisi karaciğerden çözünen toksik maddeler bir süre sonra tekrar bağırsaklar tarafından emilerek karaciğerinize geri döner. Kürden 5-6 saat sonra lavman uygulamasını yapabilirsiniz. Kendinizi bitkin veya halsiz hissediyorsanız ertesi günde yapabilirsiniz.

Önceki İçerikSafra Kanalının Tıkanması!
Sonraki İçerikSafra Kesesi Atakları Nasıl Durdurulur?
İngiliz Tuzuyla ilk defa 2014 senesinde tanıştım. Safra taşımdan dolayı ameliyat olmak istemiyordum. Andreas Moritz'in Karaciğer ve Safra Kesesi temizliği ile ilgili makale ve kitaplarını okuduğumda uygulamaya karar verdim. O dönemler İçilebilir İngiliz Tuzu ülkemizde satılmıyordu, yurtdışından eczacılara sipariş verip kürü uyguluyordum. Velhasıl taşlarımdan kurtulunca bu yöntemi kendi blog ve sitelerimde yayınlamaya başladım. İnsanlar taşlarını düşürmeye başlayınca popüler olmaya başladı ve bir süre sonra perakende satılmaya başladı. İngiliz Tuzunu paketleyip satışa sunarak bu işe öncü olmaktan mutluluk duyuyorum. Andreas Moritz protokolü hakkında araştırmalarıma devam ettim ve eğitim aldım. Bu konuda uzmanlaşmak hedefimdi ve hedefime ulaştım. Amacım ülkemizde bu mineralin kullanımını yaygınlaştırmak bilinçli kullanımı sağlamaktır. Kısa bir süre yurtdışına yerleşeceğim Oturum izni onayı bekliyorum. Birkaç yıl sonra daha iyi bir donanımla dönmeyi planlıyorum.

14 YORUMLAR

 1. İyi akşamlar dilerim böyle bir bilgiyi ücretsiz olarak sunduğumuz için öncelikle sizecok teşekkür ediyorum Allah razı olsun şu anda bu kürü uyguluyorum kumlu sonuç alırsam inşallah tekrar size yazacagım

  • Amin cümlemizden Allah razı olsun. Bu sitedeki makaleler kısmındaki yazılarıda okumanızı tavsiye ederim. Ne kadar bilgi sahibi olursanız ağrı ve safra sorunlarınızı o kadar kontrol altında tutabilirsiniz.

 2. Mrb. Mide sorunu antral gastrit var bu kürü uygulayabilirmiyiz. Taş 1.5 cm. Birde yoğurt altı suyu ile yarıyor mu?. Selamlar..

  • Geçmiş olsun İsmail bey, Gastriti olan kürü uygulayabilir. Yoğurt altı suyu içerisindeki probiyotikler nedeniyle sindirime yardımcı olduğu için safraya düşen yükü azaltır. Buda safra taşlarını düşürdüğü veya erittiği düşünülür. Sindirim için kullanabilirsiniz. 1,5 cmlik taş düşmese bile safra kesesi içerisindeki diğer taşları ve safra tabanına çöken çamuru temizler buda iltihap ve ağrı riskini oldukça düşürür. Bu yüzden taş düşemese bile size rahatsızlık vermez.

 3. Benim safra kesen de 7.5 santimlik taş var birde doktor mide de bir vitamin var o fitaminin cok azalmış dedi kan pıhtılaşma da var bende kullana bilirmiyım.

  • Esra Hanım öncelikle çok geçmiş olsun, sanırım taş ebadını yanlış yazdınız 7,5 cm safra için çok büyük bir boyut, safra kesesinin boyutu ortalama 8 cm. Muhtemelen 7,5mm yazacaktınız. Bu ölçüde bir taş için kürü deneyebilirsiniz. Sadece taş için değil İngiliz tuzundaki magnezyum kandaki pıhtılaşmayı sağlayan faktörlerin doğal yollarla dengelenmesini sağlar. Eğer coumadin, heparin tarzı bir kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız magnezyum kullanımı için doktorunuza danışmalısınız. Midede bulunan vitamin hakkında bir bilgim maalesef yok, sindirim hormonlarıyla ilgili birşey olabilir mi?

 4. Merhaba çok güzel anlamışsınız emeğinize sağlık bu kürü 1 hafta sonra yapmayı planlıyorum benim bağırsaklarımda şişkinlik oluyor bunun için yapacağım
  1.sorum elma suyu yerine sirkesi olur mu
  2. Bu kürü ne kadar sürede bir tekrarlamak gerekir bir kez yapmak yetermi
  6 günlük beslenmede özellikle yağlı yiyeceklerden uzak durmalıyız

  • Çok teşekkür ederim Aysun hanım, Elma sirkesi organik olma şartı ile kullanabilirsiniz. 1 litre klorsuz suya 100ml organik elma sirkesi ekleyip karıştırın. Elma suyundaki gibi gün içerisinde porsiyonlara bölerek kullanabilirsiniz. Kür sonunda eğer taş, çamur safrada biriken kolesterol atıklarını görürseniz tamamen temizlenene kadar 3 veya 4 haftada bir kürü tekrar edebilirsiniz. Eğer detok, karaciğer, bağırsak temizliği için kullanacaksanız senede 2 kere 4 haftada bir uygulayabilirsiniz.

   Beslenmeyi en kolay şöyle anlatabilirim süre boyunca tıpkı bir vegan gibi beslenin kötü yağlardan, kızartma vs tüketmeyin, bol sebze meyve yiyin, süt ve şarküteri gıdalardan uzak durun, yoğurt ev yapımı ve yağsızsa tüketebilirsiniz. Bu makalenin altında “Karaciğer ve Safra Kesesi Temizliği” bölüm var orada Beslenme ile ilgili daha detaylı bilgiler mevcut incelemenizi tavsiye ederim.

 5. Kerim bey çok teşekkür ederim ALlah razı olsun sizden ..taze elma suyu yaptim..cumartesi kùrù tamamladim.pazar sabah 4 diskilamada hepsi düştü.telefonla annemi ablamı arkadaslarimi aradım.sizin yazdiklarimizi adım adım yaptim.anlamadigim yeri bir kaç kez okudum.hamd olsun rabbime dùstuler.çok saskinim ayrıca.mucize oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz