Karbonat Safra Taşlarını Eritir mi
Karbonat Safra Taşlarını Eritir mi

Karbonat Safra Taşlarını Eritir mi? Hastalandığımızda veya bir yerimiz ağrıdığında ilk önce evde bulunan malzemelerle derdimize derman bulmaya çalışırız. Sadece bizim toplumda değil tüm dünyada böyledir. Bu davranışımızın birçok nedeni vardır. İlaçlar sentetik olarak üretilir ve genelde semptomları baskılayarak tedavi eder. Mesela; tansiyon, kolesterol, mide rahatsızlığı için ilaç aldığımızda bizi iyileştirmez. İlaç almaya devam ettiğiniz sürece iyisinizdir. İlacı bıraktıktan sonra şikayetleriniz geri döner.

Hepimiz bu durumun farkındayız ve bu yüzden hastalandığımızda kendi yöntemlerimize veya geleneksel yöntemlere başvururuz. Karbonat ise birçok rahatsızlıkta başvurduğumuz bir tuzdur. Fiyatı da ucuzdur. Tıp dünyası karbonatın etkilerini yıllar önce farkına vardı ve etkilerini, tedavi edici özelliklerini araştırmak için ciddi bütçeler ayırdı. Özellikle bazı kanser türlerinde olumlu sonuç vermesi gelecek için umut vaat etmektedir.

Bu makalemde karbonatın safra rahatsızlıkları üzerindeki etkisini anlatacağım. Özellikle safra kesesi ağrısı ve buna bağlı olarak hazımsızlık, gaz problemleri yaşıyorsanız karbonat şikayetlerinizi gidermek için cankurtaran olacaktır. Ama unutmayın eğer ağrınız tıkanmadan veya safra kesesi iltihabından kaynaklanıyorsa karbonat işe yaramaz. Tıkanmanız varsa İngiliz Tuzu kullanarak tıkanıklığı giderebilirsiniz. Bu konu hakkındaki makalemi okuyabilirsiniz. Safra Kanalının Tıkanması!

Safra kesesi iltihabınız varsa muhakkak doktora gitmelisiniz. Doktorunuz antibiyotik tedavisine başlayacak ve iltihap ilerlediyse yatarak tedavi görmelisiniz.

Ağrının neden kaynaklandığını bulmak için semptomlarını takip etmelisiniz. Aşağıdaki paragrafta ağrınızı sınıflandırmak için değineceğim. Safra Kesesi Ağrısını Sınıflandırma, Belirtiler, Tanı ve Tedavi bu linkteki makale ağrınızın nedenini tespit etmeniz için size yardımcı olacaktır.

Safra Kesesi Ağrısını Tanımlamak

Karnınızın sağ üst tarafında kaburga kemiklerinin ortasına denk gelen bölümde veya özellikle sağ kürek kemiğinizin ortasına denk gelen yerde ağrı varsa safra kesesinden şüphelenin. Safra Taşı genelde ağrıya neden olmaz. Eğer taşlarınız büyükse ve taşınızın cinsi kalsifiye yani kireçlenmiş taşsa bu ağrıya neden olur.

Ağrıyla birlikte ateş, kusma ve dışkınız parçalı ve kil rengindeyse muhtemelen safra keseniz iltihaplanmıştır. Yukarıda uyardığım gibi karbonat ve diğer yöntemler etki etmeyecektir. En kısa sürede doktora gitmelisiniz.

Safra iltihabından kaynaklanan ağrı genelde sızı şeklinde ve süreklidir. Tıkanma veya taştan kaynaklıysa belli araklılarla ataklar şeklinde olur. Tıkanan taşın büyüklüğüne göre en fazla bir gün sürer. Ağrınız bir günden sonra devam ediyorsa yine acilen doktora gitmeniz gerekiyor.

Safra taşı ağrısı genelde beslenme hatalarından dolayı safranın yoğunlaşmasından kaynaklanır. Safra yoğunlaştıkça içindeki kolesterol çökmeye başlar ve çamur oluşur. Yoğunlaşan safra akışkanlığını kaybeder ve salgılanmasında sorun olur. Bağırsağa boşalamayan safra sıvısı kanala veya safra kesesine baskı yapar. Safra kesesi şişer ve ağrı atakları yaşarsınız. İşte böyle durumlarda karbonatı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Karbonat Safra taşlarını eritir mi? yoksa rahatlamamı sağlar? Hadi okumaya devam edelim.

Karbonat Safra Taşlarının Çözülmesine Nasıl Yardımcı Olur?

Safra Taşları, çoğunlukla safra tuzları safrada biriken aşırı kolesterolü parçalayamadığında veya safra kesesi boşalmadığı durumda olur. Safra kesesinin boşalmamasının nedenlerinden birisi öğün atlamaktır. Örneğin sabah kahvaltısını yapıp öğlen yemeğini atlar akşam yemek yerseniz, vücuda besin girmediği için safra salgılanmayacağından, durgun safrada kolesterol, bilirubin gibi materyaller çöker ve zamanla safra taşı oluşacaktır. Yağ ve kolesterol çökerse kolesterol safra taşları, bilirubin çökerse sert taşlar oluşacaktır. Öğün atladığınız durumlarda 10 gr bitter çikolata yiyerek safranızı çalıştırabilirsiniz.

Karbonatın en bilinen özelliği alkali olmasıdır. Tekrarlayan ağrıların kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Safra taşlarından kaynaklanan ağrı, doğrudan safra sıvısının bozulmasıyla ilişkilidir. Karbonat, genelde ağrılı hazımsızlık olarak kendini gösteren ataklarda asit birikimini gidererek ağrının azalmasını veya dinmesini sağlar.

 • Karbonat sodyum bikarbonattan oluşur ve tüketildiğinde safradaki şişliği gidermenize yardımcı olur,
 • Her gün ½ yemek kaşığı karbonatı, 1 bardak suyla karıştırıp içerseniz safra keseniz daha sağlıklı olur. Ağrı ve enfeksiyon riskini azaltırsınız. Eğer karbonatı 1 hafta tükettikten sonra rahatlama hissetmezseniz doktora gidin,
 • Vücuttaki asit seviyelerini dengeleyerek safra taşlarına bağlı safra yolu enfeksiyonu olasılığını azaltır,
 • Safra kesesi içinde
  • biriken aşırı kolesterolün taş ve kristallere dönüşmesini engeller,
 • Yatmadan önce bir bardak suya ½ yemek kaşığı karbonat ekleyip içmek safradaki asit seviyelerini azaltarak taşların küçülmesine ve dışarı atılmasına yardımcı olur.

Safra Kesesi Ameliyatının 10 Olumsuz Etkisi

Safra Taşlarını Eritmek İçin Karbonatı Nasıl Kullanmalıyım?

Küçük safra taşlarının çözülmesine yardımcı olmak için karbonatı tüketmenin farklı yolları vardır.

1-Elma Sirkesi ve Karbonat

Anlatacağım bu yöntemi sabahları veya akşam yatmadan önce içebilirsiniz. 1 bardak suya ½ yemek kaşığı karbonat ekleyin, köpürmesi bitince 2 yemek kaşığı organik “elma sirkesi” ekleyin. Karışım biraz daha köpürecektir. Taşmaya engel olmak için daha büyük bir bardağın içine 1 bardak su ekleyip hazırlamanızı tavsiye ederim.

Karbonat vücudumuzun pH seviyesini alkalize etmeye ve asidik yapıyı da (safra kesesinin içi dahil) dengeler. Elma sirkesi ise iç sistemimizi temizlemeye yardımcı olur.

Bu yöntem böbrek ve safra kesesindeki toksinleri ve taşları temizlememize yardımcı olacaktır. Karbonat, sadece safra taşlarını ve ağrısını iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yenilerinin oluşumuna da engel olur.

Tekrar hatırlatmada fayda var, karbonatın içeriğinde tuz olduğu için tansiyon ve kalp hastaları kullanmamalıdır. Karbonat Safra Taşlarını Eritir mi?

2-Karbonat ve Bal

¼ yemek kaşığı karbonatı, 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve biraz balı 1 bardak ılık suda karıştırın. Bu uygulamayı birkaç gün boyunca yapın. Bu safra taşlarının neden olduğu ağrıyı (iltihaptan kaynaklanan ağrıya etkisi yoktur) kontrol altına almanıza yardımcı olacak, küçük taşların atılmasına da katkı sağlayacaktır.

3-Karbonat ve Limon

En çok tavsiye ettiğim yöntem budur. Safra kesesi ağrınız veya atağınız başladıysa, 1 bardak suya 4 yemek kaşığı limon(yarım limon) 1 veya 2 tatlı kaşığı karbonatı ekleyin, karıştırın ve için. Ağrınız iltihap ve tıkanıklıktan kaynaklanmıyorsa geçecek veya şiddeti azalacaktır.

Uyarılar Ve İpuçları

Hangi ürün ne kadar organik olursa olsun aşırı kullanımın kötü sonuçları olacağını unutmayın. Tavsiye edilen miktarın üzerinde kullanımlardan kaçının. Karbonat ve çeşitleri tuz barındırdığı için tansiyon, kalp ve kronik rahatsızlığı olanlar, kullanmadan önce doktora danışın. Yanlış kullanıma engel olmak için aşağıda sıraladığım uyarılara bir göz atın.

 • 5-60 yaş arasındaki sağlıklı kişiler gün içerisinde porsiyonlara bölerek 1-2 yemek kaşığı karbonat tüketebilirler. Bu oran kesinlikle tek seferde alınmamalıdır,
 • 5 yaş altındaki çocuklar sağlıklarını olumsuz yönde etkileyeceği için karbonat tüketmemelidir,
 • Herhangi bir doktor talimatı veya gözetimi olmadan uzun süre kullanmamalısınız. Bahsettiğim üzere karbonatın sodyum içeriği yüksektir. Yüksek dozlarda uzun süre tüketilmemelidir,
 • Sodyum (tuz) kısıtlı diyet uygulayan kişiler karbonat kullanmamalıdır, aksi halde diyetiniz bozulur,
 • Yüksek tansiyonu olan kişiler karbonat kullanmamalı,
 • Hamile kadınlar ve çocuklar ancak doktor onayladıktan sonra karbonat kullanmalıdır.

Karbonatın Bilinen Bazı Faydaları

 • Mükemmel bir gargaradır. Anti bakteriyel ve Anti mikrobiyal özelliklere sahiptir. Düzenli kullanıldığı vakit ağız içi hijyenin sağlanmasına katkısı büyüktür,
 • Mide içindeki asidi nötralize eder. Reflünün neden olduğu mide ekşimesine iyi gelir,
 • Ağız ülseri diye de bilinen aftları tedavi eder,
 • Talimatlara uygun ve orta dereceli kullanımda dişte oluşan plakları kaldırır beyazlamasını sağlar. Sık kullanırsanız diş minesini zedeleyebilir,
 • Ter kokusunu asidik hale getirir ve ter kokularının giderilmesine yardımcı olur,
 • Karbonat ayrıca kronik böbrek hastalığının ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olur.
Karbonat Safra Taşlarını Düşürür mü?

Hayır, düşürmez. Yenilerinin oluşumu engeller, kolesterol taşlarının küçülmesine yardımcı olur, safrayı alkali hale getirir.

Karbonat Safra Taşlarını Ne Kadar Sürede Eritir.

Bunun net cevabı yoktur. Ama kolesterol taşlarının erime süreci kısa değildir. Ayrıca sağlıklı beslenmelisiniz ki yeniden büyümesin veya oluşmasın. Safra Taşlarından kurtulmak için İngiliz Tuzu kürü yaptıktan sonra karbonat kullanmaya devam ederek süreci biraz daha hızlandırabilirsin.

İngiliz Karbonatı Kullanabilir miyim?

Evet kullanabilirsiniz. Yalnız dikkat edin bazı aktar veya eczacılar İngiliz Karbonatı ve İngiliz Tuzunu aynı zannediyorlar. Aynı ürün değildir. İngiliz Karbonatını özellikle isteyin.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz