Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür
Andreas Moritz Kürü

Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür? Safra kesesi, karaciğerin hemen altında bulunan armut şeklinde küçük bir organdır. Küçük bir organdır ama görevi özellikle yağların parçalanmasında kritik rol oynar. Ayrınca sağlıklı bir sindirim için safra sıvısına ihtiyaç vardır.

Karaciğerimiz günde 1-1,5 litre safra üretir ve bunun yarısını ihtiyaç anında kullanmak için safra kesesinde depolar. Vücudumuz safrayı sadece sindirim için değil sindirim yolları yani bağırsaklarımızı temizlemek için de kullanır. Vücudumuzun doğal müshilidir. Dışkıya rengini veren safradır. Safranız sağlıklı çalışıyorsa dışkı kahverengidir, eğer sorun varsa dışkının bütünlüğü ve rengi bozulur. Vücut yağları parçalayamadığı için kil renginde olur.

Safra Keseniz de Taş mı  Var?

Safra taşları çoğunlukla tüm batın ultrasonu çekildiğin de tesadüfen tespit edilir. Bunlar “Sessiz Safra Taşları“ olarak adlandırılır. Çoğunlukla kişiye rahatsızlık vermezler. Ancak sağlıksız ve hareketsiz bir yaşam şekliniz varsa ilerleyen zamanlarda taşlarınız küçük bile olsa iltihaba ve tıkanmalara yol açar.

Kadınlar maalesef  östorojen hormonunun fazla olması nedeniyle taş oluşma riskleri daha yüksektir. Yapılan araştırmalarda dünya üzerindeki insanların yarısından fazlasında sessiz safra taşı vardır. Çoğu bu durumdan haberdar bile olmadan ömrünün sonuna kadar yaşayabilir. Sadece %3-4 gibi bir kısımda bu taşlar iltihaba veya tıkanmalara neden olur ve semptom gösterir.

Safranızda ağrı varsa, hazımsızlık, şişkinlik çekiyorsanız, maalesef %3-4 lük grubun içerisindesiniz. Bu durum sizi endişelendirmesin ağrılı safra rahatsızlığınız olsa bile tedavinizi bırakmadan alternatif ve destekleyici tıp ile durumu kontrol altına alabilirsiniz.

İngiliz Tuzu bu konuda oldukça başarılıdır. Doğru bir uygulamayla safra taşlarınızı düşürebilirsiniz. Düşüremeseniz bile safra kesesinin içi temizlendiği için içindeki taşlar size rahatsızlık vermeden yaşayabilirsiniz.

Safra Kesesini Aldıranlar

Safra taşı teşhisi koyulduğunda bazı doktorlar bunun bir tedavisinin olmadığını, hemen alınması gerektiğini söyler. Hasta ağrının vermiş olduğu stresle, çevresinin veya doktorun baskısından etkilenerek aldırmayı tercih edebilir. Tıpta bir hastalığın kesin tedavisi ameliyatsa bu değişmez, hangi doktora giderseniz gidin hepsi aynı şeyi söyler. Ancak bir doktor ameliyat edelim, bir doktor da birkaç taştan birşey olmaz, bir diğeri de bekleyelim görelim diyorsa, bu doktorun yorumudur. Demek ki ameliyat şart değildir.

Safra taşı teşhislerinde genelde dahiliye hemen ameliyat önermez, Cerraha gittiyseniz ameliyat önerir. Yapılan araştırmalara göre safra kesesini aldırmış olan kişilerin %60 bir süre sonra ağrılarının geri geldiklerini belirtmişlerdir. Unutmayın safra kesesini aldırmak safra taşlarının oluşumunu engellemeyecektir.

Doğal Yollarla Safra Taşlarından Kurtulabilir miyim?

İster doğal yöntemleri ister modern tıbbı tercih edin hiç fark etmez, hiçbir tedavi yönteminin, ameliyatın %100 sonuç vereceğini garantileyemez. Bizim buradaki çabamız hastanın ameliyattan önce safra taşlarını düşürme şansı varsa onu değerlendirmesidir. Doğal yöntemlerden bir sonuç alamazsa safra kesesi sık sık iltihaplanıyorsa o zaman ameliyat olmayı düşünebilir.

Tıp hergün gelişiyor ve yeni yöntemler çıkıyor. Şu anda çok yaygın olmasa bile dünyanın birçok yerinde safra taşı için organı değil safra kesesi üzerinde açacağı bir kesik ile taşı oradan çıkarıyor. Laparoskopik yöntemle yapıldığı için ameliyat yarasıda çok fazla belli olmuyor.

Bu yöntem birkaç sene içerisinde ülkemizde de yaygınlaşacaktır. Doğal yöntemlerle bekleme sürenizi uzatır ağrılarınızdan kurtulursanız ileride böyle bir yöntemle taşınızı aldırabilirsiniz. Bunun içinde İngiliz Tuzunu tavsiye edebilirim. Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür? (Ayrıca okuyun: Safra Kesesi Ameliyatının 10 Olumsuz Etkisi)

İngiliz Tuzu Kürü

Safra kesesi ve karaciğerde oluşan taşların temizlenmesinde başarı oranı en yüksek uygulama Andreas Moritz’in kürüdür. Safra taşlarının yanı sıra kese içerisinde birikmiş olan fazla kolesterol, bilirubin, yağ çökeltilerini de temizler. Safranın içi temizlendiği için iltihaplanma riski de düşecektir.

Safra Kanalım Tıkanır mı?

Safra kesesi taşı teşhisi koyulduğunda en çok endişe duyulan konu safra kanalına taş düşüp safra akışını engellemesidir. Bağırsağa dökülemeyen safra şişecek ve ağrıya neden olacaktır. Bu risk sadece kür yaparken değil her zaman vardır. %0,003 gerçekleşme olasılığı vardır. Düşük bir olasılıkta olsa, böyle bir durumda İngiliz Tuzu içerek safra kanallarının genişlemesini sağlayarak, taşın bağırsağa düşmesini sağlayabiliriz.

Kür haricinde yağlı bir yemek yedikten sonra bile aynı durumu yaşayabilirsiniz.

İngiliz Tuzu Safra Taşlarını Nasıl Düşürür?

İngiliz Tuzu ilaç değildir, tedavi etmez. Safra kanallarını genişleterek taşların geçişini mümkün kılar. Ama bunu başarabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekir. Daha doğrusu hazırlık yapmak gerekir. İngiliz Tuzu dünya üzerinde popüler olduğu yıllarda bazı klinik deneyler yapılmış ve sonuçları makale olarak yayınlanmıştır. Bunlardan bir tanesine buradan ulaşabilirsiniz. Akademik Makale

Bu araştırmada İngiliz tuzu içildikten sonra safra kesesinin boyutu ve kolesistokonin hormonunun salgılanmasını takip edildi.

Kolesistokonin hormonu salgılandığında pankreas ve safra kesesi sindirim enzimlerini on iki parmak bağırsağına boşaltır.

Bu araştırma 5 erkek üzerinde en az 6 saatlik açlıkla uygulanmıştır. Gönüllü deneklere ağız yoluyla “100ml distile suyun içerisinde 25g” İngiliz Tuzu verilmiş. Kolesistokinin hormonunun ölçümü için radyoimmünoanaliz ile plazma örnekleri alınmış. Safra kesesinin hacmini ise gerçek zamanlı ultrasonla ölçülmüş.

Kişiler İngiliz tuzunu içtikten 20 dakika sonra kolesistokonin hormonu önemli ölçüde artmış. İlk değer “82.2± 10.1 pg/ml” olarak okunmuş, 20 dakika sonra “113,8 ± 7.1 pg/ml” olmuştur. 50 dakika sonra ise maksimum değere ulaşarak “150.0 ± 42.0 pg/ml” olmuştur.

Ayrıca 50 dakika sonra safra kesesinin bazal hacmi 30.8 ± 5.3 cm 3 azalmıştır. Yani kesenin orijinal boyutunun 1/3 oranında büzüldüğü ve safra kanallarının genişlediği görülmüştür. Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür?

Çevre Baskısı!

2014 senesinden itibaren İngiliz Tuzu kürü ile abartısız binlerce kişiyle ilişkim oldu. Bu konuyla ilgili hergün sosyal medya olsun, telefon olsun yüzlerce mesaj alıyorum. Gün geçtikçe bu mesajlara yetişemiyorum. Bu yüzden en çok sorulan soruları makaleler hazırlayarak sunuyorum.

Bu  kadar uzun süredir beni arayan her beş kişiden biri safra kesesini aldırmış ve şikayetleri devam eden kişilerdir. Hemen hemen hepsi ameliyat kararını kendi kararı olmadığını doktorunun veya çevresinin baskısıyla aldırdığını söyler.

Sizi ikna etmek için söylenenlerden bazıları;

1- Aldır da Kurtul

En çok güldüğüm söylem budur. Çürük bir dişi bile çektirirken kaç kere düşünüyoruz. Acaba dolguyla kurtulabilirmi? Diş çekildikten sonra yerine impilant yapma şansı varken bile çektirmek istemeyiz. Çünkü kendi dişimizin yerini tutmaz. Hal böyleyken özellikle sindirim için kritik bir öneme sahip olan safra kesesini “alda kurtul” diyerek ikna edilmeye çalışılmasını anlamıyorum. Ayrıca safra kesesinin alınması bir ömür boyu sürecek birçok problemi beraberinde getirecektir. Bunlardan bazısı sindirim sorunları, obezite, şişkinlik, sık sık ishal yaşanmasıdır.

2- Safra Kesen Çalışmadığı İçin Taş Oluşuyor

En çok söylenenlerden biride budur. Safra taşının oluşma nedenlerinden biride budur ama bu nedenden dolayı taş oluşma riski diğerlerine nazaran oldukça düşüktür. Bu şekilde teşhis koyulmuş birçok kişi İngiliz Tuzu kullandıktan sonra şikayetlerinden kurtulmuştur. Safra keseleride sağlıklı çalışmaktadır. Hatta bu kişilerin içinde taşını düşüremeyen ama şikayetlerinden kurtulan kişilerde vardır.

Safra kesesi üreten bir organ değildir. Karaciğerin ürettiği safrayı depolayan bir organdır. İçerisinde çamur, taş, kolesterol çökeltisi biriktiğinde sağlıklı salgılama yapamaz, temizlendiğinde çoğu zaman eski işlevine geri döner.

3- Taşları Düşürsen Bile Bile Yine Olacak

Doğru ama bu durumdan safra keseni alarak kurtulamazsın. Safra keseni aldırdığında sadece kese içerisinde ki taşlardan kurtulursun. Ama safra kanallarında taş oluşmaya devam eder. Nitekim bana ulaşan birçok kişi safra kesesini aldırmış ve kanalına taş sıkışmış insanlardır. Böyle bir durumda kişiye tıbbi olarak Ercp uygulanır eğer taş Ercp ile düşürülemeyecek kadar büyükse açık ameliyatla taş yerinden çıkartılır.

4- Safra Kesesi Olmadan da Yaşayabilirsin

Çok doğru Safra kesesi hayati bir organ değil ama sindirimde kilit rol oynar. Safra kesesi varken sadece ihtiyaç anında safra salgılanırken, alındığında gün içinde karaciğerden sürekli bağırsaklara akar. Safra doğal bir müshil olduğu ve sürekli bağırsaklara aktığı için sık sık özellikle yağlı bir yemek sonrası ishal olursunuz. Kısacası safra kesesi olmadan da yaşayabilirsiniz ama günlük yaşam kalitenizde düşer.

Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür?

İngiliz Tuzu Kesin Çözüm mü?

Tabii ki de değil. Dünyada hiçbir ilaç, ameliyat, bitkisel kürler kesin sonuç vermeyebilirler. Yani çoğu kişide işe yarayan yöntem bazı kişilerde yaramaz. Buda taşın şekli, büyüklüğü, beslenme alışkanlığı vb. ile doğrudan alakalıdır. Ama şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki safra ve karaciğer taşlarında başarı oranı en yüksek uygulama Andreas Moritz’in bu yöntemidir. %85 gibi yüksek bir başarıya sahiptir. Bitki çaylarında bu oran %20-40 arasındadır.

Sadece İngiliz Tuzu değil, ameliyat bile kesin çözüm değildir. Doktorunuz bile ameliyattan sonra tamamen sağlığınıza kavuşacağınızın, ağrılarınızın olmayacağı garantisini veremez.

İngiliz Tuzu kürünün bir avantajlı yanı da safra taşlarını tamamen düşüremese bile karaciğer taşlarını temizler ve birçok kronik rahatsızlığın semptomlarını iyileştirir veya yok eder. Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür?

İngiliz Tuzunu Kimler Kullanamaz!

Bazı kişilerin İngiliz Tuzunu kullanması kesinlikle yasaktır. İnternet üzerinde satış yapan veya bu kürü tavsiye eden kişilere bakıyorum, bu konuda bir uyarı göremiyorum. Şu durumda İngiliz Tuzu kesinlikle KULLANILMAMALIDIR.

 • Böbrek yetersizliği olanlar,
 • Ağır kalp hastaları,
 • Organ nakli olanlar,
 • Diyalize girenler,
 • Nadiren olsa da Magnezyuma alerjisi olanlar,
 • Hamileler.

Özellikle böbrek yetersizliği olanlar kesinlikle İngiliz Tuzunu kullanamazlar. Kandaki fazla magnezyum böbrekler tarafından filtrelenir, kişinin böbrek yetersizliği varsa fazla magnezyum dışarı atılamaz ve zehirlenmeye neden olur.

Ağır kalp hastaları, bypass olanlar İngiliz Tuzunu kullanamazlar. Bu durumda olan kişiler coumadin, warfarin gibi kan sulandırıcı ilaçlarını düzenli kullanmak zorunda oldukları için ilaçlarını bırakamazlar (İngiliz tuzu kürü yaparken, kür bitene kadar ilaç kullanılmamalı)

Hamileler, doktor onayı olmadan böyle bir kür uygulayamaz. Benim tavsiyem hamile bir kişinin safra taşları varsa, lifli gıdalar ve sebze tüketerek ağrısını kontrol altına almasıdır. Doğumdan bir süre sonra kürü uygulayabilirler.

SAFRA KESESİ TAŞI NASIL DÜŞÜRÜLÜR

Emzirirken kürü uygulayacaksanız anne sütünü hijyenik bir şekilde sağıp buzdolabında muhafaza ederek kür süresince çocuğunuzu bu şekilde emzirirseniz kürü yapabilirsiniz. İngiliz Tuzu vücuttan en fazla 10-12 saat sonra tamamen atılır ve atık bırakmaz. İçtiğiniz son İngiliz tuzundan 10 saat sonra çocuğunuzu emzirebilirsiniz. Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür?

Elma Suyu Safra Taşlarını Yumuşatır mı?

Küre Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

İngiliz tuzunu içildiğinde kasları gevşeyecek tatlı bir gevşeme yaşayacaksınız. Ayrıca vücuttaki suyu (ödemi) bağırsaklarda toplayıp dışarı atacağı için kür boyunca ishal olacaksınız. Bu çok normal bir durum, zaten bizim istediğimizde budur. Enfeksiyondan kaynaklı ishal olmadığı için kür bittikten kısa bir süre sonra normale dönecektir.

Küre başlamadan önce hasta olmamalısınız, herhangi bir ilaç kullanmamalısınız. Yani antibiyotik tedaviniz varsa ilaçlarınız bitene kadar bekleyin. İlacınız bittikten 4 gün sonra kürü yapabilirsiniz. Antibiyotikler son ilacınızı aldıktan sonra vücuttan atılması ortalama 4 gün sürmektedir.

Safra Kesesi İltihabınız Varsa?

Özellikle Safra kesesi iltihabınız varsa iltihabınız kuruyana kadar kürü uygulamamalısınız. Bu hata çok yapılmaktadır. Safra kesesi ağrısı çeken kişi ağrının taştan kaynaklandığını düşünür ama çoğu zaman bu ağrı safra iltihabından kaynaklıdır. Safra kesesi iltihabı sızı şeklinde olur, taştan kaynaklanan ağrı ataklar şeklinde gelir ve birkaç saat sonra genelde geçer. Bazen bu ataklar ara ara gelebilir.

Bademciklerinizin iltihaplandığını düşünün ve bu durumdayken bırakın yemek yemeyi su bile içerken zorlanırız eziyet gelir. Çünkü yediğimiz veya içtiğimiz gıda iltihaplı bölgeden geçerken ağrı verir. Aynı durum safra keseniz veya safra kanalınız iltihaplıyken de yapılırsa ağrınız artacaktır. Çünkü taşlar iltihaplı kanaldan geçerken acı verecektir. İltihabınız geçene kadar kürü uygulamamalısınız.

Grip, nezle, halsizlik vs. gibi rahatsızlıklarınız varsa iyileşene kadar bekleyin aksi halde kendinizi daha hasta hissedersiniz.

Kürü uygulamak için kendinizi iyi hissetmelisiniz. Eğer kanalınızda ki taş tıkanıklığını gidermek istiyorsanız çok daha basit bir uygulamayla kolayca tıkalı taşı düşürebilirsiniz. Kür yaparsanız 6 gün hazırlık kür zamanı derken geçen süre size sancılı gelecektir. Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür?

Karaciğer ve Safra Kesesi Temizliği KÜR TALİMATLARI

6 Yorum

 1. Esra 21/05/2022 Cevaplamak

  Benim safra kesen de 7.5 santimlik taş var birde doktor mide de bir vitamin var o fitaminin cok azalmış dedi kan pıhtılaşma da var bende kullana bilirmiyım.

  • Kerim KUL 21/05/2022 Cevaplamak

   Esra Hanım öncelikle çok geçmiş olsun, sanırım taş ebadını yanlış yazdınız 7,5 cm safra için çok büyük bir boyut, safra kesesinin boyutu ortalama 8 cm. Muhtemelen 7,5mm yazacaktınız. Bu ölçüde bir taş için kürü deneyebilirsiniz. Sadece taş için değil İngiliz tuzundaki magnezyum kandaki pıhtılaşmayı sağlayan faktörlerin doğal yollarla dengelenmesini sağlar. Eğer coumadin, heparin tarzı bir kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız magnezyum kullanımı için doktorunuza danışmalısınız. Midede bulunan vitamin hakkında bir bilgim maalesef yok, sindirim hormonlarıyla ilgili birşey olabilir mi?

 2. Ismail 28/04/2022 Cevaplamak

  Mrb. Mide sorunu antral gastrit var bu kürü uygulayabilirmiyiz. Taş 1.5 cm. Birde yoğurt altı suyu ile yarıyor mu?. Selamlar..

  • Kerim KUL 28/04/2022 Cevaplamak

   Geçmiş olsun İsmail bey, Gastriti olan kürü uygulayabilir. Yoğurt altı suyu içerisindeki probiyotikler nedeniyle sindirime yardımcı olduğu için safraya düşen yükü azaltır. Buda safra taşlarını düşürdüğü veya erittiği düşünülür. Sindirim için kullanabilirsiniz. 1,5 cmlik taş düşmese bile safra kesesi içerisindeki diğer taşları ve safra tabanına çöken çamuru temizler buda iltihap ve ağrı riskini oldukça düşürür. Bu yüzden taş düşemese bile size rahatsızlık vermez.

 3. Sema Kılınç 15/01/2022 Cevaplamak

  İyi akşamlar dilerim böyle bir bilgiyi ücretsiz olarak sunduğumuz için öncelikle sizecok teşekkür ediyorum Allah razı olsun şu anda bu kürü uyguluyorum kumlu sonuç alırsam inşallah tekrar size yazacagım

  • Kerim KUL 18/01/2022 Cevaplamak

   Amin cümlemizden Allah razı olsun. Bu sitedeki makaleler kısmındaki yazılarıda okumanızı tavsiye ederim. Ne kadar bilgi sahibi olursanız ağrı ve safra sorunlarınızı o kadar kontrol altında tutabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.