0,00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

0,00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Liposuction Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir

Liposuction Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir – Liposuction, bölgesel yağ birikintilerinin vakum tekniği veya özel bir şırınga ile geri çekildiği cerrahi bir işlemdir. Bu ameliyatla birlikte yapılabilir, böylece vücut hatlarını veya çizgilerini şekillendirir. Tıp teknolojisinin ilerlemesiyle farklı Liposuction teknikleri geliştirilmiştir. Liposuction, kadınlar tarafından çoğunlukla estetik kaygılar nedeniyle tercih edilmektedir. Bununla birlikte, tıbbi nedenlerden dolayı erkeklere de uygulanabilir.

Vücut şekillendirme, vücut biçimlendirme ve liposculpturing arasındaki farklar

Bu üçünün ortak özelliği sadece vücudu şekillendirmeyi amaçlamalarıdır. Farklar şunlardır:

 • Vücut şekillendirme: Fitness, diyet gibi egzersizlerle vücudu şekillendirmeyi amaçlar.
 • Vücut biçimlendirme: Zayıflama sonrası vücut hatlarını yeniden şekillendiren ameliyattır.
 • Liposculpturing: Liposuction’a dayalı bu işlemde vücuttaki yağ dokusu vakumla alınır ve çizgilerin yeniden şekillenmesi için gerekli bölgelere transfer edilir.

Liposuction neden yapılır?

Liposuction genellikle genetik, dengesiz beslenme, gebelik gibi çeşitli nedenlerle bazı bölgelerde biriken inatçı yağlardan kurtulmak için yapılır. Ayrıca lipoödem (ağrılı yağlama sendromu) ve jinekomasti (erkeklerde anormal meme büyümesi) gibi bazı bozuklukların tedavisinde de kullanılabilir.

Liposuction Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir

Liposuction (yağ alma) ve kilo kaybı

Liposuction, belirli bölgelerdeki yağ hücrelerinin miktarını azaltır. Alınan yağ miktarı, bölgenin görünümüne ve yağın hacmine bağlıdır. Ortaya çıkan kontur değişiklikleri, kilonuz sabit kaldığı sürece genellikle kalıcıdır. Ancak Liposuction bir kilo verme yöntemi değildir.

Çoğu insan estetik nedenlerle Liposuction’a başvurmaktadır; ancak uygun bir egzersiz ve diyetle kurtulabilecek obezite veya aşırı kilo için yapılmaz. Ayrıca selülit veya sarkık cilt gibi cilt yüzeyi düzensizliklerini iyileştirmez ve çatlakları çıkarmaz. Cilt germe ameliyatı değildir. Sadece belirli bir bölgedeki yağları uzaklaştırır ve vücudu şekillendirir

Liposuction Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir

Liposuction kimler için kullanılır?

Liposuction, sağlıklı kilosuna yakın (ideal kilonun %30’u) ve sıkı-elastik bir cilde sahip, sağlıklı, sigara içmeyen bireylere yapılır; ancak derilerinin altında viseral yağ içermeyen inatçı yağ birikintileri vardır (karın boşluğunda oluşan ve hayati organları çevreleyebilen bir tür tehlikeli vücut yağı).

Bu süreçte cilt yapısı önemlidir çünkü sarkma, gevşek cilt veya selüliti olan kişilerde bu süreç çürük cilt vb. gibi sorunlara neden olabilir.

Öte yandan, iyi bir cilt tonuna ve elastikiyetine sahip olanlarda, işlemden sonra cilt pürüzsüz görünebilir. Bu nedenle Liposuction, nispeten sıkı bir cilde ve normal kiloya sahip kişilerde daha başarılıdır. Sonuçlar daha uzun ömürlüdür ve sağlıklı bir kilonun korunmasına yardımcı olabilir.

Liposuction nasıl yapılır?

liposuction surgery
 • Ameliyattan önce, cerrah yağın alınacağı bölgeyi işaretler. Ek olarak, ameliyat öncesi ve sonrasını karşılaştırmak için fotoğraflar çekilebilir.
 • Anesteziden sonra, tedavi edilecek bölgeye steril bir sıvı çözelti enjekte edilir. Bu sıvı, bölgedeki ağrıyı hafifletmek için lidokain (anestezik ilaç), kan damarlarını daraltarak kanamayı önlemek için epinefrin (adrenalin), fizyolojik serum (salin) ve bikarbonat içerir. Bu sıvı çözelti cildi uyuşturur ve sertleştirir.
 • Daha sonra cilde küçük bir kesi uygulanır ve bu kesiye vakum makinesine bağlı bir kanül yerleştirilir. Vakum tüpü ileri geri hareket ettirildiğinde, yağ parçalanır ve emilir. Aşırı sıvı ve kan da boşalır.
 • Ameliyattan sonra aşırı sıvıyı boşaltmak (ve ödem gelişimini önlemek) için yaralar açık bırakılabilir.
 • İşlem bittikten sonra bölge dikilir ve bandajla sıkıca sarılır.

Bir Liposuction operasyonunda genel anestezi uygulanıyorsa veya bir seferde çok miktarda yağ alınıyorsa, komplikasyonları önlemek için genellikle hastanede bir gece kalmak önerilir. İşlemin lokal anestezi altında yapılması durumunda, ameliyattan birkaç saat sonra eve dönebilirsiniz.

Liposuction Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir

Uyuz belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Liposuction çeşitleri ve teknikleri

Tumescent Liposuction

Operasyon öncesinde ilgili bölgeye sıvı enjekte edilir; Yağın alınması için vakum makinesine veya şırıngaya tutturulmuş kanül (ince bir tüp) daha sonra ilgili bölgedeki küçük kesiye yerleştirilir.

Cihaz yağları parçalar ve ilgili bölgeden yağı emer. Genel anestezi yapılmadığı sürece kişi genellikle hastaneye yatırılmaz.

Bu yöntem, sıvı bölgeye enjekte edildikten sonra yağı yumuşatmak için belirli bir dalga boyunda lazer enerjisi (ışık dalgaları) kullanır. Ezerek yağ viskoz hale getiren lazer enerjisi, ilgili bölgeye küçük kesikler yapılarak ve ardından fiber lazer kablosuna bağlı kanül yerleştirilerek uygulanır.

Yağ alma işleminden sonra, cildi sıkılaştırmak için başka bir dalga boyu kullanılabilir. Ameliyattan sonra cilt hassasiyetine bağlı olarak kızarıklık, morarma ve şişlik gelişebilir. Liposuction Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir

Lazer yardımlı Liposuction’ın avantajları

 • Daha kontrollü yağ alımı sağlar.
 • Kanamayı önler.
 • Dikiş gerektirmeyebilir.
 • Kısa sürede iyileşme sağlar.
 • İşlemden sonra bandaj veya korse bulundurmak için gereken süre kısalır.
 • Genellikle lokal anestezi altında yapıldığı için bir gece hastanede kalmaya gerek yoktur.

Ultrason destekli (vaser) Liposuction

Bu Liposuction tekniğinde önce ilgili bölge işaretlenir, daha sonra buraya cildi sertleştiren sıvı bir solüsyon enjekte edilir. Daha sonra, cildin altına ultrasonik dalgalar yayan metal bir proba bağlı bir kanül yerleştirilir. Bu sayede yağ hücresi duvarları yıkılır ve sıvılaştırılmış yağın uzaklaştırılması kolaylaşır.

Liposuction Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir

Ultrason destekli (vaser) Liposuction’ın avantajları

 • Daha geniş alanlara ve yüzeysel, orta ve / veya daha derin seviyede farklı yağ katmanlarına uygulanabilir.
 • Dalgalanma ve çökme olasılığı daha azdır.
 • İşlem sonrası gevşeyen cilt daha kolay iyileşir.
 • Daha pürüzsüz bir vücut çizgisi oluşturmada etkili olabilir.
 • Genellikle hastaya lokal anestezi uygulanır. Ancak birden fazla bölge tedavi edilecekse genel anestezi tercih edilir. Genel anestezi yapılmadığı sürece hasta birkaç saat sonra hastaneden taburcu edilebilir.

Liposuction Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir

Ultrason destekli (vaser) Liposuction’ın dezavantajları

 • Yağ alma işlemi başarılı olmasına rağmen cilt sıkılaşması gözlenmez.
 • Ultrason cilt yüzeyinde ve / veya daha derin dokularda yanıklara neden olabilir.

Liposuction ameliyatı sonrası

Liposuction ameliyatı sonrası iyileşme ve ameliyat sonrası bakım, tedavi edilen bölgeye ve alınan yağ miktarına bağlı olarak değişebilir. Ancak genellikle kişi birkaç gün içinde işine dönebilir, egzersiz gibi tüm normal aktivitelere 2-4 hafta veya daha kısa bir süre sonra devam edilebilir.

Doktorun tavsiyelerine uymak (sigara içmemek, alkol yok, bol dinlenmek vb.) daha kısa ve sorunsuz bir iyileşme sağlar. Enfeksiyon riskini önlemek için antibiyotikler ve ağrı kesiciler reçete edilebilir. Liposuction Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir

Liposuction’ın sonuçlarını görmek genellikle prosedüre bağlı olarak 4-5 haftadan 6 aya kadar zaman alır. İdeal kilonuzu korursanız, bu sürecin olumlu sonucu genellikle daha uzun sürecektir. Liposuction’ın kilo alımını engellemediğine dikkat edilmelidir. İşlemden sonra kilo alırsanız, yağ dağılımınız değişebilir ve vücudunuzun herhangi bir yerinde (veya aynı bölgede) yeni yağ birikintileri gelişebilir.

Bu nedenle Liposuction ameliyatı, egzersizleri içeren sağlıklı bir yaşam tarzı ve yağsız protein, meyve, sebze, kepekli tahıllar ve az yağlı sütten oluşan sağlıklı bir diyetle desteklenmelidir.

İyileşme sürecinde bazı rahatsızlıklar olabilir. Bunlar aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • Yaklaşık 6 ay boyunca morarma ve şişlik
 • 6 ila 8 hafta boyunca uyuşukluk
 • Yara
 • Tedavi edilen bölgenin veya altındaki damarların iltihaplanması.
 • Kesi nedeniyle yaralardan boşalan sıvı.
 • Bacaklar veya ayak bileklerine uygulandıysa, ayak bilekleri veya bacaklar şişer.

Bu yan etkileri en aza indirmek, morarma ve şişliği azaltmak için tedavi edilen bölgeye bir bandaj sarılır veya destek telleri kullanılır. Ameliyattan sonra birkaç hafta boyunca sürekli kullanılmalıdır.

Liposuction ameliyatında bir seferde ne kadar yağ alınır?

Kişinin sağlığına ve estetik ideallerine bağlı olarak değişebilir. Belirtilen günlük sınır günde 2,5 ila 4,5 litredir. Bununla birlikte, günde daha fazla yağ alabilen cerrahlar olabilir. Liposuction Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir

Liposuction ameliyatı ne kadar sürer?

Süre, tedavi edilen bölgeye ve alınan yağ miktarına bağlı olarak değişebilir, ancak genellikle 1 ila 3 saat arasında sürer.

Liposuction ameliyatı güvenli midir?

Liposuction ameliyatı normal şartlarda tehlikeli bir operasyon değildir. Plastik cerrahlar, ameliyattan önce hastadan öğrenmeleri gereken tüm bilgileri not eder. Ameliyat bu bilgiler doğrultusunda hazırlanır. Bununla birlikte, anesteziye alerjik reaksiyon veya daha önce de belirtildiği gibi aşırı kanama gibi riskler taşıyabilir. Ek olarak, ciddi bir cilt enfeksiyonu hayatı tehdit edici olabilir.

Liposuction ameliyatının riskleri

Liposuction işlemi deneyimli bir doktor tarafından yapılmazsa risk olasılığı artabilir ve ameliyat sonrası bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir:

 • Düzensiz konturlar: Cildiniz aşırı yağ alımı, zayıf cilt elastikiyeti ve olağandışı iyileşme nedeniyle düzensiz, dalgalı veya soluk görünebilir. Bu değişiklikler kalıcı olabilir. Liposuction sırasında kullanılan ince kanülün neden olduğu deri altı hasarı ciltte kalıcı lekeli bir görünüm oluşturabilir.
 • Kan birikimi: Cildin altında tümör gibi görünen temporal seroma (içinde tam kan ile şişlik) oluşabilir. Bu kanın bir iğne ile boşaltılması gerekebilir.
 • Uyuşma: Etkilenen bölgede geçici veya kalıcı uyuşukluk hissedebilirsiniz. Geçici sinir tahrişi de mümkündür.
 • Enfeksiyon: Cilt enfeksiyonları ve inflamasyon nadirdir, ancak mümkündür.
 • Organ hasarı: Nadiren, derin nüfuz eden bir kanül iç organlardan birine nüfuz edebilir ve acil cerrahi müdahale gerektirebilir.
 • Yağ embolisi: Gevşemiş yağ parçacıkları parçalanabilir, bir kan damarında sıkışabilir ve akciğerlerde birikebilir veya beyne taşınabilir. Acil müdahale gerektirir.
 • Böbrek ve kalp problemleri: Etkilenen bölgeden sıvı çekildiğinde gelişebilecek sıvı seviyesindeki bir değişiklik, böbrek ve kalp sorunlarına yol açabilir ve bu da potansiyel bir tehlike oluşturabilir.
 • Yavaş iyileşme: Hastanın iyileşme süreci beklenenden daha uzundur.
 • Hematit: Yaralanmamış cilt altında kan birikmesi.
 • Pulmoner ödem: Vücuda enjekte edilen sıvı nedeniyle akciğerlerde sıvı birikmesi.
 • Pulmoner emboli: Pulmoner arterin ani tıkanması.
 • Dehidratasyon: Aşırı sıvı kaybı gibi şoka neden olabilecek sorunlar görülebilir.

Liposuction yara izine yol açar mı?

Liposuction ameliyatı kanüllerle açılan kesikler veya delikler nedeniyle yara izine neden olabilir. Bu aletler ince olduğundan, yara izi küçüktür. Yara izlerinin sayısı, kanül yerleştirme sayısına bağlı olarak değişebilir. Kalıcılık cilt tipine ve kalitesine bağlıdır. Liposuction Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir

Liposuction hangi bölgelere uygulanır?

liposuction bolgeleri
Liposuction Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir
 • Dış uyluklar (nadiren iç uyluklar)
 • Kalça ve kalçalar
 • Karın bölgesi (göbek üzerindeki yağlar)
 • Bel bölgesi, özellikle yan kısımlar
 • Üst-alt kollar
 • Sırt (nadiren üst sırt)
 • İç diz bölgesi
 • Özellikle göğsün sütyen çemberleme bölgesi
 • Erkek göğsü
 • Çift çene oluşumu
 • Boynun arkası
 • Alt bacak ve/veya ayak bilekleri
 • Yanaklar

Liposuction tek başına veya yüz germe, meme küçültme veya karın germe gibi diğer plastik ameliyatlarla birlikte kullanılabilir. Liposuction Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir

Kadınlar için Liposuction

Liposuction, kadınlarda yağ birikimi ile vücudun hemen hemen her yerinde yapılabilir. Ayrıca lipom (derinin altında yatan kas tabakasında yağlı yumru), lipoödem (ağrılı bölgesel lipoidoz), lenf ödemi (vücudun dokularında şişmeye neden olan kronik bir durum), lipoödem (kalça gibi belirli bölgelerde kronik yağ hücrelerinin birikmesi) gibi durumlarda tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

Liposuction, selülit tedavisi için de yapılsa da selüliti gidermez ve hatta bazen daha kötü görünmesini sağlar. Lazer yardımlı Liposuction bazı selülit tiplerine bağlı olarak uygulanabilir ancak sonuçlar henüz tatmin edici değildir. Liposuction Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir

Erkekler için Liposuction

Erkek vücudunun tüm bölgelerinde de yapılabilir, ancak genellikle genişlemiş göğüsler (jinekomasti), lenf ödemi ve lipomlar durumunda yapılır. Günümüzde erkekler estetik amaçlı bölgesel yağların alınması isteseler bile işlem cilt-yağ-kas yapıları ile uyumlu gitmediği için bu ameliyat önerilmemektedir. Belki de bu sorun tıbbi teknolojideki ilerlemelerle çözülebilir.

Liposuction için hangi doktora gitmelisiniz?

Lisanslı ve deneyimli bir estetik cerraha gitmek idealdir, ancak deneyimli bir genel cerrah da iyi bir seçim olabilir.

Liposuction Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir

Liposuction’dan kimler faydalanamaz?

Kan akışı, kalp hastalığı, diyabet veya zayıf bağışıklık sistemi ile ilgili sağlık sorunları olan kişiler liposuction yaptıramazlar.

Liposuction’ın maliyeti 2023

Liposuction operasyonunun fiyatları, alınacak yağ miktarına, tedavi edilecek bölge sayısına, hastanın yaşına ve kilosuna, anestezi tipine, ek tedaviye ihtiyaç duyulup duyulmayacağına, tedavinin yapılacağı klinik/hastaneye bağlı olarak değişiklik gösterebilir. 2023 yılında ortalama fiyat 4.000 € ‘dan başlamaktadır. Bu fiyata genellikle cerrah, anestezist, hastane ve ilaç ücretleri dahildir.

Liposuction estetik bir ameliyat olduğu için SGK bu masrafları karşılamamaktadır. Liposuction Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir

Liposuction için öneriler

 • Estetik kaygılar nedeniyle Liposuction yaptırmak istiyorsanız iyi düşünün çünkü Liposuction pahalı ve riskli bir işlemdir.
 • Ameliyat için deneyimli bir cerrah ve güvenilir bir sağlık tesisi seçin.
 • Hedefleriniz, tedavi seçenekleriniz, riskleriniz, başarı oranınız, maliyetleriniz gibi konularla ilgili bir soru listesi hazırlayın.
 • Ameliyattan önce ve sonra doktorunuzun tüm talimatlarına uyun.
 • Sizi hastaneden alacak birini ayarlayın, çünkü araba kullanamazsınız ve uyuşukluğunuz ameliyattan sonra devam edebilir.
 • Birkaç gün yatakta dinlenmeniz gerekebileceğinden, sizinle ilgilenecek birini bulun.
 • Aşırı yağların alındığı bölgelerde çökmeler meydana gelebilir, bu nedenle gereksiz Liposuction’dan kaçının. Liposuction Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir

Sık Sorulan Sorular

Liposuction etkisi ne kadar sürer?

Liposuction, ömür boyu kalıcı sonuçlar sağlayabilen güvenli, etkili bir vücut şekillendirme prosedürüdür. Ancak, prosedürden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeye kararlı olmalısınız.

Liposuction yan etkileri nelerdir?

Liposuction’ın yan etkileri var mı?
Liposuction bazen şunlarla sonuçlanabilir:
Deri altında kanama (hematom adı verilen bir durum) Aylarca sürebilen kalıcı uyuşma. Tedavi edilen bölgelerde cilt renginde değişiklikler. Vücuda enjekte edilen sıvı nedeniyle akciğerlerde sıvı birikmesi (pulmoner ödem olarak adlandırılır)

Liposuction iz bırakır mı?

Liposuction izleri oluşabilir, ancak bunlar genellikle minimaldir. Bu yağ aldırma ameliyatının ana faydalarından biri, kesilerin küçük olması ve Liposuction izlerinin nispeten küçük olmasıdır. Ancak yara izinin derecesi, hastanın kalıtsal iz bırakma eğilimine ve cerrahın tekniğine bağlıdır.

Liposuction ile ne kadar kilo verebilirim?

FDA, beş litreye eşdeğer olan 11 pound’a kadar yağı çıkarmak için liposuction’ı onaylamıştır. Teknik olarak, ameliyat sonrası maksimum 5 litre yağ kaybedebilirsiniz, ancak bu standart herkes için geçerli olmayabilir. Kişinin bünye ve yapısına göre daha az yağ alınabilir. Liposuction Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir

Liposuction Nasıl Yapılır ve Riskleri Nelerdir

B.Kerim KUL
B.Kerim KULhttps://www.ingiliztuzu.com/
Merhaba, ben Kerim KUL, fitoterapist ve karaciğer, safra kesesi taşı ve hastalıkları konusunda uzmanım. Uzun yıllardır bitkilerin sağlık üzerindeki etkisine olan tutkumla birlikte, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıkları konusunda önemli başarılar elde ettim. Tedavilerimde bitkileri kullanarak hastalarımın sağlığına katkıda bulunuyorum ve sonuçlarım oldukça başarılı oluyor.Hayatınızda sağlıklı ve mutlu olmanızı sağlamak benim için büyük bir tutku. Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarının, yaşam kalitenizi ciddi şekilde düşürdüğünü biliyorum. Bu nedenle, tamamen doğal yöntemlerle sağlıklı bir şekilde iyileşmek için size yardımcı olabilirim.Sitemde, bitkilerin sağlık üzerindeki etkilerini ve bu tedavi yöntemlerinin ne kadar etkili olduğunu ayrıntılı bir şekilde anlatıyorum. Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında bitkilerin kullanımının ne kadar önemli olduğuna dikkat çekerek, sağlıklı bir yaşam için doğal çözümler sunuyorum.Başarılı tedavi sonuçlarım, hastalarımın mutluluğu ve hayatlarını değiştirmesi benim için büyük bir gurur kaynağı. Sizler de doğal yollarla sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek istiyorsanız, sitemdeki bilgileri inceleyebilir ve benimle iletişime geçebilirsiniz.Sağlık ve mutluluk dolu bir yaşam için sizleri bekliyorum.

İlgili Makaleler

1 Yorum

 1. Bilgiler için teşekkürler. Benim merak ettiğim şey, liposuction sonrası kilo tekrar geri alınabilir mi? Makalede bu konu hakkında bir açıklama yapmamışsınız. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kalın

22,155BeğenenlerBeğen
12,144TakipçilerTakip Et
12,500AboneAbone Ol

En Son Makaleler