Safra Kesesi Taşlarını Düşürmek Mümkün mü?

0
Safra Kesesi Taslarini Dusurmek Mumkun mu

Safra Kesesi Taşlarını Düşürmek Mümkün mü? – Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada milyonlarca safra taşı olan hastanın merak ettiği tek soru “Safra kesesi taşlarını doğal yollardan düşürebilir miyim?”. İnternette bu konu ile ilgili binlerce yöntem ve makaleye rastlayabilirsiniz. Maalesef hepsini bir araya getirdiğimizde ortak bir noktaya ulaşmak oldukça zordur.

Safra taşlarının düşüp düşmediğine modern tıpta da alternatif tıpta da tam cevap veremeyiz. Ortalama cevaplar vardır. Hiçbir ameliyat, tedavi, ilaç, bitki, mineral, vitamin bir hastalığı %100 tedavi edemez. Çünkü herkesin metabolizması, beslenme şekli, coğrafya gibi bir sürü değişkenler vardır. Örneğin bir ağrı kesici 100 kişiden 95’nin baş ağrısı semptomlarını baskılarken diğer 5 kişiye etki etmez. Bu ilacın işe yaramadığından değil hastadaki değişkenlerden kaynaklanır.

Safra taşlarının kanala düşmesi riskinden dolayı modern tıpta çözüm çoğunlukla safra kesesinin alınmasıdır. Hatta bazen o kadar ileri gidiliyor ki safra taşı semptomlarıyla aynı başka bir rahatsızlıkta bile garanti olsun diye safra kesesi alınıyor. Alınıyor ama ağrı ve şikayetler devam ediyor.

Modern tıpta safra taşı düşmez denilir ama kanala taş düşer tıkanıklığa neden olur diye ameliyat tavsiye ederler. Demek ki safra taşı özellikle yağlı bir yemek sonrasında keseden çıkıp düşebiliyor. Bende diyorum ki “Bir yöntemimiz var. 1 hafta hazırlanıyoruz ve kür uyguluyoruz. Bu kürde safra kanallarını İngiliz Tuzu ile genişletiyor ve safra kesesinin kasılması sağlanıyoruz. Kese kasılırken içindeki taşları genişleyen kanallara iterek düşmesini sağlıyor“. Kısaca kontrollü düşüş yapıyoruz.

Mantıklı geliyor değil mi? Evet böyle bir yöntem var. Bu kürün yapılışı ile ilgili buradan bilgi alabilirsiniz. Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür

Başarı oranı da diğer yöntemlerden kat ve kat daha başarılı. En azından düşürdüğünüz taşları sabah tuvalete çıktığınızda görüyorsunuz. Konuyu biraz daha detaylı inceleyelim.

Alternatif Tıp Yöntemleriyle Safra Taşı Düşer mi?

Alternatif yöntemlerle safra taşlarını düşürebilir veya eritebilirsiniz. Ama maalesef ki bu her taş çeşidi için mümkün değildir.

Kaç Çeşit Safra Taşı Vardır?

Çevrenizden, internetten ve bazı kişilerden duyar, okursunuz. “Mucize kür”, “1 haftada Safra Taşlarına Son”, “Şu çayı için 1 ayda safranız tertemiz olsun”. Bunun gibi onlarca belki de yüzlerce slogana muhakkak rastlamışsınızdır. Maalesef ki bunların %99’u gerçeği yansıtmıyor. Bir kürü yapmadan önce her hasta bireysel olarak ele alınmalıdır. Taşının çeşidi, adedi, kişinin cinsiyeti, yeme alışkanlıkları dinlenip ona göre bu yöntemlerin uygun olup olmadığı, ne kadar fayda sağlayacağı değerlendirilmelidir.

Hastanın kalsifiye taşı varsa yani kireçlenmiş sert taşı; hangi bitki çayını içerseniz için zerre faydasını görmezsiniz. İster kırk kilit otu için, ister iğde, ister avokado yaprağı eritmesi mümkün değildir! Bu durum pigment taşları içinde geçerlidir. Bitki Çayları bazen safra enzim sıvılarında biriken fazla kolesterolü atar buda geçici rahatlama sağlar. Hastalarda taşların eridiğini düşünür.

Eğer hastanın taşı kolesterol taşı ise erimesi mümkündür. Kolesterolden oluşan taşlardan kurtulmak çok daha kolaydır. Ama unutmayın bu süreç kısa değildir.

Üzülerek söylüyorum ki, safra taşlarının çeşidini öğrenmek o kadar kolay değil. Çoğunlukla USG dahil diğer görüntüleme teknolojilerinde tespiti her zaman mümkün değildir.

Safra Kesesi Taşlarını Düşürmek Mümkün mü?

Düşmeyen Taşlar İçin Ne Yapabilirim?

Ultrason sonuçlarında her ne kadar bir veya birkaç taş diye rapor edilse de görüntüleme sistemleri özellikle kolesterol taşlarında pek başarılı sayılmazlar. MR ve Tomografiye hiç değinmeyeceğim bile, özellikle bazen Tomografide 1 cm büyüklüğünde bir taş gözükmeyebiliyor. Bu yüzden görüntüleme daha sağlıklı olsun diye doktorunuz her zaman Ultrasonu tercih edecektir.

Bu yüzden safra taşı teşhisi koyulduğunda safra kesenizde ve karaciğerinizde aslında daha çok çamur veya taş vardır. Organa asıl yükü ise bunlar verir. Safra kesesi sağlıklı kasılamaz, depoladığı safra enzimlerini gerektiği kadar konsantre edemez veya çok fazla konsantre eder. Buda salgılanmasını zorlaştırır.

Böyle bir durumda İngiliz Tuzu kürünü uygulayarak daha ilk kürden veya ikinci kürden itibaren safra keseniz ve karaciğeriniz temizlenmeye başlar. Her defasında ilerleme kaydedebilirsiniz. Asıl bu temizlik yapıldığında kese içerisinde düşüremediğiniz birkaç taş size rahatsızlık vermez. Bunlara “sessiz taş” denir.

Eğer ki safra kesesinde her taşı olanı ameliyat etmeye kalksaydık dünya nüfusunun %60’nın safra kesesini almak zorunda kalırdık. Özellikle Kızılderililerde, Güney Amerika’da, Avrupa’nın bazı ülkelerinde özellikle kadın nüfusunun hemen hemen hepsinde safra taşı vardır.

Ameliyatın Şart Olduğu Durumlar

Bazı durumlar vardır ki ameliyat kaçınılmazdır. Özellikle;

 • Safra kesesinde 1 cm üzerinde polip varsa, taş olmasa bile alınması tavsiye edilir. Büyüdükçe kötü huylu tümörlere neden olabilir.
 • 2 cm ve üzeri veya safra kesesinin tamamının kalsifiye veya pigment taşı ile dolu olanlar için %99,9 ameliyat şarttır. Henüz bu sınıra ulaşmamış ise hala bir şans vardır.
 • Safra keseniz çok sık iltihaplanıyorsa ameliyat seçeneğini düşünmelisiniz. Amerika’da doktorlar hastalarını gözlem altında tutarlar ve eğer yılda 4 kere büyük taşlardan dolayı safra kesesi iltihaplanıyorsa ameliyat tavsiye ediliyor.
 • Porselen Safra kesesi olanların tek seçeneği ameliyattır. Böyle bir durumda doktorunuzun da teşhisiyle acil ameliyat olmalısınız,
 • Safra kesesi veya safra yolları kanseri olanlarda ameliyatlarını erteleyemezler.

Yukarıda saydığım bu durumlar nadir gelişecek durumlardır. Ümitsizliğe kapılmayın, safra taşlarının %80’i kolesterol taşlarıdır. Çoğu zaman düşürmek veya eritmek mümkündür.

Şimdi safra taşlarını sıralayarak hepsini ayrı ayrı yorumlayalım.

 1. Kolesterol taşları,
 2. Bilirubin taşları,
 3. Kalsifiye taşlar,
 4. Karma taşlar

1- Kolesterol Taşları

Safra taşlarının yaklaşık %80’i, kolesterol taşlarıdır. En sevdiğim safra taşı çeşidi diyebilirim. Yanlış anlamayın, safra taş oluşumunu desteklediğimden değil en kolay düşen ve eriyebilen tek taş çeşididir. Eğer kişinin safra taşı olacaksa kolesterol taşı olsun. Emin olun kurtulması diğerlerinden çok daha kolaydır.

Doğal yöntemlerle safra taşını düşürmek mümkündür ama maalesef bu her taş için geçerli değildir. Safra taşlarını oluşturan içeriğe göre taşları düşürebilir veya eritebilirsiniz.

Genelde yeşil veya sarımtırak renkte olur. Adından da anlaşılacağı gibi kolesterolden oluşur. En çok oluşma nedenleri sağlıksız beslenme, ani zayıflama veya kilo alma, obezite, kadın olmak, hormon tedavisi görmek, öğün atlamak, fast food beslenme alışkanlıkları gibi birçok nedeni olabilir.

Safra Kesesi Taşlarını Düşürmek Mümkün mü?

Kolesterolüm Normal

Bazı kişilerin aklından şöyle bir düşünce geçebilir;

Ama benim kolesterolüm normal, nasıl kolesterol taşı oluşabilir ki?

Kolesterolü karaciğerimiz üretir, bazen karaciğer tarafından aşırı kolesterol üretilir. Fazla kolesterol yukarıda saydığım nedenlerden oluşur. Örneğin; beslenmenize çok da dikkat etmiyorsunuz veya iş yoğunluğundan dolayı öğün atlıyorsunuz. Bu alışkanlık haline geldiğinde safranız düzenli boşalmayacak, safra suyu kesede daha uzun durdukça içerisinde bulunan kolesterol zamanla çökecek ve çamurlaşacak. Çamur bir süre sonra taşlara dönüşecektir.

Bir başka örnek vereyim. Özellikle yazın fit görünmek için birçok kişi şok diyetler uygular. Kısa sürede 15-20 kilo verenler oluyor. İşte bu kişiler bir süre sonra safra taşlarıyla tanışıyor.

Çünkü şok diyet yaptığınızda vücut her gün düzenli aldığı kaloriyi almaz. Vücutta acil durum ilan eder. Bir süre sonra eksik kaloriyi özellikle göbek bölgesinde depolanan trigliserit dediğimiz kötü yağları enerjiye çevirmek için yakar. Yakılan bu trigliserit yağları karaciğerde işlenir ve doğal olarak kolesterol oranı artar. Kese içerisinde de artan kolesterol çöker ve taşlara neden olur.

Mide ameliyatı olan ve kısa sürede zayıflayan kişilerde kısa süre sonra safra taşı oluşmasının nedeni kısa sürede hızlıca verdikleri kilolardır. Safra Kesesi Taşlarını Düşürmek Mümkün mü?

Kolesterol Taşlarını Düşürmek Mümkün mü?

kolesterol taslari
Bu görseldeki küçük taşları düşürmek mümkündür ama büyük taşları düşürmek oldukça zor. Küçük taşlar temizlendiğinde büyük taşlar olsa bile sorunsuz çalışacaktır.

Evet bu taş cinsini düşürmek mümkündür, ayrıca bu taşlar karaciğer içerisinde de oluşur ve safra kesesinde bulunan taşlardan çok daha kolay düşerler. Ama taşların ebadı tabii ki çok önemlidir. Boyut ve adetleri ne kadar azsa o kadar kolay düşer.

Safra kanalının genişliği yaklaşık 4mm’dir. İngiliz Tuzu içtiğinizde genişlik artar, hatta içerisinden taş geçerken esner. Kanaldan geçecek boyuttaki taşlar rahatlıklar boşalır. Buda yaklaşık 1-1,3 cm kadar taşlardır. Daha büyük taşların düşmesi mümkün değildir!

Büyük Kolesterol Taşlarını Nasıl Düşüreceğiz?

Öncelikle İngiliz Tuzunu kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Safra kesesi içerisindeki çamur, küçük taşları iyice temizleyin. Bende küçük taş yok demeyin muhakkak vardır. Küçük taşlar ultrasonda gözükmediği ya da kısıtlı görüntülendiği için tespit edilmesi zordur.

Çamur ve düşecek boyuttaki taşları temizledikten sonra işiniz daha kolay olacaktır. Büyük taşlardan ancak düşürebileceğiniz boyuta getirdikten sonra mümkündür.

Kolesterol Taşlarını Nasıl Eritebilirim?

Kolesterol taşlarını çoğu zaman eritebilmek mümkündür. Başarı oranı yüksektir. Ama maalesef kısa zamanda mümkün değildir. Hemen umutsuzluğa kapılmayın. Sonuçta bir organın alınması engellenecekse kesinlikle uğraşmaya değer.

Taşların oluşumunu, uzun yıllar yapmış olduğunuz beslenme hataları, düzensiz beslenme, hızlı kilo verme ve alma gibi birçok sebeple siz oluşturdunuz. Bu kadar sürede oluşan taşlardan bir seferde kurtulmak mümkün değildir. Onlardan kurtulmakta yine sizin elinizde bu tamamen sizin kararlılığınıza bağlıdır.

Safra kesesi ve karaciğerdeki taşları temizlediniz ama daha büyük birkaç taş kaldı ve düşmüyor. Bu durumda safra kesesini aldırmak zorunda mıyım? Tabii ki hayır, safra temizliği yapıldıktan sonra organ sağlıklı çalışacaktır. Bir veya birkaç taş hele de aşırı büyük değilse, size rahatsızlık vermiyorsa, iltihaba da neden olmuyorsa alınması gerekmez. Beslenmenize ve bu sitede sizleri uyardığım konulara dikkat ederseniz bir problem yaşamazsınız.

Kolesterol Taşlarınızı aşağıdaki yöntemlerle eritebilirsiniz.

1-Limonlu Su

İlk tavsiyem çok basit ve bilimsel olarak kanıtlanmış bir yöntemdir. C vitamini tüketeceksiniz. Düzenli olarak C vitamini tükettiğinizde kolesterol safra taşlarınız eriyecektir. Kolesterolün safra asidine dönüşmesi için C Vitaminine ihtiyacı vardır.

Her sabah aç karna oda ısındaki suya yarım limon sıkın ve için, bunu en az iki ay devam ettirin. Tavsiyem bunu alışkanlık haline getirmenizdir. Böylelikle yeni taşların oluşmasını kontrol altına almış olursunuz.

Limon tüketemeyen kişiler C vitamini tabletleri kullanabilirler. Sigara içiyorsanız C vitamini takviyesini sigara içmeyenlere göre 2 kat fazla almalısınız. Bunun için doktorunuza danışın.

Daha detaylı bilgi almak için bu makaleyi okuyabilirsin: Safra Kesesi Atakları Nasıl Durdurulur?

2-Kırk Kilit Otu (Horsetail) Çayı

Geleneksel tıpta idrar kesesi, böbrek rahatsızlıkları ve yaraların çabuk iyileşmesi için kullanılır. Ülkemizde safra taşlarını eritmek içinde kullanılıyor. Ben pek tavsiye etmiyorum, limonlu suyun etkisi daha kuvvetli. Üstelik C vitaminin klinik araştırmalarda etkisi de kanıtlanmıştır.

Asıl iyi geldiği, idrar kesesi taşlarını da eritmez. Diarütüktür yani ödem ve idrar söktürücüdür. Çok fazla tuvalete çıkarır. Vücuttan suyu atarken idrar kesesi taşlarını da atar.

İdrar kesesindeki taşları eritmeden atıyorsa, safra kesesi taşlarını nasıl dökecektir? Ayrıca kırk kilit otunun Pubmed veya diğer resmi sağlık sitelerinde safra taşlarına etkisinden bahsedilmez.

Burada tavsiye etmemdeki sebep iyi olduğunu iddia eden kişiler olduğu için verilerine güveniyorum.

Kullanmaya karar verdiyseniz 3 hafta kullanımdan sonra muhakkak 10-15 gün ara vermenizdir. Ayrıca diarütük etkili tansiyon ilacı kullanıyorsanız aynı anda kullanmamalısınız. Böbrekleri çok fazla çalıştıracağı için geri dönüşü olmayan hasar oluşabilir.

3-Tavuk Safrası

Tavuk doğada gagasıyla toprak üzerinde topladığı yiyecekleri yiyerek beslenir. Yemini toplarken arada taşta yutar. Bu durum bilim insanlarının ilgisini çeker ve araştırırlar. Taş Tavuğun kursağına girdikten sonra hayvanın safrası ve sindirim enzimlerinin kolayca taşları erittiğini görürler.

Piyasada özellikle Çin Geleneksel Tıbbında tavuk kursağının özel olarak kurutulup toz haline getirilerek kullanılır. Ülkemizde piyasada bulmak zor ama uğraşıp yaparım diyorsanız kendinizde yapabilirsiniz. Oldukça zahmetli ve maliyeti de biraz yüksek olacaktır.

Size daha kolay ve daha az maliyetli bir yöntem tavsiye edeceğim. Ama unutmayın sadece kolesterol taşları erir diğer türler 1mm bile erimezler.

Bunu için dahiliye doktoruna gidin ve ameliyat olmak istemediğinizi “Ursodeoksikolik” etken maddeli ilacı kullanmak istediğinizi söyleyin. İlacın kolesterol taşlarındaki etkisi büyüklüğüne ve sayısına göre değişiyor. En az 6 ay en fazla 2 sene kullanılması gerekiyor. Bu süre sonunda hiçbir etki etmemesi olasılığı da vardır. Tabi bütün bu yöntemleri kullanırken beslenmenize dikkat etmeniz gerekecek. Yoksa hiçbir fayda göremezseniz.

Benim tavsiyem ise, bu ilaçla birlikte İngiliz Tuzu kürünü uygularsanız çok daha kısa sürede kurtulmanız mümkündür. İlacın bir diğer etkisi de düzenli kullanıldığında kolesterol taşlarının yumuşamadır. Yumuşayan taşlar İngiliz Tuzuyla çok daha kolay düşecektir. Safra Kesesi Taşlarını Düşürmek Mümkün mü?

4-İngiliz Tuzu (Epsom Tuzu)

Size tavsiye edebileceğim en iyi yöntem İngiliz Tuzu yani Epsom tuzudur. Kimyadaki adı Magnezyum Sülfattır. Doğal bir mineraldir ve gerçekten mucizevi etkileri vardır. Direkt olarak safra taşlarına bir etkisi yoktur. Hatta sıfır etkisi vardır. Sadece safra kanallarını genişletir ve taşların geçebileceği boyuta getirir. Böylece kese içerisinde birikmiş tortu, çökelti, bilirubin, kolesterol fazlası gibi atıklar dışarı atılır ve taş oluşumu önlenir.

Bazı büyük taşlar düşmeyebilir. Sonuçta taşın düşmesi gibi taş büyüklüğünde kanalların genişlemesi lazım, 2 cm büyüklüğündeki bir taşın düşeceği kadar kanallar genişlemez. Bu büyük taşını düşüremeyenler ameliyat olacak anlamına gelmiyor.

Eğer İngiliz Tuzunu düzenli uygularsanız, diğer atıklardan temizleneceği için birkaç taş size zarar vermeyecektir. Ayrıca safra temiz olduğu için yeni taşların oluşumu engellenmiş olacak ve var olan taşlarınız büyümeyecektir. Eğer birkaç taşı olan kişileri ameliyat edecek olsak, dünya nüfusunun %60nı ameliyat etmemiz gerekecektir.

5-Çemen Otu Tohumu

Safra Taşı Ve Ağrısına Çemen Otu Tohumu
Safra Taşı Ve Ağrısına Çemen Otu Tohumu

Çemen otu tohumu özellikle Amerika’da safra taşlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Sabah, Öğlen, Akşam veya Sabah ve Akşam tüketebilirsiniz. Safra taşları dışında kese içerisindeki konsantre safranın akışkanlığını sağlar. Böylelikle safra gerektiği anda kendini zorlanmadan boşaltır. Akışkanlığı sağlanan safra birikmez ve şişmez.

Kürün tarifi için ayrıca bu makaleyi okuyun: Safra Taşı Ve Ağrısına Çemen Otu Tohumu

2- Pigment (Bilirubin ve Kalsifiye) Safra Taşları

Kolesterol taşının aksine Bilirubin ve Kalsifiye taşlar serttir. Kesinlikle elle ezilmezler ve hiçbir yöntemle erimezler. Üzerine basarak kesin ve kati şekilde tekrar söylüyorum. Bu tür taşların erimesi mümkün değildir.

Kırk kilit otu, C vitamini, tavuk safrası ve diğer bütün içilebilecek her alternatif tedavi bu taşlara karşı etkisizdir.

Bilirubin nedir? Kanımızda bulunan eritrositler ömrünü tamamladığında ölür ve bilirubine dönüşür. Karaciğerde işlenir ve %99’u dışkıyla vücuttan atılır. Safraya koyu sarı rengi veren maddede bilirubindir. Vücutta hiçbir fonksiyonu yoktur.

Bazı nedenlerden dolayı vücuttan atılamazsa Sarılığa neden olur. Safra kanalı tıkandığında sarılık olma nedeni vücuttan atılamayan ve karaciğerde biriken bilirubindir. Tıkanmaya bağlı sarılık gelişir. Tıkanma giderildiğinde ortalama 15 gün içerisinde vücut normale döner.

Bazı nedenlerden dolayı safra kesesi içerisindeki Bilirubin de çökme oluşur. Zamanla tabanda biriken Bilirubin taşa dönüşür. Bazı kan hastalıklarında da Bilirubin taşları oluşur. Genelde sarı, kırmızımsı veya siyah renktedir. Safra Kesesi Taşlarını Düşürmek Mümkün mü?

İngiliz Tuzu Bilirubin ve Kalsifiye Taşlarını Düşürür mü?

Bu tür taşlar erimeyeceği için düşürmek tek seçenektir. Maalesef bununda bir sınırı vardır. İngiliz Tuzu her ne kadar safra kanallarını genişletip taşların geçişini kolaylaştırsa da çok büyük taşların düşeceği kadar genişlemesi mümkün değildir.

Aksini söyleyen kişilere itibar etmeyin. Keşke mümkün olsa!

Kısa Sürede Safra Taşları Düşer mi?

Arkadaşlar bu soruya da çok net cevap vereceğim. Safra taşları kısa vadede düşmeye başlar ama Safra Kesesi ve Karaciğer tamamen temizlenmez. Bunun için belli aralıklarla tekrar gerekir. Her bünye farklıdır, her vücut farklı tepki verir. Kimi kısa sürede temizleyebilir kimi daha uzun sürede.

Şöyle bir mantık kurun, uzun yıllar boyunca oluşmuş taşların 3-5 günde tamamen temizlenmesi ne kadar mümkündür. Bir de anatomik kısmı var. Onlarca belki yüzlerce safra taşı ufak kanallardan tek seferde geçebilir mi? Safra da bulunan yaklaşık 2 yemek kaşığı belki biraz daha fazla sindirim sıvısı o kadar taşı tek seferde dışarı itmeyi başarabilir mi? Tabii ki hayır.

Ama emin olun ki bu süreç denemeye değer. Sonucunda safra kesenizin alınmasından kurtulacaksanız imkânınız varken, durumunuz ilerlemeden yöntemleri deneyin. Ameliyat her zaman seçenek kür yapsanız da yapmasanız da istediğiniz zaman ameliyat olabilirsiniz. Safra Kesesi Taşlarını Düşürmek Mümkün mü?

Doktorlar Neden Ameliyat Öneriyor?

Duruma objektif baktığımızda her doktor ameliyat önermez. Her doktorun yorumu farklıdır. Cerraha giderseniz tabii ki ameliyat önerecektir. İşi bu, ameliyat etmek. Ama bir dahiliye doktoruna giderseniz %90’ı “takip edelim, duruma göre bir cerraha muayene olun” diyecektir. Demek ki özel durumlar hariç safra kesesinin alınması şart değildir. Eğer bu kati doğru olsaydı emin olun gittiğiniz her doktordan aynı cevabı alırdınız.

Bu makaleyi okuyan birçok kişi eminim ki ultrasonla görüntüleme yapılırken tesadüfen safra taşı olduğunu öğrendi. Doktorunuzda safra kesenizin alınması gerektiğini söyledi.

Safra taşının olduğunu tesadüfen öğrenmeseydin çok uzun yıllar o şekilde yaşayacaktın haberin bile olmayacaktı. Belki de taşın asemptomatik bir taş veya sessiz bir taş, böyle bir teşhis için neden safra kesemizi aldıralım ki? İşte yurtdışında bu gibi durumlar için “İzle-Gör” tekniği uygulanıyor.

Uzun vadede yapılan klinik araştırmalarda safra kesesini aldıran, özellikle 40 yaş üstü kadınlarda kolon kanseri riskinin %40 arttığı görülmüştür. Ayrıca yağda eriyen A, D, E ve K vitamini eksikliği ve bu eksiklikten kaynaklanan hastalıklara yakalanma riskinin yükseldiği görülmüştür.

Yine, özellikle 40 yaş üstü hastalarda sindirim ile ilgili problemler, yağlar sindirilemediği için obezite gibi birçok sorunla uğraşabilirsiniz. Safra Kesesi Taşlarını Düşürmek Mümkün mü?

Postkolesistektomi Sendromu

Eminim bunu birçok kişi duymamıştır. Genelde insanlar ağrı, sızıdan kurtulmak için acilen ameliyat olmak isterler. Ama Bazen bu durum istendiği gibi gitmez. Ameliyattan sonra şikayetler devam eder. Bu şikâyetler nelerdi?

 • Sağ üst kadranda karın ağrısı,
 • İshal,
 • Kusma,
 • Gastrit

Safra kesesini aldıranların %15 ila %20’si şikayetlerinden kurtulamamıştır.

Biliyer Kaynaklı Postkolesistektomi Sendromu

Bu sendrom iki farklı zamanda gelişir. Bazen safra kesesi alındıktan hemen sonra bazen de yıllar içerisinde oluşabilir. Görülme sıklığı %50’dir.

Safra kesesi alındığı için oluşabilir. Normalde, safra kesesi karaciğerin ürettiği safrayı depolar ve ihtiyaç anında salgılar. Safra kesesi alındığı için karaciğerde üretilen safra sürekli bağırsağa akar. Buda midede fazlaca safra olmasına neden olur. Buda şikâyetlerin oluşmasına neden olur. Safra Kesesi Taşlarını Düşürmek Mümkün mü?

Ameliyat sonrası oluşan bu şikayetlerin nedeni tespit edilebilirse tedavi edilebilir veya tekrar ameliyat olabilirsiniz. Safra Taşı Teşhisi Koyulduğunda Ne Yapmalıyım?

 • Öncelikle panik yapmayın kimse sizin onayınız olmadan safra kesenizi alamaz. Bu konuda baskı altında olmadan karar verin. Safra kesesini aldıranların çoğu aile bireyleri veya doktor baskısıyla karar veriyor ve çoğu sonradan pişman oluyor.
 • Asla stres yapmayın. Karaciğer ve Safra kesesi stres anında büzülür. Büzüldüğünde içindeki taşlar safra kesesi veya kanalı duvarına iyice yapışır ve ağrınız artar.
 • İstediğiniz zaman ameliyat olabileceğinizi unutmayın. Ameliyat olmadan önce alternatif yöntemleri özellikle İngiliz Tuzu kürünü uygulayın. Bir sonuç alamazsanız yani şiddetli ağrılar çekiyorsanız ve safra keseniz sık sık iltihaplanıyorsa ameliyatı düşünürsünüz. En azından bütün yöntemleri denedim ama olmadı dersiniz.
 • En önemlisi beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Uzun süre aç kalmayın, öğün kaçırmayın. Hızlı kilo vermeyin. Yoksa taşlarınız hızlıca büyür ve çoğalır.
 • Her gün en az 40 dakika tempolu yürüyün. Hareketsiz yaşamda safra taşı oluşumuna yatkındır.
 • Doymuş yağları hayatınızdan çıkarın. Fast food ve şarküteri ürünleri tüketmeyin. Kişilerin en çok yaptığı hatalardan biri de doymuş yağları hayatından çıkarırken, iyi yağları da çıkarıyor ve hiç yağ tüketmiyor. Bu çok yanlış bir harekettir. Yağ tüketmezseniz safra keseniz boşalmaz. Uzun süre boşalmayan safra kesesinin içerisindeki kolesterol, Bilirubin zamanla çöker çamur ve taş oluşur. Zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağları tüketmelisiniz.  Vücuda yağ girdiğinde midenin son kısmındaki bir kas grubu kolesistokinin diye bir hormon salgılar. Bu hormon beyni uyarır ve pankreasla birlikte safra kesesi depoladıkları sindirim enzimlerini salgılar. Vücut kolesistokinin hormonunu sadece yağ tükettiğinizde salgılar.
 • İnternette okuduğunuz her yöntemi hemen uygulamayın. Sorularınıza cevap vermeyen makalelere itimat göstermeyin. Çoğu kopya metindir ve sizin sorularınıza cevap veremezler. Yanlış uygulama yaparsanız safra kanalı tıkanmasına hatta pankreatite neden olabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Doğal Yöntemlerle Safra Taşı Düşer mi?

Evet bu mümkündür. Ama maalesef her taş için geçerli değildir. Bazı taş çeşitlerinin erimesi mümkün değildir. Erimeyen bu taşları İngiliz Tuzuyla düşürebilirsiniz. Kaç cm kadar taşların düşürebileceğinizi konu hakkında bilgi sahibi olan ehil kişilerden bilgi alabilirsiniz.

Safra Taşımın Hangi Çeşit Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Maalesef safra taşı çeşidinin ne olduğuna dair kesin sonuç veren bir görüntüleme mümkün değildir. Ancak genelde safra taşlarının %80’nin kolesterol taşıdır. Diğer kalsifiye, bilirubin taşları %20 oranında görünür ve çoğunlukla bu taşlar daha küçüktür.

Önceki İçerikAralıklı Oruç Ve Su Orucu Safra Taşı Yapar mı?
Sonraki İçerikKarın Ağrısının Nedenleri ve Çeşitleri
İngiliz Tuzuyla ilk defa 2014 senesinde tanıştım. Safra taşımdan dolayı ameliyat olmak istemiyordum. Andreas Moritz'in Karaciğer ve Safra Kesesi temizliği ile ilgili makale ve kitaplarını okuduğumda uygulamaya karar verdim. O dönemler İçilebilir İngiliz Tuzu ülkemizde satılmıyordu, yurtdışından eczacılara sipariş verip kürü uyguluyordum. Velhasıl taşlarımdan kurtulunca bu yöntemi kendi blog ve sitelerimde yayınlamaya başladım. İnsanlar taşlarını düşürmeye başlayınca popüler olmaya başladı ve bir süre sonra perakende satılmaya başladı. İngiliz Tuzunu paketleyip satışa sunarak bu işe öncü olmaktan mutluluk duyuyorum. Andreas Moritz protokolü hakkında araştırmalarıma devam ettim ve eğitim aldım. Bu konuda uzmanlaşmak hedefimdi ve hedefime ulaştım. Amacım ülkemizde bu mineralin kullanımını yaygınlaştırmak bilinçli kullanımı sağlamaktır. Kısa bir süre yurtdışına yerleşeceğim Oturum izni onayı bekliyorum. Birkaç yıl sonra daha iyi bir donanımla dönmeyi planlıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz