0,00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

0,00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür

Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür ? Safra kesesi, karaciğerin hemen altında bulunan armut şeklinde küçük bir organdır. Küçük bir organdır ama görevi özellikle yağların parçalanmasında kritik rol oynar. Özellikle sağlıklı sindirim için safra kesesinde konsantre hale getirilmiş safra suyuna ihtiyaç vardır. Safra kesesi alınmışsa safra suyu konsantre hale gelmeden sürekli bağırsağa akar. Buda zamanla bağırsak yüzeyini tahriş eder ve bir takım sağlık problemleri ortaya çıkar.

Karaciğerimiz günde 1 litre safra üretir ve bunun yarısını ihtiyaç anında kullanmak üzere safra kesesinde depolar. Vücudumuz safrayı sadece yağları parçalamak için değil bağırsaklarımızı temizlemek için de kullanır. Vücudumuzun doğal müshilidir. Karaciğerdeki toksin ve atıkları da safra suyu  aracılığıyla bağırsaklara boşaltır. Sağlıklı dışkının rengi kahverengidir. Bu rengi safra sıvısından alır. Eğer safrada bir problem varsa dışkının rengi açılır. Yağları parçalayamadığı için kil renginde olur. Ayrıca dışkının bütünlüğü de bozulur. Dışkınız parçalı ve kil rengindeyse safra probleminden şüphelenebilirsiniz. Böyle bir durumda tuvalette sifonu çektiğinizde dışkı gitmez. Yağ oranı yüksek olduğu için suyun yüzeyinde kalır.

Safra Keseniz de Taş mı  Var?

Safra taşları çoğunlukla tüm batın ultrasonu çekildiğin de tesadüfen tespit edilir. Bunlar “Sessiz Safra Taşları“ olarak adlandırılır. Çoğunlukla kişiye rahatsızlık vermezler. Ancak sağlıklı beslenmiyorsanız ve hareketsiz bir yaşam şekliniz varsa ilerleyen zamanlarda taşlarınız küçük bile olsa iltihaba ve tıkanmalara yol açacaktır.

Kadınların östorojen hormonu nedeniyle safra kesesinde taş oluşma riski erkeklere göre daha yüksektir. Özellikle hamilelik döneminde hormonların dengesizliğinden safra taşı veya safra çamuru oluşur. Ayrıca Hamilelik döneminde oluşan taş ve çamur daha kolay temizlenir. Araştırmalara göre dünya üzerindeki insanların yarısından fazlasında sessiz safra taşı vardır. Ama çoğu kişi bu durumdan habersizdir. Safra taşı olanların sadece %3-4 gibi bir kısımda taşlar iltihaba veya tıkanmalara neden olur ve semptom gösterir.

Safranızda ağrı varsa, hazımsızlık, şişkinlik çekiyorsanız, maalesef %3-4 lük grubun içerisindesiniz. Bu durum sizi endişelendirmesin ağrılı safra rahatsızlığınız olsa bile tedavinizi bırakmadan alternatif ve destekleyici tıp ile durumu kontrol altına alabilirsiniz.

İngiliz Tuzu bu konuda oldukça başarılıdır. Doğru bir uygulamayla safra taşlarınızı düşürebilirsiniz. Düşüremeseniz bile safra kesesinin içi kolesterol, bilirubin atıklarından temizlendiği için tehlike arz etmeyecektir. Taş tıkanma haricinde ağrıya neden olmaz. Eğer safra keseniz iltihaplanırsa ağrılara maruz kalırsınız.

Safra Kesesi Temizliği Nasıl Yapılır

Bunun için farklı yöntemlerde var. Başarı oranları ise İngiliz Tuzu karşısında yarı yarıya düşük ve uygulama süresi birkaç senedir. Bitkisel çaylar, şifalı otları kullanarak Andreas Moritz in bu uygulamasının başarısını yükseltmiş olursun. Unutmadan söylemem lazım ki İngiliz Tuzu uygulamasının dışındaki kürler sadece kolesterol taşları üzerinde etkisi vardır. Kolesterol taşlarını eritmek kısa vadeli bir uygulama değildir. Bitkilerle, Safra kesesi temizliği nasıl yapılır? En az 6 ay süreyle düzenli Kırk kilit otu, İğde çayı, karahindiba gibi bitkileri kullanabilirsiniz.

Bu konuda dikkatli olmanız gerekecek, Çünkü bitkilerde karaciğer ve böbreklerimizi yorar. 3 hafta içtikten sonra 10 gün ara vermelisiniz. Aslında bizim sorumuz “Safra Kesesi Nasıl Temizlenir” değil, “Safra taşı nasıl düşürülür” olmalı. Temizlik kese içerisindeki sıvının akışkanlığına etki eder. Ama İngiliz Tuzu hem safra kesesini temizler hem de taşları düşürür.

Safra Kesesini Aldıranlar

Safra kesesini aldırmak ağrılardan kurtulmak için %100 bir çözüm değildir. Çoğu zaman kese alındıktan bir süre sonra safra kanallarında oluşan taşlardan dolayı tıkanıklıklar veya buna bağlı rahatsızlıklar yaşanıyor. Ameliyat seçeneği her zaman vardır. Şahsi fikrim ameliyat olmaya karar vermeden önce elimizde bulunan seçenekleri değerlendirmek gerektiğine inanıyorum. Özellikle taşlardan dolayı ağrı ve iltihaplanma yaşanmıyorsa ameliyat gereksizdir.

Safra taşı teşhisi koyulduğunda bazı doktorlar bunun bir tedavisinin olmadığını, hemen alınması gerektiğini söyler. Hasta ağrının vermiş olduğu stresle, çevresinin veya doktorun baskısından etkilenerek aldırmayı tercih eder. Tıpta bir hastalığın kesin tedavisi ameliyatsa bu değişmez, hangi doktora giderseniz gidin hepsi aynı şeyi söyler. Ancak bir doktor ameliyat edelim, bir doktor da birkaç taştan bir şey olmaz, bir diğeri de bekleyelim görelim diyorsa, bu doktorun yorumudur. Demek ki ameliyat şart değildir.

Safra taşı teşhislerinde genelde dahiliye hemen ameliyat önermez, Cerraha gittiyseniz ameliyat önerir. Yapılan araştırmalara göre safra kesesini aldırmış olan kişilerin %60 bir süre sonra ağrılarının geri geldiklerini belirtmişlerdir. Unutmayın safra kesesini aldırmak safra taşlarının oluşumunu engellemeyecektir.

Doğal Yollarla Safra Taşlarından Kurtulabilir miyim?

İster doğal yolları isterseniz ameliyat olmayı tercih edin hiç fark etmez tamamen iyileşmeyi size hiç kimse garanti veremez. Bu garantiyi varsa doğruyu söylemiyordur. Basit bir şekilde anlatacak olursam, sadece 2019-2020 döneminde 38 milyon kişi gribe yakalanmış. Gribe yakalanan kişilerden 18 milyonu hastaneye gitmiş hastaneye gidenlerin 400 kişi yatarak tedavi olurken 22 bini hayatını kaybetmiş. Bu veriler ABD Hastalık kontrol ve Önleme merkezinin istatistikleridir.

Milyonlarca kişi basit takviyelerle (C vitamini vs) gripten kurtulabilirken bir kısmı ise hastanede tedavi olmak zorunda kalmış. Doğal kürlerde öyle herkese aynı etkiyi vereceğinin bir garantisi yoktur. Önemli olan başarı oranıdır. Andreas Moritz’in İngiliz Tuzu kürü safra taşı hastalıklarında başarı oranı en yüksek uygulamadır.

Benim çabam ameliyat olmadan önce elinizdeki yöntemleri doğru bir şekilde uygulamanızdır. Safra kesesinin alınması basit bir operasyon ama organ alındıktan sonra geri dönüşü yoktur. Kür uygularsanız taşlarınızdan %85 başarı oranıyla kurtulmanız mümkün, %15 düşürememe şansıda var. Taş düşmese bile safra ve karaciğerin içi temizlendiği için en azından ağrı veya iltihaba neden olan etkilerden büyük oranda kurtulacaksınız. Her şeyi denediniz ama başarılı olamadınız ağrı ve iltihaplarınız tekrarlanıyorsa o zaman ameliyat olabilirsiniz.

Postkolesistektomi Sendromu PCS (Safra alındıktan sonra ağrıların devam etmesi)

Kolesistektomi ile safra kesesini aldıran kişilerin %5-%40 oranında sağ üst karın bölgesinde ağrılarının devam ettiği belirtilmiştir. Bu ağrı geçici olabilir yıllarca veya ömür boyu sürebiliyor.

Belirtileri

 • Dispepsi yani hazımsızlık,
 • Bulantı, kusma,
 • Gaz, şişkinlik, İshal,
 • Sağ üst kadranda kalıcı ağrı

Bu sendroma genelde safra alınırken kanallarda taş kalıntısının kalması olabiliyor. %50 nedeni ise safra dışı nedenlerdir. Tedavisi ise beslenmenizden yağı oldukça azaltmaktır. Karaciğer ürettiği safra kesesinde depolar ve ihtiyaç halinde salgılanr. Safra kesesi alındığında üretilen safra sürekli küçük miktarlarda bağırsağa akar.  Yağlı beslendiğinizde hazırda safra olmadığı için sindirimi için yetersiz kalır.

Kararınıza Yardımcı Olacak 1 Neden

Modern tıp her gün gelişiyor. Her sene farklı alanlarda yeni yöntemler çıkıyor. Safra kesesi alındıktan sonra kişilerin yaşadıkları sıkıntılar göze alındığında ameliyatın kesin çözüm olmayacağı görülüyor. Safra kesesinin sindirimdeki önemini göz önüne aldıklarında ameliyatın gerekli olmadığı sürece yapılmaması tartışılıyor. Amerika’da bazı üniversite hastaneleri belli koşullar varsa hastanın organını değil kesenin üzerine taş büyüklüğü kadar bir kesik atılarak taşın alınması yöntemini geliştirmişlerdir. Bu yöntem birkaç senedir uygulanmaktadır. Ülkemize gelmesi birkaç seneyi bulabilir.

İngiliz Tuzuyla bekleme sürenizi uzatır ağrılarınızdan kurtulursanız ileride böyle bir yöntemle taşınızı aldırabilirsiniz. Bunun içinde İngiliz Tuzunu tavsiye edebilirim. Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür? (Ayrıca okuyun: Safra Kesesi Ameliyatının 10 Olumsuz Etkisi)


B.Kerim KUL
B.Kerim KULhttps://www.ingiliztuzu.com/
Merhaba, ben Kerim KUL, fitoterapist ve karaciğer, safra kesesi taşı ve hastalıkları konusunda uzmanım. Uzun yıllardır bitkilerin sağlık üzerindeki etkisine olan tutkumla birlikte, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıkları konusunda önemli başarılar elde ettim. Tedavilerimde bitkileri kullanarak hastalarımın sağlığına katkıda bulunuyorum ve sonuçlarım oldukça başarılı oluyor.Hayatınızda sağlıklı ve mutlu olmanızı sağlamak benim için büyük bir tutku. Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarının, yaşam kalitenizi ciddi şekilde düşürdüğünü biliyorum. Bu nedenle, tamamen doğal yöntemlerle sağlıklı bir şekilde iyileşmek için size yardımcı olabilirim.Sitemde, bitkilerin sağlık üzerindeki etkilerini ve bu tedavi yöntemlerinin ne kadar etkili olduğunu ayrıntılı bir şekilde anlatıyorum. Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında bitkilerin kullanımının ne kadar önemli olduğuna dikkat çekerek, sağlıklı bir yaşam için doğal çözümler sunuyorum.Başarılı tedavi sonuçlarım, hastalarımın mutluluğu ve hayatlarını değiştirmesi benim için büyük bir gurur kaynağı. Sizler de doğal yollarla sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek istiyorsanız, sitemdeki bilgileri inceleyebilir ve benimle iletişime geçebilirsiniz.Sağlık ve mutluluk dolu bir yaşam için sizleri bekliyorum.

İlgili Makaleler

73 YORUMLAR

 1. İyi akşamlar dilerim böyle bir bilgiyi ücretsiz olarak sunduğumuz için öncelikle sizecok teşekkür ediyorum Allah razı olsun şu anda bu kürü uyguluyorum kumlu sonuç alırsam inşallah tekrar size yazacagım

  • Amin cümlemizden Allah razı olsun. Bu sitedeki makaleler kısmındaki yazılarıda okumanızı tavsiye ederim. Ne kadar bilgi sahibi olursanız ağrı ve safra sorunlarınızı o kadar kontrol altında tutabilirsiniz.

 2. Mrb. Mide sorunu antral gastrit var bu kürü uygulayabilirmiyiz. Taş 1.5 cm. Birde yoğurt altı suyu ile yarıyor mu?. Selamlar..

  • Geçmiş olsun İsmail bey, Gastriti olan kürü uygulayabilir. Yoğurt altı suyu içerisindeki probiyotikler nedeniyle sindirime yardımcı olduğu için safraya düşen yükü azaltır. Buda safra taşlarını düşürdüğü veya erittiği düşünülür. Sindirim için kullanabilirsiniz. 1,5 cmlik taş düşmese bile safra kesesi içerisindeki diğer taşları ve safra tabanına çöken çamuru temizler buda iltihap ve ağrı riskini oldukça düşürür. Bu yüzden taş düşemese bile size rahatsızlık vermez.

 3. Benim safra kesen de 7.5 santimlik taş var birde doktor mide de bir vitamin var o fitaminin cok azalmış dedi kan pıhtılaşma da var bende kullana bilirmiyım.

  • Esra Hanım öncelikle çok geçmiş olsun, sanırım taş ebadını yanlış yazdınız 7,5 cm safra için çok büyük bir boyut, safra kesesinin boyutu ortalama 8 cm. Muhtemelen 7,5mm yazacaktınız. Bu ölçüde bir taş için kürü deneyebilirsiniz. Sadece taş için değil İngiliz tuzundaki magnezyum kandaki pıhtılaşmayı sağlayan faktörlerin doğal yollarla dengelenmesini sağlar. Eğer coumadin, heparin tarzı bir kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız magnezyum kullanımı için doktorunuza danışmalısınız. Midede bulunan vitamin hakkında bir bilgim maalesef yok, sindirim hormonlarıyla ilgili birşey olabilir mi?

 4. Merhaba çok güzel anlamışsınız emeğinize sağlık bu kürü 1 hafta sonra yapmayı planlıyorum benim bağırsaklarımda şişkinlik oluyor bunun için yapacağım
  1.sorum elma suyu yerine sirkesi olur mu
  2. Bu kürü ne kadar sürede bir tekrarlamak gerekir bir kez yapmak yetermi
  6 günlük beslenmede özellikle yağlı yiyeceklerden uzak durmalıyız

  • Çok teşekkür ederim Aysun hanım, Elma sirkesi organik olma şartı ile kullanabilirsiniz. 1 litre klorsuz suya 100ml organik elma sirkesi ekleyip karıştırın. Elma suyundaki gibi gün içerisinde porsiyonlara bölerek kullanabilirsiniz. Kür sonunda eğer taş, çamur safrada biriken kolesterol atıklarını görürseniz tamamen temizlenene kadar 3 veya 4 haftada bir kürü tekrar edebilirsiniz. Eğer detok, karaciğer, bağırsak temizliği için kullanacaksanız senede 2 kere 4 haftada bir uygulayabilirsiniz.

   Beslenmeyi en kolay şöyle anlatabilirim süre boyunca tıpkı bir vegan gibi beslenin kötü yağlardan, kızartma vs tüketmeyin, bol sebze meyve yiyin, süt ve şarküteri gıdalardan uzak durun, yoğurt ev yapımı ve yağsızsa tüketebilirsiniz. Bu makalenin altında “Karaciğer ve Safra Kesesi Temizliği” bölüm var orada Beslenme ile ilgili daha detaylı bilgiler mevcut incelemenizi tavsiye ederim.

 5. Kerim bey çok teşekkür ederim ALlah razı olsun sizden ..taze elma suyu yaptim..cumartesi kùrù tamamladim.pazar sabah 4 diskilamada hepsi düştü.telefonla annemi ablamı arkadaslarimi aradım.sizin yazdiklarimizi adım adım yaptim.anlamadigim yeri bir kaç kez okudum.hamd olsun rabbime dùstuler.çok saskinim ayrıca.mucize oldu

 6. Öncelikle detaylı ve tüm doğru bilgiler verdiğiniz için tebrik ederim.

  Bu işlemi çok az bir fark ile 1995 yılından beri kendimde uyguluyorum.

  Genel Sağlık için ÇOK önemli.
  Ama tabii sizde belirtmişsiniz bilinçlice ve tam yapmak gerek.

  Ben genelde yılda 2 kez uyguluyorum.

  SAFRA keseniz temiz olur ise hastalıklardan çabuk kurtulursunuz.
  Ben çok faydasını görüyorum.

  Teşekkür ve saygılarımla.
  Umarım bir ara bu konuyu konuşabiliriz.

  • Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Özellikle yurtdışında bu kür çok yaygın, sağlık problemi olmayanlar bile sizin gibi sene de 2 kere genel sağlık için uyguluyorlar. Tabii ki konuşmaktan memnun olurum.

 7. Kerim bey merhabalar bı arkadaşın 3 yaşında cocugunda safra kesesi taşı çıktı kür uygulanamaz diye düşünüyorum bı öneriniz var mı düşmezse ameliyat demişler yaptırmak istemiyor aile şimdiden teşekkür ederim 🤲

  • Merhabalar Pelin Hanım, İngiliz tuzu kürü 10 yaş ve üstü için kullanıma uygundur. İlaçlar var ama 3 yaşındaki bir çocuk için oldukça ağır gelir. Son dönemlerde çocuklarda safra taşı oluşumunu çok sık duymaya başladım. İnşallah ameliyata gerek kalmadan kurtulur. Taş kaç cm acaba çok mu büyük?

 8. Merhabalar.Ben bugün kürü sonlandırdım, fakat son magnezyumu içtikten sonra kustum, ve kustuğum tamamen zeytinyağı ve greyfurt karışımıydı.Yani karışım hiç miğdeme inmemiş bütün gece, çok üzüldüm emeğim boşa gitti diye.Daha önce böyle bir şey yaşayan var mı size ulaşanlarda?

  • Aynı anda içmediniz değil mi? Çünkü 2nci bardak magnezyum ile yağlı karışım arasında 1,5- saat var. 3. bardak magnezyum ile yaklaşık 8 saat var. Tam olarak ne zaman istifra ettiniz?

   • Hayır aynı anda içmedim, dediklerinizin aynısını uyguladım aslında.En son magnezyum sülfatı sabah 8:40 gibi içtim, 9:20 gibi istifra ettim. Zaten sürekli mide bulantısı yaşamıştım sabaha kadar.İçimde kalan o yağlı karışım yüzündenmiş , çıkınca rahatladım.Ama şaşkınım sabaha kadar öylece durmuş midemde.Bilmiyorum yine de faydası olmuşmudur kürün. Tuvalette kontrol ettim, koyu canlı yeşil renkli irili ufaklı bir şeyler çıktı ama yediğim salataların kalıntısı mı yoksa taşlar mı bilemedim.Çok yumuşaktı eziliyordu.İnternette yeşile çalan sarı renk olur yazıyordu.

 9. Selamlar safra kesemde 13mm ve 17mm olmak üzere 2 adet taş bulunmakta harp okuluna hazırlanıyorum ve safra kesemi aldırmadım elenme sebebi olduğu için tesadüfen videonuzu gördüm iki sorum var bu kürü uygularsam bu boyuttaki taşlar düşer mi eğer düşerse kaç tane kürde düşer ? ağrılardan bıktım artık.

  • Merhabalar Mustafa bey, Öncelikle geçmiş olsun. Safra taşları böbrek taşlarına nazaran daha zor düşer. Taşlar ne kadar küçükse şansınız o kadar büyüktür. Ayrıca taşın cinside çok önemli, kolesterol taşıysa uzun vadede beslenme ve kürlerle uzun vadede küçültüp düşürülebilir ama kalsifiye dediğimiz pigment taşları için bu mümkün değildir. Çünkü bu taşlar bildiğimiz taş sertliğindedir. Böyle bir durumda hasta genelde ameliyat olmayı tercih etmiyor. Kürlerle genel safra temizliği ve karaciğerdeki kolesterol taşlarını temizleyerek ameliyatı erteliyor. Sitede “Safra Taşlarını düşürmek Mümkün mü” diye bir yazı yazmıştım onu da okumanızı tavsiye ederim.

   • Kerim bey selamlar bugün kürümü tamamladım ilk porsiyon ingiliz tuzunu içtiğimde ciddi şekilde ishal oldum vücumdan su çıkıyordu sadece sabah 3. porsiyonu içip 4 e hazırlanırken tuvalete çıktım ve 5 tanesi bezelye boyutunda 1 tanesi 1.5 2 nohut büyüklüğünde sarı yeşil tonlarda taş düşürdüm bir oh çektim diyebilirim lakin lavman uygulamasını yapmadım aşırı ishalden dolayı(30 dan fazla tuvalete çıktım) bir sorun teşkil eder mi ?

    • Merhabalar Mustafa bey, kürünüz tam olması gerektiği gibi olmuş. Sarı ve yeşil taşlar kolesterol taşlarıdır ve elle ezilebilir kıvamda yumuşaktırlar. Siyah ve kırmızımsı taşlar ise pigment taşlarıdır. Ebatları büyüdükçe düşmesi zor olan taşlardır. Kürde ishal olmanın nedeni magnezyumdan kaynaklanır ve bu normaldir. Zaten olması istenen durum budur. İshal durumu olduğu için lavman uygulamamak doğru değildir. Bunun için bu makalemi okumanızı tavsiye ederim. Bundan sonraki kürlerde dikkat ederseniz daha sağlıklı sonuçlar alacaksınız. https://ingiliztuzu.com/safra-kesesi-tasi-nasil-dusurulur/#BAGIRSAK_TEMIZLIGI

 10. Merhaba kerim bey saframda en büyügü 15mm bir cok tas var.kürünuzü uygulamaya karar verdim .4.gun cok ağrım oldu bende taşdüşürüyorum diye 1 bardak magnezyum sülfat ictim 2 saat sonra gece 12 de 1 bardak daha ictim uyumuşum gece 4 gibi tuvalete gittiğimde biraz taş düşürdüm sanırım agrım tamamen gecti.şimdi küre kaldığım yerden mi devam etmeliyim yoksa başka zaman baştan mı başlamalıyım bilgilendirirseniz sevinirim

  • Çok geçmiş olsun. Muhtemelen safra kanalınıza taş düştü onun atağını yaşadınız, İngiliz tuzu safra kanalınızı genişletip taşı düşürdüğü için rahatlamışsınız. 3 gün sonra kürü yaptığınızda aynı etkiyi alamama olasılığınız yüksek. Bu yüzden hazırlığı birkaç gün uzatın. Bir iki gün elma suyu yerine elma tüketerek kür hazırlığınızı korursunuz, kür yapmaya 3 gün hala elma suyunu tekrar tüketebilirsiniz.

  • Merhaba Özgül Hn, şu an nasılsınız, o 15mm lil taş düştü mü acaba?
   Benim de o civarlarda taşlarım var, kürü yapıp yapmama konusunda kararsızım.
   4.gün olan ağrınızdan önce bunun gibi yada daha az da olsa ağrılarınız oluyor muydu?
   Teşekkür ederim cevaplar için.

 11. Merhaba benim safra taşı 2 cm oldukça buyuk bir taş olduğunu ve alinmasi gerektigini soyledi genel cerrahi doktoru. Ben bu küru uygulamak istiyorum ama taş buyuk oldugu icin kanaldan gecmesi mümkünmü .NE önerirsiniz?

  • Evet Tuğba hanım taşınız biraz büyük, safra kesesinin yaklaşık %3’nü kaplar. Muhtemelen başka taşlarda vardır irili ufaklı, bu büyüklükteki bir taşı düşürmek mümkün değil, ameliyat olmak istemiyorsanız bazı alternatif tedavi yöntemleri ve İngiliz tuzuyla safranızı temizleyip büyük taşınız düşmese bile sorun çıkrmasını önleyebilirsiniz. Bunun için detayllı olarak hazırladığım bir yazı var onu okumanızı tavsiye ederim. https://ingiliztuzu.com/safra-kesesi-taslarini-dusurmek-mumkun-mu/

 12. Merhaba Kerim Bey, ilk düşürdüğüm 3 taş yaklaşık 1 cm ve yarım cm boyutunda idi.Siyah ve beyaz renkteydiler.Çok ağrılı zor bir süreçti. Kürünüzü 2023 nisan ayından beri düzenli uyguluyorum.Geçen haftaya kadar rahattım. Ama geçen hafta tıkanma oldu.Kürü yine uyguladım.O kadar çok nohut büyüklüğünde taş düştü ki bi ara hepsi inen kolonumu tıkadı.Sonra bir avuç dolusu beyaz taş düştü.Yine rahatladım.Ama bir hafta sonra tekrar tıkanma oldu. Kürü tekrar uyguladım. Bu kez küçük çamurlu beyaz taşlar düştü. Bunlar küçük ve çok sayıda idi.Toplam düşürdüğüm taş miktarı yarım litrelik su şişesini çok rahat doldurur. Bugün sabah tuvalete çıkdığımda dışkı rengi beyazdı.Sırtımda yine ağrılar vardı.Bir yemek kaşığı epsom tuzu içtim ağrım geçti.
  Nisan’dan beri 20 kilo falan verdim.Bu kadar çok taş düşmesi ve sırtımın sağ(karaciğer sağ alt lobu) tarafındaki ağrılar biraz psikolojimi bozdu.Ağrilar Nisan’da ki gibi çekilmez değil ama sık sık tıkanıklık yaşamam da biraz bende umutsuzluk hisseleri oluşturmaya başladı.
  Size sorum bu sık tıkanmalar normal mi ? Kürleri uygulamaya devam mı edeyim yoksa ameliyat mı olmalıyım ? (Ayrıca dönüşümlü olarak karahindiba,avakado yaprağı,kırkkilit otu,ısırgan,devedikeni tohumu,şahtere kullanıyorum.)

  • Merhabalar Sinan bey, çok geçmiş olsun. 1 cm taş aslında safra kesesinden düşmez diyecektim ama siyah renkli dediğiniz için ikilemde kaldım. Çünkü siyah taşlar pigment taşlarıdır ve düşmesi zordur. Safra kesesinde oluşur. Siyah diye belirtmeseydiniz karaciğerden gelmiştir diyecektim. Ama hala şaşkınım. Bu taş sert miydi yoksa elle ezilebilir kıvamda mıydı. Elle ezilebilir kıvamdaysa karaciğerden gelmiş olabilir. Beyaz renkli(sarımtırak rengine kaçan) olan ufak taşlar ise kolesterol parçacıklarıdır ve bunlar safra tabanına zamanla çöker önce çamur sonrada taşa neden olurlar. Karaciğerde de bulunabilir. Bu kadar taş safra kesesinden gelmesi mümkün değil, çünkü safra kesesi yaklaşık 8-10cm büyüklüğünde ve 4 cm çapındadır. BU kadar taşı barındıramaz, zaten tek seferde bu kadar taşı dışarı itecek safra sıvısı da yoktur. Kişinin yaşı ve cinsine bağlı olarak yaklaşık 100-120ml safra vardır.
   Dışkının renginin beyaz ya da soluk renkte ise, bu durum safra akışının engellendiğini veya azaldığını gösterebilir. Safra, normalde dışkının rengini kahverengi yapar. Safra kesesindeki taşlar veya safra yollarındaki tıkanıklıklar safra akışını engelleyebilir ve bu durum dışkının renginin değişmesine neden olabilir.
   Safra taşlarının oluşumunu etkileyebilecek faktörlerden biri hızlı kilo kaybıdır. Hızlı kilo kaybı, vücudun yağları metabolize etme sürecini hızlandırabilir ve daha fazla kolesterolün safra kesesinde birikmesine neden olabilir. Ayrıca, hızlı kilo kaybı sırasında vücut daha fazla safra üretebilir, bu da taş oluşumunu teşvik edebilir. Bu nedenle, 4 ayda 20 kilo gibi hızlı bir kilo kaybı yaşadıysanız, bu durum safra taşlarının oluşma riskini artırabilir. Safra taşları oluştuktan sonra, taşların hareket etmesi veya safra yollarını tıkaması nedeniyle ağrı ve rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Taşlar düşmüş ama hızlı kilo kaybı nedeniyle tekrar oluşmuşta olabilir. Ufak tefek taşlar çok oldukça tabii ki tıkanma riskiniz her zaman vardır. Ameliyat kararını taş adedi, iltihap vb gibi durumları değerlendirerek kendiniz vermelisiniz. Ama ameliyat kararı vermeden önce bu sorunun gerçekten safradan kaynaklandığından emin olun. Çünkü aynı belirtileri karaciğer büyümesi, grade II karaciğer yağlanmasıda yapabiliyor. Bu arada böyle bir vakada içtiğiniz bitkisel çayların hiçbir faydası olmaz. Boşuna karaciğerinizi yormayın. Bunun yerine Çemen otu tohumu çayı içerek safra içerisindeki kolesterol yoğunluğunu azaltarak taşların büyümesini ve yenilerinin oluşma sürecini azaltmış olursunuz.

 13. Cevabınız için teşekkür ederim Kerim Bey. İlk düşen 1cm çapındaki taş siyah ve çok sertti. Beni günlerce uyutmadı. Halsizlikten ayakta duracak halim yoktu.Sürekli ateş basmaları terlemeler vs.O taşın safra kesimi yırtarcasına çıktığını, zeytin yağı limon karışımını içtikten sanırım 30-40 dk sonraydı,hissetim.Ilk düşen 3 taşın dışında diğer düşürdüklerim küçüktü. Dahiliye uzmanına gittim. O da kanaldan o büyüklükte taşların geçeceğine inanmadı sanırım. Sadece kan tahlilleri isteyip CRP ve karaciğerimin bir kaç değeri yüksek çıktığından iltihap giderici ilaçlar verip gönderdi.
  Ağrılarım ilk başlamadan önce 6-7 ay gibi bir sürede 30 kiloya yakın aldım. O kilo alımından sonra başıma bunlar geldi.Çok iyi perhiz uygulamama rağmen epsom tuzundan sonra hâlâ beyaz taş gelmesi yeni arayışlara itti. Aidin Salih’in 3’er günlük arayla 3 gün açlık oruçlarını yaptım.Yine taş düştü.Bu kez 10 günlük açlık orucunu uyguladım.Son gelen bir avuç nohut büyüklüğündeki taşlar bu oruçtan sonra oldu.Ilk düşen büyük taşlar sağ kaburga tarafı ve sağ omuzumda inanılmaz ağrılar yaptı. Diğer küçük taşlar sağ karaciğer tarafımda hafif yanma hissi yaptı. Ama öyle dayanılmaz ağrılar yapmadı.Sizin bu konudaki bilginize çok güveniyorum. Sanırım sizin dediğiniz gibi safra kesesi dışında karaciğerimde sıkıntı var.Mesela ilk düşen büyük taşlardan sonra sizin yasak dediğiniz soğanı yedim yine aynı ağrıları yaşadım.Garip olan denemek için yağlı et yedim hiçbir şey olmadı.Ama geçen çok az yediğim yağsız et bile bana geceyi zehir etmeye yetti.Bu denemeleri çevremde safra kesesi taşı tecrübeleri olanlar da o büyüklükteki taş kanaldan geçmez seninki başka bir şeydir vs sözleri üzerine yaptım.Size yazarken psikolojim iyice bozulmuştu.Şu anda ağrım yok.Sanırım asıl sorunum karaciğerimde.Ama tahlillerde hafif değerlerden sapan bir kaç enzim vardı.Yani karaciğerimde öyle büyük bir sorun görünmüyordu.Hazımsızlık şişkinlik ishal vs tam safra kesesi taşı ile uyumlu olması karaciğer değerlerinde fazla sapmaların olmaması beni daha çok strese soktu.Belkide taşlar düşerken safra kesesine zarar verdi onun sıkıntısı bunlar.Eskiden karaciğerimde ağrı olsa 10 günlük devedikeni kürü sonrası hiçbir şey kalmıyordu.Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Sanırım kürünüzü 1 yıla tamamlayıp tekrar dr’a giderim. Genel cerrahide daha ayrıntılı inceleme yapılıyormuş. Belki safra kesemin kanala çıkışında daralma falan vardır.Şimdi ne yesem şişkinlik gaz ve ishal oluyor.Artık yemek yemekten korkar oldum.Dua edin kürler bitmeden iyileşeyim.

  • Sinan bey dürüst olmak gerekirse Dr. aynı fikirdeyim. İnanın o büyüklükte taş safra kanalından geçmez. Tanımınız safra taşıyla uyumlu ve sonuçta bu taş bi yerden geldi. Önemli olan kurtulmanızdır. Siyah taş oluşumu genelde kan ile ilgili rahatsızlıklardan oluşur. Anemi gibi, O bölgedeki ağırlar her zaman safradan kaynaklı olmayabilir. Grade II karaciğer yağlanması bile safra iltihabının verdiği rahatsızlığın aynısını yapabiliyor. Donuk ve sürekli bir ağrı şeklide. aralıklı oruçlar karaciğer için oldukça faydalı ama safra için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Hele safra sorununuz varsa kesinlikle uzak durmalısınız. Bu konuda bir makalem var onu okumanızı tavsiye ederim. Düşürülen her taşa rağmen sonuçta 3 tane 1 cm taşınız var. Bunlarında ağrı ve iltihaba neden olacağını gözardı etmemek lazım. Aslında tecrübeli bir doktor ve USG uzmanına detaylı muayene olup değerlendirmeniz faydanıza olacaktır.

 14. Doktor Bey, emeğiniz için Allah razı olsun. 43 yaşındayım, safra kesesinde 9mm lik taş, çamur ve duvarda ödem var. İltihap için antibiyotik tedavisinden sonra ağrılarım hafifledi. Doktorum ameliyatla alınması gerektiğini söyledi. Ameliyatsız bu boyuttaki taş sizin kürünüzle düşebilir mi? Ne sıklıkla yapmalıyım?

  • Allah cümlemizden razı olsun. Yanlış anlaşılmayı önlemek için bu açıklamayı yapmalıyım. Ben Tıp doktoru değilim. Fitoterapist, sağlık koçuyum. Bizler teşhis koyamayız, ilaç yazamayız. Sadece bitkisel ve destekleyici yöntemlerle tedavinize destek oluruz. Normal şartlarda 9 mm taş düşmez. Taşınız kolesterol taşıysa uzun vadede küçültülebilir. Kalsifiye taşsa erimez veya küçülmez. Ama şunu tavsiye edebilirim, 9 mm lik taş normalde kişiye rahatsızlık vermez, kanala düşüp tıkanıklığa neden olmaz. Yüksek ihtimal iltihaba neden olan safra çamurudur. Safra çamuru ve milimetrik taşlar safrada iltihaba çokca neden olur ve safra duvarı kalınlaşır. Buda ağrıya neden olur. Eğer çamuru ve küçük taşlarınızı temizlerseniz 9 mmlik taş size rahatsızlık vermez. Bunun için İngiliz Tuzu kullanabilirsiniz. Bu konularda sitemizde detaylı yazılarım var okumanızı tavsiye ederim. Özellikle bu ikisiniz okumanızı tavsiye ederim. https://ingiliztuzu.com/safra-kesesi-tasi-nasil-dusurulur/ https://ingiliztuzu.com/safra-kesesi-taslarini-dusurmek-mumkun-mu/

 15. Merhaba Kerim Bey,
  Öncelikle böyle bir hizmet sunup insanları faydalandırdığınız için ben de teşekkür ederim.
  Ben şüphe gereği bu sene mayıs ayında ultrason çektirdim, 15mm taş var dediler, daha sonra bugün yani 5 ay sonra tekrar baktırdım, 16,5mm bir taş ve daha küçük birkaç taş olduğunu öğrendim. Acaba büyüdü mü diye sorduğumda çok anlamlı bir değişim yok, zaten tam ölçülemiyor dediler.
  Bunlarla beraber neredeyse hiç ağrım olmuyor, bazen hafifçe sağ tarafımda hissediyorum ki bunu yıllar önce de bazen hissederdim.
  Dolayısıyla taşların kalsiyum kaynaklı olduğunu düşünüyorum, yani çok ağrı yapmadığı için tahminimce. Tabi bilemiyorum kesin olarak.
  Ara ara sizin bu kürü inceliyorum ama okudukça moralim bozuluyor.
  Yorumlarınızda 1cm lik taşın bile düşmeyeceğini yazmışsınız.
  Şöyle bir sonuca varıyorum,
  eğer kalsiyum taşları ise o zaman önce küçültmek gerekir, bunun için ne yapmalıyım?
  İğde ve kırkkilit otu kürü var, bu işe yarar mı, bir de gilaburu bitkisini duydum, her ikisini de kullanayım mı?
  Birkaç ay kullanıp kontrole gidip küçülmüşse mi sizin ingiliz tuzu kürüne geçeyim, yoksa direkt kürü uygulayayım mı?
  Ayrıca sizin kürü uygularken hazırlık aşamasında bu otları kullanayım mı?
  Bu arada ingiliz tuzu küründe o büyük taşın kanalda tıkanma ihtimalinden çok korkuyorum. Bu durumda hastanelik olmak zaten bütün işi alt üst eder, belki de ameliyattan beter olur, Allah korusun herkesi.
  Biraz uzun oldu yazı ama bana tavsiyelerinizi içtenlikle ve bir bütün olarak yazarsanız çok memnun olurum.
  Tekrar teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim, saygılarımla.

  • Öncelikle Geçmiş olsun. Çok sağolun teşekkür ederim. Taşınız çok küçük bir taş değil orta büyüklükte. Doktorunuzunda dediği gibi görüntüleme yöntemlerinde +-5mm farklılıklar çıkabilir. Yada taşın o anki görüntülemede safradaki pozisyonunda olabilir. Safra kanalı genişliği 4mm İngiliz Tuzuyla bir o kadar daha esnekliğe ulaşşa bile taş düşmez. Kalsifiye taş olduğunu doktor mu söyledi? Çünkü bu tür taşlar bildiğimiz çakıl taşı gibidir. Küçülmezler ama endişelenecek bir durum yok. Çünkü 1 taş büyük sorunlara neden olmaz. Taşın büyümemesi yeterlidir. Ama safra içerisinde görüntülemeyen kolesterol parçaları muhakkak vardır. İngiliz tuzuyla onları temizlerseniz taşın büyümesini ve yeni taşların oluşumunu engellersiniz.

 16. Kolay gelsin Kerim Bey.Kese lümeninde yaklaşık 1cm boyutunda 2 adet hiperekojen taş mevcuttur diyor.
  Ne yapmalıyım sizce?

   • Hocam bugün emar sonucumu aldım kurunuzu iki hafta önce yapmıştım çok sayıda taş düştü elhamdülillah. sonucum da safra kesesi hafif hidropik olup büyüğü 12 mm çaplı taşlar mevcut yazıyor .,anladığım büyük taşlar düşmemiş ,doktor da ameliyat gerekir dedi ne yapmam lazım şuan çok hafifledim agrilarim da yok ,kürü yine yapıcam inşaallah…bu taşların buyumemesi için yada erimesi için ne gerekir … Cevaplarsanız çok memnun olurum hocam . Allah razı olsun

  • Merhabalar, Polipler safra taşları öyküsünden farklı gelişen iyi huylu tümörlerdir. İngiliz Tuzunun direkt etkisi yoktur ama safra içeresinde biriken ve yoğunlaşan kolesterolü temizlediği için ilerlemesini yavaşlatır. Hatta bazı İngiliz tuzu kullanan kişilerden aldığım geri dönüşlere göre kolesterol poliplerinde küçülme olduğunu söylediler. Ama tabi bu geri dönüşler faydalı olduğuna dair kesin cevap değildir. Sadece büyümesini yavaşlattığını söyleyebiliriz. Safra Polipleri hakkında bir makale yazmıştım henüz yayınlamadım, oradan da bir bölümü alarak ufak bir bilgilendirme yapmak isterim.

   Safra polipleri, safra kesesi duvarında oluşan küçük, genellikle zararsız büyümelerdir. Bunlar, safra kesesinin iç yüzeyinden çıkıntı yaparlar ve çoğunlukla benign (iyi huylu) olmalarına rağmen, nadiren kansere dönüşebilirler. Safra poliplerinin oluşum nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, bazı olası sebepler ve ilişkili faktörler şunlardır:

   Kolesterol Polipleri: En yaygın safra polipi türüdür. Bunlar, safra kesesi duvarında kolesterol birikintilerinden oluşur. Bu tür polipler genellikle iyi huyludur ve kansere dönüşme riskleri düşüktür.

   İnflamatuar Polipler: Safra kesesinin iltihaplanması sonucu oluşabilirler. Kronik iltihap, safra kesesi duvarının kalınlaşmasına ve polip gelişimine yol açabilir.

   Adenomiyomatöz Polipler: Bu polipler, safra kesesi duvarının içindeki bezlerin aşırı büyümesiyle oluşur ve genellikle iyi huyludur.

   Neoplastik Polipler: Bunlar adenomlar gibi iyi huylu tümörler veya kanseröz büyümeler olabilir. Neoplastik polipler, safra kesesi kanseri riskini artırabilir.

   Safra polipleri genellikle belirti vermez ve sıklıkla rutin ultrason sırasında tesadüfen keşfedilir. Belirti veren durumlarda, safra kesesi iltihaplanması, safra yolu tıkanıklığı veya safra kesesi kanseri gibi ciddi durumların belirtileri olabilir.

   Risk Faktörleri:

   Yaş: 50 yaşın üzerindeki kişilerde daha yaygındır.
   Obezite: Aşırı kilo, safra kesesi hastalıklarıyla ilişkilendirilmiştir.
   Cinsiyet: Kadınlar, erkeklere göre safra polipleri geliştirme riski daha yüksektir.
   Kolesterol yüksekliği ve safra kesesi hastalıkları öyküsü.
   Safra poliplerinin yönetimi, boyutlarına ve kanser riskine bağlı olarak değişir. Genellikle 10 mm‘den küçük polipler düşük risklidir ve yakından izlenmeleri yeterli olabilir. Daha büyük polipler veya kanser şüphesi olan durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Doktorlar, her hastanın durumuna göre en uygun tedavi yöntemini belirleyecektir.

 17. yi günler kerim bey.4 gün önce şiddetli ve ilk defa ağrı nedeniyle acile gittim. yapılan tetkiklerde alt nin çok yüksek çıkması üzerine dahiliye gittim ultrason sonucu safra kesesinde en büyüğü 9 mm olmak üzere 8-9 taş ,ayrıca kanalda genişleme olmuş .dahiliye doktoru bu genişlemeyi kanalda takılı kalan taş var diyerek acil ercp ye yönlendirdi. ancak bugün bir genel cerraha gittiğimde kanalım-n genişlemesi iltihap nedeniyle de olabilir dedi ve mr a yönlendirdi.siizn kürü uygulayacağı ama kafamda bazı sorular var?
  1.şu an antibiyotik kullanıyorum kürü uygulayabilir miyim?
  2.eğer ki kanalda taş varsa en azından söylediğiniz gibi perhissiz epsom tuzu uygulayabilirmiyim antibiyotık içtiğimden sıkıntı olur mu?
  3.9 mm taş düşer mi büyük mü?
  teşekkürler

 18. Hocam biz iki videonuzu da yeni gördük eşimin safra kesesinde 12 mm çapında taşlar var yarın elma suyuyla birlikte 6 günlük diyet yapacak . videonuz anlattiginiz gibi mi yapacak 6. Günde ingiliz tuzunu içecek tarifteki gibi başka bir şeye gerek var mı tuzu nerden bulabiliriz

 19. Hayırlı sabahlar hocam eşim elma suyu ile olan küre başladı bugün 4 . Gün…5. gün için lavman yapılacak mı gün birşey var mı yapilacak.

 20. Hayırlı sabahlar hocam eşim elma suyu ile olan küre başladı bugün 4 . Gün…5. gün için lavman yapılacak mı ogün birşey var mı yapilacak. Ayrıca lavman için doktorların verdiği lavman kitleri var onu mu alalım ..lavmani kürden önce ve sonramı yapacaz..bilgilendirirseniz sevinirim..

 21. Merhaba hocam ben küre başlayalı 5 gün oldu yarın İngiliz tuzu içmem gerekiyor ancak tuzu alamadikeczanelerde yoktu sipariş versek bugun sitenizden kacgune gelir ve günü geçince birşey olur mu yine elma suyunu iceyimmi tuz gelene kadar…. görünce cevap verirseniz çok mutlu olurum …

  • Eczanelerde çok sık bulunan bir ürün değildir. Genelde kendileri krem vs yapmak için hammadde olarak kullanıyorlar. Sipariş verildiği günün ertesi günü kargoya veriyorum. İstanbul içi ve çevresine genelde 1 günde ulaşıyor. Hazırlık günü uzatmada bir sakınca yok. Sadece en az 6 gün olmalı, dilerseniz 10 günde yapabilirsiniz. Beslenme şekline aynı şekilde devam edersiniz, hiç sorun olmaz.

   • Hocam. Sizin siteden Sipariş verdik ….yozgattayiz kaç güne gelir
    Lavman kitini de tek seferde hepsini mi kullanicaz .. teşekkürler

    • Yozgata kaç günde gelir bilmiyorum ama Yurtiçi Kargoda teslimatta bir problem yaşamadım hiç. Lavman kiti derken solüsyondan bahsediyorsanız prospektüsüne uygun olarak kullanın. İlaç kategorisinde oldukları için yasal olarak bu konuda bilgi veya tavsiye veremiyorum. Eczacı veya aile hekiminize danışmanız doğru olacaktır.

     • Hocam şu meseleyi anlamadık lavman yapmak için bu eczanelerde satılan dan başka bir şey mi var varsa onu alalım ..eczaneden normal bağırsak temizliği yapacam dedim (enema isimli 118 ml )olan çözelti verdiler .. cevaplarsanız sevinirim

     • Klasik lavman kitleri vardır. içinde torbası, katater, ve özel sabun vardır. ılık suyla karıştırılır, uygulanır. Plasti MEd lavman seti var mesela, interttendede temin edebilirsiniz

 22. Kerim bey eşim bugün kürünü bitirdi.. elhamdülillah çok başarıli geçti …büyüklü küçüklü taşlari düşürdü ..size ne kadar dua etsek az … Rabbim ebeden razı olsun … emeklerinize sağlık…bundan sonra üç kür daha yapacak ama elma suyu yerine başka birşey le yapmak istiyor ne tavsiye edersiniz…

 23. Hocam ayrıca düşen taşlar kum gibi değildi çok yumuşaktı elma suyundan mi acaba taş gibi de değildi elma suyunu 10 gün içti ondan olabilir mi …..bir de bundan sonraki beslenme de hayvansal ürünleri kısıtlayacak mi …

  • Safra taşlarının yaklaşık %85’i kolesterol içerir. Kolesterol, yağ türü olduğundan dolayı yumuşak bir yapıya sahiptir. Elma suyu kullanımının temel amacı, safra taşlarını yumuşatmaktır; ancak bu işlem bir haftada tam anlamıyla gerçekleşmez. Elma suyu, taşların geçişini kolaylaştırmak ve onları bir miktar yumuşatmak amacıyla tercih edilir. Ayrıca, bu yöntemin etkisi de oldukça fazladır. Hayvansal gıdaların aşırı tüketiminden kaçınmak önemlidir, Ama tüketmekte gerekir, vücudumuzun hayvansal proteinlere de ihtiyacı var. Ancak, ağrı veya tıkanıklık gibi durumlar söz konusu olduğunda, yumurta başta olmak üzere, bu tür gıdaların tüketimini azaltmak gerekmektedir; aksi takdirde safraya ek yük binerek ağrının şiddetini artırabilir. Beslenme konusunda daha fazla bilgiye web sitemizden ulaşabilirsiniz.

 24. Merhaba Kerim bey.
  Safradaki polipler için bu kürü uygulasak olur mu? Yada nasıl bir yol izlemeliyiz. Safra kesesi taşı olan tanıdıklarıma kürünüzü tavsiye ettim ve bir kaç kişi uyguladı ve başarılı sonuç aldılar. Polip İçinde uygulayacağımız bir kür varsa yazarsanız sevinirim. Teşekkürler.

  • Poliplerin tedavisi, büyüklüklerine ve semptomlara bağlı olarak değişir. Çoğu küçük polip için tedavi gerekmez. Ancak, polipler 1 cm’den büyükse veya zamanla büyüme gösteriyorsa, kanser riski nedeniyle doktorunuz safra kesesinin cerrahi yolla çıkarılmasını önerebilir.
   Safra kesesinin içini temiz tutmak amacıyla kürü uygulayabilirsiniz. Buda poliplerin büyümesine yavaşlatmaya etki edebilir. Bazı kişiler kolesterol poliplerinin küçüldüğünü belirtse de bu konuda ciddi bir araştırma olmadığı için net birşey söyleyemeyeceğim. Ama kesenin içini temiz tutmanızı tavsiye ederim.
   Safra kesesi polipleri için özgü bir destek tedavi yöntemi yoktur, ancak genel sağlık durumunuzu desteklemek ve safra kesesi sağlığını korumak için aşağıdaki öneriler faydalı olabilir:

   Sağlıklı Beslenme: Yüksek lifli gıdalar, sebze ve meyveler ile dengeli bir diyet, safra kesesi ve genel sindirim sağlığını destekler.
   Kolesterolü Düşük Tutma: Yüksek kolesterol, safra kesesi poliplerinin oluşumuyla ilişkilendirilmiştir. Doymuş yağ, trans yağ ve kolesterol içeriği düşük bir diyet bu riski azaltabilir.
   Fazla Kilolardan Kurtulma: Obezite, safra kesesi hastalıkları ile ilişkilendirilmiştir. Sağlıklı bir kiloya ulaşmak için dengeli beslenme ve düzenli egzersiz önemlidir.
   Düzenli Kontroller: Safra kesesi polipleri olan kişilerin düzenli olarak doktor kontrolünden geçmeleri önemlidir. Bu, poliplerin boyutunda ve sayısında herhangi bir değişikliği izlemek için gereklidir.

 25. Kerim bey iyi akşamlar.daha önce sizinle konuşmustuk. Kanalda taş sıkışmış dediler ağrıyla acile gidince ama daha sonra mr çekildi taş düşmüş .yaklaşık 3 aydır safrax ve soda ,limon suyu içiyorum.sizden İngiliz tuzu da aldım dediğiniz gibi bir haftalık perhiz ve uygulama yaptım ama hiç taş düşmedi.ingiliz tuzu yaptiktan 2 hafta sonra bugün ultrason çekimine gittim. 5-6 mm boyutlarında bir kaç taş ve safra kesesi çamurla dolu yazıyor ayrıca kaledok 9 mm artmış yazılmış . Ne yapmalıyım. Taşlar çok büyük değil ama düşmemiş . Ameliyattan başka çare yok mu?

 26. Hocam selamlar kürü uyguladım sarımsı yeşilimsi taşları döktüm normalde döndüm ama 2 gündür hafif seyreden ağrı var sırtımda bu normal mi ?

  • Merhaba, olumlu sonuç aldığınıza sevindim. Kürden sonra ağrı çok normaldir. Düşen taşlar safra kanalından geçerken mikroskobik hazar verirler. İyileşmesi birkaç gün sürüyor. Süreci hızlandırmak isterseniz zencefil, zerdeçal veya bunların çayını tüketebilirsiniz. Sonraki kürleri düzenli olarak yapmayı da ihmal etmeyin. Geçmiş olsun.

 27. Kerim bey merhabalar. Tesadüfen ultrason sonucu 11 mm büyüklüğünde safra taşı çıktı. Sizi de yine tesadüfen nette araştırma yaparken buldum. yorumların çoğunu okudum lakin kafama takılan bisey var: kür uygulama esnasında taşın kanala takılıp kalma riski var mi ? okuduğum kadarıyla bu durum çok riskliymis. Başkaca bir yan etkisi falan yok değil mi?

  • Safra kanalına taş düşme riski, kür yapılsa da yapılmasa da her zaman vardır. Ancak, 1 cm’den büyük taşlar safra kanalına giremeyecek kadar büyük olduğu için kanalda kalma riski düşüktür. Ultrason genelde büyük taşları sağlıklı bir şekilde görüntüler, ancak küçük taşları tespit etmesi zor olabilir. Bu yüzden muhtemelen küçük taşlarınız da vardır.

   Yaklaşık 10 senedir İngiliz Tuzu hakkında danışmanlık yapıyorum ve bu süreçte kürden dolayı tıkanma olayına hiç rastlamadım, en azından bu konuda bana geri dönüş olmadı. Ayrıca safra kanalında ve karaciğerde taş olan kişiler taşlarını düşürmek için İngiliz tuzu kullanıyor ve bu konuda başarı oranı oldukça yüksektir. Safra Kesesi Taşlarını Düşürmek Mümkün mü” yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kalın

22,155BeğenenlerBeğen
12,144TakipçilerTakip Et
12,500AboneAbone Ol

En Son Makaleler