Safra Kanalının Tıkanması!

0
Safra Kanalının Tıkanması!
Safra Kanalının Tıkanması!

Safra Kanalının Tıkanması, “Koledokolitiazis” safra kesesi rahatsızlıklarında en can sıkıcı ve riskli durumlardan biridir. Herhangi bir nedenden dolayı safra kanalına taş düşüp safra sıvısı akışının engelleyerek tıkanmasıdır. Safra kanalı tıkanmasının tıptaki adı “Koledokolitiazis” ‘tir. Genelde ortak safra kanalı, kistik kanal ve ortak hepatik kanalda tıkanıklar oluşur. Bu kanallardan en risklisi pankreas ve safra kesesinin ortak kullandığı kanaldır.

Safra Kesesi, karaciğerin hemen altında bulunan küçük bir organdır. Görevi sindirime yardımcı olan ve karaciğerde üretilen safrayı depolamaktır. Safra sıvısının içeriği bilirubin, kolesterol, yağ ve safra tuzlarından oluşur. Bazen safra kesesi görevini tam olarak yerine getiremez ve bu içerik safra kesesinde çökmeye veya çamurlaşmaya başlar. Zamanla safra taşlarına dönüşür.

Safra taşlarının büyüklüğü milimetrik ölçüden, golf topu büyüklüğüne kadar değişir. Bazı kişilerde az miktarda taş oluşurken, bazılarında ise yüzlerce oluşur. Bu durum kişinin cinsiyetine, etnik kökenine, beslenme alışkanlıklarına göre değişir.

Safra Taşı Nedenleri Ve Çeşitleri!

Safra taşlarının oluşum nedeni ve tipi bakımından farklılık gösterir. Genelde bu taşlar 3 kısma ayrılır.

1-Pigment Safra taşı

Pigment safra taşı genelde ortak safra kanalında veya diğer safra kanallarında oluşur. Vücudumuzda bulunan bilirubin adı verilen maddeden oluşan kahverengi pigment taşlarıdır. Safra Kanalının Tıkanması

2-Kolesterol Safra Taşları

Kolesterol safra taşları, safra kesesinin içerisinde oluşur. Bu taşlar sarı veya yeşil renkte olurlar. Ayrıca yumuşak bir yapıya sahiptir. Yumuşak ve hafif oldukları için safra kesesinde hareket halinde bulunurlar ve kanalı tıkama riski yüksektir. En çok rastlanan safra taşı tipidir.

3-Karışık Safra Taşları

Bu safra taşları kalsiyum, fosfat, protein ve sistin olmak üzere iki veya daha fazla maddenin karışımından oluşmuş kombinasyondur.

Tortu Bırakan Ve Tekrarlayan Safra Taşları

Kalıntı Safra Taşları

Genelde safra kesesini aldıran kişilerde rastlanan durumdur. Safra kesesi alındıktan sonra geride kalan taşlardır. Safra kanalları içerisindedir. Ameliyattan bir süre sonra belirti gösterir. 3 seneye kadar hiçbir belirti vermeyen vakalara rastlanmıştır.

Tekrarlayan Safra Taşları

Safra kesesi alındıktan sonra kanallarda taş oluşumu devam eder. Ağrılar geri döner.

Risk Faktörleri

Safra taşı gelişimi için çeşitli risk faktörleri vardır. Bu faktörler;

 • Kadın olmak ve östrojen düzeylerinin yüksek olması,
 • Gebelik,
 • Beyaz tenli olmak,
 • 40 yaş üzerinde olmak,
 • Ailede safra taşı öyküsü olması,
 • Şişmanlık,
 • Hızlı kilo kaybı,
 • Yüksek kalorili ve rafine karbonhidratlı, düşük lifli diyetler,
 • Crohn hastalığı gibi gastrointestinal hastalık öyküsü olanlar,
 • Metabolik sendrom, diyabet veya insülin direncine sahip olmak,
 • Siroz, safra kanalı iltihabı veya enfeksiyonları,
 • Orak hücreli anemi.

Safra kanalı taşları için en büyük risk, safra kesesinin alınmış olmasıdır. Ayrıca daha önce safra kanalında taş tıkanan kişilerde risk kategorisindedir.

Mevcut risk faktörleri taşıyanlar veya safra taşı gelişimi ile ilgili endişesi olanlar, hem safra taşı oluşumu hem de koledokolitiazis risklerini çözmek için doktorlarına danışmalıdır.

Belirtiler

Safra kanalı tıkadığında safra sıvısının akışına engel olur. Bu da ağrı ataklarına neden olur. Bazen safra sıvısı tıkanıklıktan dolayı karaciğere geri teper ve tıkanmaya bağlı sarılık gelişir. Tıkanma giderildiğinde 15 gün içerisinde kendiliğinden iyileşir.

Safra kanalı tıkanıklığının en belirgin özelliği sağ kaburga altında ağrı, hazımsızlık ve şişkinliktir. Bazı kişilerde özellikle sağ kürek kemiğinde ve omuzlara kadar ağrı olur.

Safra kanalı tıkandığında ortaya çıkacak semptomlar;!

 • Birkaç saat boyunca şiddetli olabilen ağrı,
 • Ateş,
 • Titreme,
 • Cildin ve göz beyazının sararması,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Açık renkli dışkı,
 • İdrarda koyulaşma.

Radyolojik testler

Doktorunuz değerlendirme ve tanı sürecinde sizden bazı radyolojik görüntüleme tekniklerinin kullanılmasını ister.  Bu testlerden bazıları şunlardır.

 • Ultrason
 • Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MR)

Hidroksil iminodiasetik asit taraması (HIDA taraması) olarak da adlandırılan kolesintigrafi, safra kesesi ve safra sistemini değerlendirmek için kullanılan bir nükleer tıp taraması türüdür.

Safra kanalı tıkandığında ve bu tıkanıklık geçmediğinde doktor uygun görürse Ercp (Endoskopik Retrograd Kolanjiyopankreatografi) uygular. Radyolojik bir uygulamadır. Doktor tıpkı endoskopide olduğu gibi ağızdan girer. Ucunda ışıklı kamera bulunan tüple safra ve pankreas kanallarını inceler. Gerek görürse daha net görüntü almak için kanallara boya enjekte ederek röntgen çeker. Safra kanalını tıkayan taş on iki parmak bağırsağına çekilir veya safra kesesine itilir.

Kan Testleri

Doktorunuz karaciğeri daha iyi değerlendirmek için kan içindeki maddeleri test etmek ister. Bu testler karaciğer fonksiyon testleridir.

Ek olarak, enfeksiyon veya diğer endişeleri kontrol etmek için başka kan testleride talep edilebilir.

Bu testlerin sonuçları doktorlara vücudun nasıl çalıştığı hakkında yararlı bilgiler sağlar. Örneğin, vücutta mevcut enfeksiyon olup olmadığını veya karaciğerin iltihaplanıp iltihaplanmadığını daha iyi belirleyecektir.

 • Bilirubin,
 • Alkalin fosfataz (ALP),
 • ALT ve AST enzimleri,
 • Gama Glutamil Transferaz (GGT).

Tıkalı Taşı Doğal Yolla Düşürme

Safra kanalı tıkanıklıkları İngiliz Tuzuyla kolaylıkla açılabilir. Eğer sizde herhangi bir tıkanıklık belirtisi varsa 1 bardak klorsuz suya 1 yemek kaşığı(15 gr) İngiliz Tuzu ekleyin ve iyice karıştırın. Ama karnınız aç olmalıdır. İçtikten sonra yatağa oturun ve ayaklarınızı uzatın. Öne doğru eğilerek sağ ayak parmağınızın özellikle 3 ve 4ncü parmaklarına sıkıca masaj yapın. Safra Kanalının Tıkanması

İngiliz Tuzunun etkisiyle kısa sürede safra kanalınız genişleyecek ve taş on iki parmak bağırsağına düşecektir. Eğer ağrınız geçmediyse ek olarak aynı işlemi 2 saat sonra tekrarlayın. Yine ağrınız geçmediyse 1,5 saat sonra yarım bardak zeytinyağı ve yarım bardak greyfurt veya limon suyunu iyice karıştırın için, daha sonra hemen başınız yüksek kalacak şekilde hafif sağa dönerek uzanın.

Şunu belirtmek isterim ki genelde ilk bardak 1-2 saat sonra sonra kanalı tıkayan taş düşmektedir.

Tedavi

 • Bir doktor safra kanalı tıkanıklığı tanısı koyduktan sonra, safra kanalını tıkayan taş veya taşları çıkarmak için belirli prosedürler veya cerrahi önerecektir. Bunun en yaygın prosedürü ERCP ile müdahale etmektir.
 • Bu prosedür sırasında cerrah, karaciğer ve pankreas kanallarını görüntülemek için endoskop adı verilen ve ucunda kamera bulunan ışıklı bir tüp kullanır.
 • Daha sonra taşı safra kanalından çıkarmak için sfinkterotomi adı verilen küçük bir kesi atarlar. Bu kanal ince bağırsağa boşalır.
 • Safra kanalında tıkanıklık ve kolanjit enfeksiyonu (safra yolu iltihabı) olanlara tıkanıklığı gidermek için ERCP tavsiye edilir. Tıkanıklık giderildikten sonra antibiyotik tedavisiyle iltihap tedavisi kontrol altına alınır.
 • İltihap giderildikten sonra İngiliz Tuzu Kürü ile Karaciğer ve Safra Kesesi Temizliği yaparak mevcut taşları temizleyebilirsiniz.
 • Ayrıca safra taşını şok dalgalarıyla daha küçük parçalara ayıran litotripsi denilen sistemde seçeneklerden biridir. Ama taşın tekrar oluşması riski nedeniyle nadiren kullanılır.
 • Mesela bu prosedür, ERCP ile giderilemeyen ortak safra kanalı taşları olan kişilere sunulabilir. Safra kesesi içinde tek bir taş bulunan kişilere yararlı olabilir.
 • Bu prosedürün bir dezavantajı, taş kalıntılarını gidermek için daha sonra genellikle bir endoskop prosedürüne ihtiyaç duyulmasıdır.
 • Yapılan araştırmalarda safra ilaçlarının aktif safra kesesi hastalığı için olumlu bir sonuç göstermemiştir. İlaç tedavisi nadiren uygulanır.
Önceki İçerikSafra Kesesi Çamuru
Sonraki İçerikSafra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür
İngiliz Tuzuyla ilk defa 2014 senesinde tanıştım. Safra taşımdan dolayı ameliyat olmak istemiyordum. Andreas Moritz'in Karaciğer ve Safra Kesesi temizliği ile ilgili makale ve kitaplarını okuduğumda uygulamaya karar verdim. O dönemler İçilebilir İngiliz Tuzu ülkemizde satılmıyordu, yurtdışından eczacılara sipariş verip kürü uyguluyordum. Velhasıl taşlarımdan kurtulunca bu yöntemi kendi blog ve sitelerimde yayınlamaya başladım. İnsanlar taşlarını düşürmeye başlayınca popüler olmaya başladı ve bir süre sonra perakende satılmaya başladı. İngiliz Tuzunu paketleyip satışa sunarak bu işe öncü olmaktan mutluluk duyuyorum. Andreas Moritz protokolü hakkında araştırmalarıma devam ettim ve eğitim aldım. Bu konuda uzmanlaşmak hedefimdi ve hedefime ulaştım. Amacım ülkemizde bu mineralin kullanımını yaygınlaştırmak bilinçli kullanımı sağlamaktır. Kısa bir süre yurtdışına yerleşeceğim Oturum izni onayı bekliyorum. Birkaç yıl sonra daha iyi bir donanımla dönmeyi planlıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz