Safra Kesesi Atakları Nasıl Durdurulur?

Safra Kesesi Atakları Nasıl Durdurulur? Bu makalede Safra kesesi ataklarının nasıl durdurulacağını ele alır. Safra kesesi biliyer kolik, safra taşı, kolesistit, pankreatit ve artan kolanjit gibi çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkar.

Safra kesesi atağı, akut bir bölüme özgü belirli semptomlarla kendini gösterir. Bir safra kesesi atağının nasıl durdurulacağını anlamak için semptomlarını bilmeniz gerekir.

Semptomlar kişiden kişiye değişir. Çoğunlukla belirli gıdalar tüketildiğinde ortaya çıkar. Ağrının çeşidi, altta yatan nedene bağlı olarak hafif ila şiddetli arasında olur.

Safra kesesi atağının tipik belirtileri şunlardır:

 • Özellikle süt, peynir, dondurma, fasulye, mısır ve kızarmış yiyecekler gibi yağlı yiyecekler yedikten sonra karnın sağ tarafında ağrı,
 • Hasta ayrıca sağ omuzda veya arka omuzlar arasında ağrı hisseder,
 • Sağ tarafta da mevcut olan göğüs ağrısı. Bu ağrıya genelde safra kanalında kalmış bir taş veya safra kesesi iltihabı neden olur,
 • Aşırı mide bulantısı hissi, kusma, gaz, baş dönmesi,
 • Karnın sağ tarafında hassasiyet,
 • Aşırı ağrı nedeniyle yürümede veya oturmada zorluk,
 • Geceleri şiddetlenen göz çevresinde veya üstünde bir baş ağrısı.

Birkaç tüyo

Bu belirtiler sıklıkla bir safra kesesi atağını düşündürdüğünden, onu durdurmak için doğru adımları atabilirsiniz. Bir safra kesesi atağının nasıl durdurulacağına dair birkaç çözüm aşağıdadır. Oda ısısında, saf, doğal elma suyu için. Elmada bulunan pektin taşları yumuşatmaya yardımcı olur. Genelde bu tüyo, safra kesesi atağını durdurmak ve anında bir rahatlama sağlamak için çok yardımcı olur.

 1. Sol tarafınıza yatın ve elma suyunu yudumlamaya devam edin. Sol tarafa yatmak safra kesesi üzerindeki baskıyı hafifletir, böylece ağrıyı hafifleterek safra kesesi atağını durdurmaya yardımcı olur.
 2. İngiliz tuzu ve karaciğerin üzerine sıcak su torbası koymak rahatlatma sağlar. Çoğu zaman atağı durdurur.
 3. Narenciye meyve suları, özellikle limon, safra kesesi atağını durdurmaya yardımcı olur. Günün geri kalanında da taze limonlu su alın. Musluk suyu kullanmayın. Şebeke sularında ki klorun pek yardımcı olduğunu söyleyemem. Ayrıca hazır limon suyuda kullanmayın.
 4. Safra ağrısında elma sirkeside oldukça etkilidir. Ancak diğer sirkeler aynı etkiyi göstermez. ¼ veya ½ bardak elma sirkesini, yavaşça içtiğinizde, genellikle bir saat içinde rahatlama sağlar.
 5. Sadece taze meyveleri tercih edin. En iyi etkiyi elma ve armut yiyerek alabilirsiniz. Sebze çorbaları da tüketebilirsiniz.
 6. Ağrı olduğunda, kolay sindirilmeyen yemekler tüketmek iltihabı abartılı bir şekilde arttırır. Özellikle yağlı yemek, kuruyemiş, yumurtadan uzak durun ve uzun süre aç kalmayın. Sağlıklı yağları (omega-3, omega-6, zeytinyağı vb.) tüketebilirsiniz. Safra Kesesi Atakları Nasıl Durdurulur?

Uyarı

Safra kesesi taşlarla tıkandığında ve kişi ağrı hissettiğinde, karaciğerden safra kesesine yeterli safra akışı olmaz. Elma suyu, elma sirkesi veya limon karaciğeri uyararak safra akışını artırmaya yardımcı olur. Bu çözümler, safra kesesi hastalığına bağlı şiddetli ağrıdan kurtulmada gerçekten yardımcı oluyor ve safra kesesi atağını durdurmak için faydalı oluyor. Ancak semptomlar kötüleşiyorsa doktora gitmeyi geciktirmeyin.

Safra Kesesi Ağrısı Sonrası Kısıtlanması Gereken Yiyecekler

Yukarıda saydığım yöntemler veya başka bir çözüm uygulayarak ağrıyı hafiflettikten sonra, tekrar safra kesesi krizini önlemek için beslenmenize dikkat etmeniz çok önemlidir.

 • Kızarmış yiyeceklerden kaçının,
 • Peynir, dondurma, süt ve yoğurt gibi süt ürünlerinden kaçının,
 • Genellikle işlenmiş gıdalarda bulunan hidrojene yağlar,
 • Şeker (özellikle sodada),
 • Hamburger, pizza, cips, patates kızartması, donut vb. her türlü abur cubur.

Safra kesesi atağını durdurmak için evde gerekli adımları atarken, bazı belirtilerin zamanında tıbbi yardım almanıza yardımcı olabilir. Evde aldığınız tedbirlerle rahatlama olabilir. Ancak semptomlarda herhangi bir iyileşme yoksa veya kötüleşiyorsa bir doktora danışmak çok önemlidir.

 • Ağrının seviyesi sadece artıyorsa ve en yüksek seviyesine ulaştıysa,
 • Göğüs kafesinin altına giren ve omuza kadar vuran keskin bir ağrısı varsa,
 • Titreme ile birlikte ateşiniz yükseldiyse,
 • Ciltte ve göz beyazlarında sararma varsa

Doktora gitmek için daha fazla beklemeyin. Safra Kesesi Atakları Nasıl Durdurulur?

Ayrıca Okuyun:

Safra Kesesi Taşlarını Önlemek İçin Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

Etiketler:

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.