Karbonat Safra Taşlarını Eritir mi?

2
Karbonat Safra Taşlarını Eritir mi?

Karbonat Safra Taşlarını Eritir mi? Karbonat sadece mutfakta değil sağlık, temizlik, sanayi başta olmak üzere birçok alanda sıkça kullanılır. Doğal bir antiasittir. Uzun yıllardır safra kesesi başta olmak üzere sindirim rahatsızlıklarında sıkça kullanılır. Daha önce safra kesesi sorunu yaşadıysanız bunun ne kadar acı verici olabileceğini bilirsiniz. Büyük ve sayıca fazla olan safra kesesi taşları iltihaplanma ve ağrıya neden olur.

Bu ağrıyı yaşayanlar bilirler genelde ilaçlar bile çok fazla etki etmezler. Böyle bir durumda evde bulunan malzeme veya yöntemlerle acımızı dindirmeye çalışırız. Hemen hemen her evde bulunan karbonat bu konuda bize oldukça yardımcı olacaktır. Karbonat, sadece sindirim ve safra kesesi problemlerinde değil birçok kanser hastalıklarına da iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Bu etkisi dünya çapında birçok klinik araştırmalarında incelenmektedir. Hatta bu konuda bilimsel makaleler yayınlanmaktadır.

Safra Kanalı Tıkanıklığı

Karbonatı kullanmadan önce safra kesesi ağrınızın sebebini kesinlikle bilmeniz gerekiyor. Çünkü, eğer ki ağrınız safra kanalına düşüp ve tıkayan bir taştan kaynaklanıyorsa olumlu sonuç alamazsınız. Direkt safra taşlarına, safra kanalına veya safra kesesine etkisi yoktur taşlarınızı eritmez veya küçültmez. Aynı şekilde safra kesesi iltihabına da faydası yoktur ve kesinlikle tedavi etmez.

Safra kesesi iltihabınız varsa doktora gitmek zorundasınız. Antibiyotik tedavisine başlamanız gerekir. Hatta seviyesine göre hastanede bile yatabilirsiniz. İltihap durumlarında alternatif tedavilere güvenip doktoru ihmal etmeyin. Bitkisel tedaviyi sadece ilaç tedavinizin daha çabuk sonuç vermesi için tercih edebilirsiniz.

Safra kanalı tıkanıklığı hakkında daha detaylı bilgi almak için bu makaleyi okuyabilirsiniz Safra Kanalının Tıkanması!

Safra Kesesi Ağrısını Tanımlamak

Safra ağrısını evde kendi başınıza da tanımlayabilirsiniz. Sadece bu konuyla ilgili ayrı bir makale daha hazırladım, Safra Kesesi Ağrısını Sınıflandırma, Belirtiler, Tanı ve Tedavi okumanızı tavsiye ederim.

Ağrının nedenini bulmak için semptomları yorumlamanız gerekir. Safra ağrısının tipik belirtisi “Karnın sağ üst kısmında, kaburganın hemen altında” veya “sağ kürek kemiği bölgesinde” olur. Safra Taşı genelde tek başına ağrıya neden olmaz. Eğer taşlarınız büyükse ve taşınızın cinsi kalsifiye yani kireçlenmiş taşsa ağrı yapabilir.

Çok fazla taşınız varsa özellikle yemek yerken ağrınız artıyorsa bir süre sonra iltihaba neden olabilir. Çünkü her yemek yendiğinde safra kasılır. İçindeki taşlar safra kesesi duvarına sürtündüğünden iltihaba neden olur. İltihap ağrısı sürekli ve sabittir, donuk ağrı diyebiliriz.

Bazen de safra kesesindeki bir taş kesenin boyun denilen kısmında kalır. Tam safra kanalına bağlı bir yer olduğu için safra enzimlerini salgılayamaz yada kısıtlı salgılar. Bu durumda safra kesede birikir ve şişer. Bu şişkinlik ve boyun kısmının tıkanması sizi oldukça rahatsız eder. Bazen atak şeklinde birkaç saat boyunca, bazen de donuk ağrı şeklinde gözükebilir.

Kese boynunda taşı hareket ettirip tekrar keseye geri itebilirsiniz. Bunun için bazı hareketleri yapmanız gerekir. Biraz zor ama yapabildiğiniz kadar yapabilirsiniz. Safra Taşı Ağrısını Gidermek İçin Yoga Duruşları

Safra Kesesi İltihabını Anlamak

Eğer ki ağrınızla birlikte ateş, kusma varsa, dışkınız parçalı ve kil rengiyse muhtemelen safra keseniz iltihaplanmıştır. Tekrar söylüyorum böyle bir durumda muhakkak doktora gitmelisiniz.

Safra iltihabından kaynaklanan ağrı genelde sızı şeklinde ve süreklidir. Tıkanma veya taştan kaynaklıysa belli araklılarla ataklar şeklinde olur. Tıkanan taşın büyüklüğüne göre en fazla bir gün sürer. Safra atağınız eğer 1 günden fazla sürüyorsa doktora gidin.

Safra Taşlarının Oluşumu

Safra Taşları, safra tuzlarının, safrada biriken aşırı kolesterolü parçalayamadığında veya safra kesesi boşalmadığı durumda oluşur. Safra kesesinin boşalmamasının nedenlerinden birisi de öğün atlamaktır. Düzgün bir beslenme saatiniz yoksa, çok sık veya uzun süre aç kalırsanız safra taşlarının oluşması kaçınılmazdır.

Vücudumuz sabah, öğlen ve akşam saatlerinde besleneceğimizi planlar ve bu saatlerde mide, safra, pankreas ve tüm sindirim sistemimiz hazır bekler. Eğer yemek yemezseniz öğünü atlar veya çok sık oruç tutarsanız safra keseniz boşalmayacaktır. Durgun safranın içinde bulunan safra tuzları, bilirubin, kolesterol zamanla çökecek önce çamur sonra taş oluşacaktır.

Böyle bir duruma karşı basit önlemler alabilirsiniz. Örneğin; öğün atladığınız vakit 10gr Bitter Çikolata yiyebilirsiniz. Ayrıca ceviz, fındık, badem gibi yağlı kuruyemişleri de tüketebilirsiniz. Bu besinlerin içerisindeki yağlar safranın boşalmasını tetikleyeceği için taş oluşma riskini ortadan kaldıracaktır.

Karbonat Safra Taslarini Eritir mi

Karbonat Safra Taşlarının Çözülmesine Nasıl Yardımcı Olur?

Safra taşı ağrısı genelde beslenme hatalarından, safranın yoğunlaşmasından kaynaklanır. Safra yoğunlaştıkça akışkanlığını kaybeder ve içindeki kolesterol çökerek çamuru oluşturur. Bağırsağa boşalamayan safra kanala veya safra kesesine baskı yapar. Safra kesesi şişer ve ağrı atakları yaşarsınız. Böyle durumlarda karbonatı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Karbonat Safrayı Rahatlatır

Karbonatın en bilinen özelliği alkali olmasıdır. Tekrarlayan ağrıların kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Safra taşlarından kaynaklanan ağrı, doğrudan safra sıvısının bozulmasıyla ilişkilidir. Karbonat, genelde ağrılı hazımsızlık olarak kendini gösteren ataklarda asit birikimini gidererek ağrının azalmasını veya dinmesini sağlar.

Ağrıyı dindirdiği için safra taşını düşürdüğü veya erittiği söylenir. Maalesef ki durum böyle değildir.

 • Karbonat sodyum bikarbonattan oluşur ve tüketildiğinde safradaki şişliği gidermenize yardımcı olur,
 • Her gün ½ yemek kaşığı karbonatı, 1 bardak suyla karıştırıp içerseniz safra keseniz daha sağlıklı olur. Ağrı ve enfeksiyon riskini azaltırsınız. Eğer karbonatı 1 hafta tükettikten sonra rahatlama hissetmezseniz doktora gidin,
 • Vücuttaki asit seviyelerini dengeleyerek safra taşlarına bağlı safra yolu enfeksiyonu olasılığını azaltır,
 • Safra kesesi içinde biriken aşırı kolesterolün taş ve kristallere dönüşmesini engeller,
 • Yatmadan önce bir bardak suya ½ yemek kaşığı karbonat ekleyip içmek safradaki asit seviyelerini azaltarak taşların küçülmesine ve dışarı atılmasına yardımcı olur.

Safra Kesesi Ameliyatının 10 Olumsuz Etkisi

Safra Taşlarını Eritmek İçin Karbonatı Nasıl Kullanmalıyım?

1-Elma Sirkesi ve Karbonat

Anlatacağım bu yöntemi sabahları veya akşam yatmadan önce içebilirsiniz. 1 bardak suya ½ yemek kaşığı karbonat ekleyin, köpürmesi bitince 2 yemek kaşığı organik “elma sirkesi” ekleyin. Karışım biraz daha köpürecektir. Taşmaya engel olmak için daha büyük bir bardağın içine 1 bardak su ekleyip hazırlamanızı tavsiye ederim.

Karbonat vücudumuzun pH seviyesini alkalize etmeye ve asidik yapıyı da (safra kesesinin içi dahil) dengeler. Elma sirkesi ise iç sistemimizi temizlemeye yardımcı olur.

Bu yöntem böbrek ve safra kesesindeki toksinleri ve taşları temizlememize yardımcı olacaktır. Sadece safra taşlarını ve ağrısını iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yenilerinin oluşumuna da engel olur.

2-Karbonat ve Bal

¼ yemek kaşığı karbonatı, 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve biraz balı 1 bardak ılık suda karıştırın. Bu uygulamayı birkaç gün boyunca yapın. Bu safra taşlarının neden olduğu ağrıyı (iltihaptan kaynaklanan ağrıya etkisi yoktur) kontrol altına almanıza yardımcı olacak, küçük taşların atılmasına da katkı sağlayacaktır.

3-Karbonat ve Limon

En çok tavsiye ettiğim yöntem budur. Safra kesesi ağrınız veya atağınız başladıysa, 1 bardak suya 4 yemek kaşığı limon(yarım limon) 1 veya 2 tatlı kaşığı karbonatı ekleyin, karıştırın ve için. Ağrınız iltihap ve tıkanıklıktan kaynaklanmıyorsa geçecek veya şiddeti azalacaktır.

karbonat limon

Uyarılar Ve İpuçları

Hangi ürün ne kadar organik olursa olsun aşırı kullanımın kötü sonuçları olacağını unutmayın. Tavsiye edilen miktarın üzerinde kullanımlardan kaçının. Karbonat ve çeşitleri tuz barındırdığı için tansiyon, kalp ve kronik rahatsızlığı olanlar, kullanmadan önce doktorunuza danışın. Yanlış kullanıma engel olmak için aşağıda sıraladığım uyarılara bir göz atın.

 • 5-60 yaş arasındaki sağlıklı kişiler gün içerisinde porsiyonlara bölerek 1-2 yemek kaşığı tüketebilirler. Bu oran kesinlikle tek seferde alınmamalıdır,
 • 5 yaş altındaki çocuklar sağlıklarını olumsuz yönde etkileyeceği için karbonat tüketmemelidir,
 • Herhangi bir doktor talimatı veya gözetimi olmadan uzun süre kullanmamalısınız. Bahsettiğim üzere karbonatın sodyum içeriği yüksektir. Yüksek dozlarda uzun süre tüketilmemelidir,
 • Sodyum (tuz) kısıtlı diyet uygulayan kişiler kullanmamalıdır, aksi halde diyetiniz bozulur,
 • Yüksek tansiyonu olan kişiler kullanmamalı,
 • Hamile kadınlar ve çocuklar ancak doktor onayladıktan sonra kullanmalıdır.

Karbonatın Bilinen Bazı Faydaları

 • Mükemmel bir gargaradır. Anti bakteriyel ve Anti mikrobiyal özelliklere sahiptir. Düzenli kullanıldığı vakit ağız içi hijyenin sağlanmasına katkısı büyüktür,
 • Mide içindeki asidi nötralize eder. Reflünün neden olduğu mide ekşimesine iyi gelir,
 • Ağız ülseri diye de bilinen aftları tedavi eder,
 • Talimatlara uygun ve orta dereceli kullanımda dişte oluşan plakları kaldırır beyazlamasını sağlar. Sık kullanırsanız diş minesini zedeleyebilir,
 • Ter kokusunu asidik hale getirir ve ter kokularının giderilmesine yardımcı olur,
 • Karbonat ayrıca kronik böbrek hastalığının ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olur.
 • Karbonat Safra Taşlarını Eritir mi?

Karbonat Safra Taşlarını Düşürür mü?

Hayır, düşürmez. Yenilerinin oluşumu engeller, kolesterol taşlarının küçülmesine yardımcı olur, safrayı alkali hale getirir.

Karbonat Safra Taşlarını Ne Kadar Sürede Eritir.

Bunun net cevabı yoktur. Ama kolesterol taşlarının erime süreci kısa değildir. Ayrıca sağlıklı beslenmelisiniz ki yeniden büyümesin veya oluşmasın. Safra Taşlarından kurtulmak için İngiliz Tuzu kürü yaptıktan sonra karbonat kullanmaya devam ederek süreci biraz daha hızlandırabilirsin.

İngiliz Karbonatı Kullanabilir miyim?

Evet kullanabilirsiniz. Yalnız dikkat edin bazı aktar veya eczacılar İngiliz Karbonatı ve İngiliz Tuzunu aynı zannediyorlar. Aynı ürün değildir. İngiliz Karbonatını özellikle isteyin.

Önceki İçerikSafra Kesesi Ameliyatının 10 Olumsuz Etkisi
Sonraki İçerikElma Suyu Safra Taşlarını Yumuşatır mı?
İngiliz Tuzuyla ilk defa 2014 senesinde tanıştım. Safra taşımdan dolayı ameliyat olmak istemiyordum. Andreas Moritz'in Karaciğer ve Safra Kesesi temizliği ile ilgili makale ve kitaplarını okuduğumda uygulamaya karar verdim. O dönemler İçilebilir İngiliz Tuzu ülkemizde satılmıyordu, yurtdışından eczacılara sipariş verip kürü uyguluyordum. Velhasıl taşlarımdan kurtulunca bu yöntemi kendi blog ve sitelerimde yayınlamaya başladım. İnsanlar taşlarını düşürmeye başlayınca popüler olmaya başladı ve bir süre sonra perakende satılmaya başladı. İngiliz Tuzunu paketleyip satışa sunarak bu işe öncü olmaktan mutluluk duyuyorum. Andreas Moritz protokolü hakkında araştırmalarıma devam ettim ve eğitim aldım. Bu konuda uzmanlaşmak hedefimdi ve hedefime ulaştım. Amacım ülkemizde bu mineralin kullanımını yaygınlaştırmak bilinçli kullanımı sağlamaktır. Kısa bir süre yurtdışına yerleşeceğim Oturum izni onayı bekliyorum. Birkaç yıl sonra daha iyi bir donanımla dönmeyi planlıyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz