0,00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

0,00₺

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Safra Kesesi Çamuru

Safra Kesesi Çamuru Nedir! Safra kesesi, bağırsaklar ve karaciğer arasında yer alır. Karaciğerde üretilen safrayı gerektiği anda sindirime yardımcı olmak ayrıca yağları parçalamak üzere depolar. İhtiyaç duyulduğu anda ise bağırsaklara boşaltır.

Safra kesesi tamamen boşalmazsa, içerisinde bulunan kolesterol veya kalsiyum tuzları gibi partiküller, safra kesesinde çok uzun süre kalmasıyla yoğunlaşır. En Sonunda “Safra Kesesi Çamuru” olarak adlandırılan oldukça sancılı sağlık sorunu ortaya çıkar.

Safra Kesesi Çamurunun Belirtileri Nelerdir?

Safra kesesi çamuru olan kişilerin çoğunda hiçbir belirti göstermez ve hatta ömürlerinin sonuna kadar farkına bile varmazlar. Ama bazı kişiler daha şanssızdır ve semptomlar gösterir. Bu semptomlar safra kesesi iltihabı ve safra kesesi taşlarının belirtileriyle uyumludur. En belirgin semptom genellikle karın ağrısıdır, özellikle sağ kaburganın hemen altındaki tarafta kendini belli eder. Ayrıca yemekten kısa bir süre sonra ağrının şiddeti artar.

Diğer semptomlardan bazıları:

 • Göğüs ağrısı,
 • Sağ omuz ağrısı,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Yağlı, katran veya kile benzeyen dışkı.

Safra Kesesi Çamuru Neden Olur?

Safra kesesi uzun süre hareketsiz kaldığında veya tam boşalmadığında oluşur. Mukus, kolesterol ve kalsiyum tuzlarıyla birleşerek çamuru oluşturur. Hamilelikte ve sıkı yapılan diyetlerde yaygın görülür. Sık rastlanan bir rahatsızlık olmasa da bazı gruplar yüksek risk altındadır. Bunlar;

 • Kadın olmak,
 • Kronik rahatsızlığı olanlar,
 • Alkol,
 • Mide ameliyatları,
 • Diyabet,
 • Yağlı beslenenler,
 • Çok kilolu ve çok hızlı kilo verenler,
 • Organ nakli olanlar,
 • Düzensiz ve öğün atlayarak beslenen kişiler.

Safra Çamuru Nasıl Teşhis Edilir?

Karın ağrısı şikayeti ile doktora gittiğinizde doktorunuz elle muayene ile karnınızda belli yerlere bastıracak ve tepkinizi kontrol edecektir. Verdiğiniz tepkiler sonucunda üst bâtın ultrasonu isteyecektir.

Çekilen ultrason sonucunda taş veya çamur teşhisi koyulduğunda, buna neden olan faktörleri belirlemek için bazı testler isteyecektir. Muhtemelen kan testiyle kolesterol ve sodyum değerlerinizi görmek isteyecektir. Ayrıca karaciğerinizin fonksiyonlarının düzgün çalıştığından emin olmak için ALT-AST testleri de ister.

Safra Çamuru, nadiren belirti gösterdiği için genelde başka rahatsızlıklar incelenirken tesadüfen ortaya çıkar.

Komplikasyonlara Neden Olur mu?

Safra çamuru herhangi bir rahatsızlık vermiyorsa, tedavi gerekmeyebilir. Altta yatan neden ortadan kalktığında kendiliğinden kaybolur. Doktorunuz çamurun veya oluşacağı taşların çözülmesine yardımcı olacak ilaçlar yazabilir. Doğal yollarla temizlemek isterseniz İngiliz Tuzuyla tam temizlikte yapabilirsiniz.

İngiliz Tuzu ile safra çamurunu temizleyebilirsiniz. Kür için tıklayın

Akut pankreatit: Akut pankreatit pankreas iltihabıdır. Pankreas iltihabı olan kişilerde yapılan araştırmaya göre %74’nün safra kesesi çamuru olduğu tespit edilmiştir.

Safra Taşı: Safra kesesi çamuru olan çoğu kişinin çok kısa sürede safra taşı oluşmuştur. Safra taşları safra kesesinde biriken kolesteroldür. Ağrılı safra ataklarına neden olur. Ağrılı ataklarınız oluyorsa kronikleşmeden temizliğini yapın. Süreyi uzatırsanız daha sonra temizlenmesi zor olabilir.

Kolesistit: Safra kesesinin şişmesi ve iltihaplanmasıdır. Safra sıvısının safra kesesinde sıkışmasından dolayı ağrı, kusma ve şişkinlik belirtileri gösterir. İltihap çoğu zaman ateşin yükselmesine de neden olur. Safra kesesi iltihabına safra taşları ve çamuru neden olur. Ayrıca İltihabın kurutulması için antibiyotik tedavisi görmelisiniz. Sonuç olarak kendiliğinden iyileşmez.

Tıkalı Safra Kanalları: Safra yolları safra kesesindeki sıvının on iki parmak bağırsağına boşalmasını sağlar. Bazen çamur ve özellikle küçük taşlar safra kanalına düşer ve tıkanıklığa neden olur. Bu durum enfeksiyona, safra ataklarına neden olabilir. Safra Kesesi Çamuru Nedir

Akne Problemlerine İngiliz Tuzu

B.Kerim KUL
B.Kerim KULhttps://www.ingiliztuzu.com/
Merhaba, ben Kerim KUL, fitoterapist ve karaciğer, safra kesesi taşı ve hastalıkları konusunda uzmanım. Uzun yıllardır bitkilerin sağlık üzerindeki etkisine olan tutkumla birlikte, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıkları konusunda önemli başarılar elde ettim. Tedavilerimde bitkileri kullanarak hastalarımın sağlığına katkıda bulunuyorum ve sonuçlarım oldukça başarılı oluyor.Hayatınızda sağlıklı ve mutlu olmanızı sağlamak benim için büyük bir tutku. Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarının, yaşam kalitenizi ciddi şekilde düşürdüğünü biliyorum. Bu nedenle, tamamen doğal yöntemlerle sağlıklı bir şekilde iyileşmek için size yardımcı olabilirim.Sitemde, bitkilerin sağlık üzerindeki etkilerini ve bu tedavi yöntemlerinin ne kadar etkili olduğunu ayrıntılı bir şekilde anlatıyorum. Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında bitkilerin kullanımının ne kadar önemli olduğuna dikkat çekerek, sağlıklı bir yaşam için doğal çözümler sunuyorum.Başarılı tedavi sonuçlarım, hastalarımın mutluluğu ve hayatlarını değiştirmesi benim için büyük bir gurur kaynağı. Sizler de doğal yollarla sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek istiyorsanız, sitemdeki bilgileri inceleyebilir ve benimle iletişime geçebilirsiniz.Sağlık ve mutluluk dolu bir yaşam için sizleri bekliyorum.

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kalın

22,155BeğenenlerBeğen
12,144TakipçilerTakip Et
12,500AboneAbone Ol

En Son Makaleler