Safra Taşı Ve Ağrısına Çemen Otu Tohumu

2
Safra Taşı Ve Ağrısına Çemen Otu Tohumu
Safra Taşı Ve Ağrısına Çemen Otu Tohumu

Safra Taşı ve Ağrısına Çemen Otu Tohumu yani “Fenugreek“. Safra kesesinde taş oluşmasının birçok nedeni vardır. Yanlış beslenme, kadın olmak, hamilelik, hormon ilaçları kullanmak taşlara neden olan durumlardan birkaçıdır. Safra kesesinde ağrı varsa bunun nedeni çoğunlukla iltihaptan veya safra konsantresinin gerekenden daha yoğun olmasındandır.

Safra taşları genelde tek başına ağrıya neden olmazlar. Hiç dinmeyen sızı gibi sürekli bir ağrınız varsa yüksek ihtimal safra keseniz iltihaplanmıştır. İltihaptan kaynaklanan ağrı genelde süreklidir ve iltihap iyileşene kadar sürer. Safra keseniz sürekli iltihaplanıyorsa ve kiloluysanız işe sağlıklı kilo vermekle başlayabilirsiniz, mevcut fazla kilonuzun %10’nu vermiş olsanız bile kesinlikle iltihabın tekrarını önlersiniz.

Safra kesenizde ağrı var doktora gittiniz iltihaplanma olmadığını öğrendiniz. Hatta safra kesenizde taş yok ama yine karnın sağ üst köşesinde sürekli bir ağrı var. Bu tarz bir ağrıya maruz kaldıysanız bunun nedeni safra kesesinin kolesterol seviyesinin yüksek olmasıdır. “Ama kan tahlilleri yaptırdım kolesterolüm normal çıktı” diyebilirsiniz. Hiç fark etmez, çünkü kandaki kolesterol oranıyla safra kesesindeki kolesterol oranı farklıdır. Ayrıca safra kesesindeki kolesterol kan tahlilleriyle ölçülemez.

Safra kesesi içerisindeki kolesterol atıkları zamanla çöker çamur veya kolesterol kristallerine dönüşerek taş oluşumuna başlar. O zaman ne yapmamız gerekiyor, kese içerisindeki kolesterolden en kısa zamanda kurtulmamız gerekiyor.

Ağrılarınız Atak Şeklinde mi?

Uzun süren safra ağrılarının nedeni çoğunlukla tıkanıklık değildir. Tıkanıklıklarda ağrı ataklar şeklinde olur. Birkaç saat en fazla 1 gün sürer. Uzun süren ağrıların nedeni iltihaptan kaynaklanmıyorsa safra kesesinde kolesterol yoğunluğu artmış demektir. Safra ağrılarını tanımakta güçlük çekiyorsanız bu linkteki makalemi okuyabilirsiniz. Safra Kesesi Ağrısını Sınıflandırma, Belirtiler, Tanı ve Tedavi

Ağrının bir başka nedeni safra keseniz sağlıklı çalışmıyordur. Günlük su tüketimini karşılamıyor, hayatınızda spor yoksa üstelik sağlıksız besleniyorsanız, safra kesenizin sağlıklı çalışmasını bekleyemeyiz. Özellikle ağrılarınız başladığınızda sağlıklı beslenmek zorundasınız. Sağlıklı beslenme için bu makalemi okuyabilirsiniz. Safra Kesesi Taşlarını Önlemek İçin Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

Yarım saat bile olsa tempolu yürümek zorundasınız. Saframı aldırırım kurtulurum diye düşünmeyin, bu durumda beslenmenize daha iyi bakmak zorunda kalacaksınız. Safra Taşı ve Ağrısına mükemmel bir çözüm önereceğim. Ülkemizde henüz bilinmiyor ama yurt dışında oldukça popüler bir tohum. Hatta birçok alanda etkisini kanıtlamış üzerinde ciddi klinik araştırmalar bile yapılmıştır. Sözü uzatmadan hemen anlatmaya başlayım.

ÇEMEN OTU TOHUMU

Dinmeyen safra ağrısı için doktora gittiniz, ilaç kullandınız akla gelebilecek bütün yöntemleri denediniz ama sonuç alamadınız mı? O zaman gelin size Çemen Otu Tohumu anlatayım.

Hint Geleneksel ve Çin geleneksel tıbbında da çok uzun yıllardan beri kullanılan bir bitki tohumudur. İlk kullanımı MÖ 1.500 lü yıllarda Mısırlılar tarafından olmuştur. Sadece taş değil birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. En çok kullanıldığı tedaviler;

 • Kan şekerinin düzenlenmesi,
 • Özellikle erkeklerde testosteron hormonunu arttırarak libidoyu yükseltmesi,
 • Safra kesesi ve karaciğer rahatsızlıklarında
 • Sindirim sağlığının düzenlenmesinde,
 • Emzirme döneminde anne sütünü arttırmada,
 • Kilo kontrolü (özellikle göbek yağlarının yakılmasında),
 • Cinsellik ve üreme sağlığında etkilidir.

Günlük tüketime uygundur. Emziren anneler anne sütünü arttırmak için kullanabilirler, 4 kata kadar artış sağladığı biliniyor ama Hamileler çemen otu tohumunu KULLANAMAZLAR.

ÇEMEN OTU TOHUMUNUN FAYDALARI

1- Göbek Yağlarının Eritilmesi, Saç Tellerinin Güçlenmesi

Göbek yağlarını eritmek konusunda sanırım hepimiz şikayetçiyiz. Yapılan araştırmalarda Çemen otu tohumunun göbek yağlarını erittiği ispatlanmıştır. Bunun dışında kasların gelişimine, büyümesine ve kas hasarlarını onarması, özellikle sporcular için vazgeçilmez bir takviyedir.

Erkeklerde saç dökülmesinin nedeni eğer genetik değilse Testosteron hormonu tarafından üretilen ve toksik etkisi olan “DHT” yani dihidrotestosteron’dur. DHT erkeklerde saçın incelmesi dökülmesinin en büyük nedenidir. Çemen otu tohumu, DHT’yi bloke ederek saçın incelmesi ve dökülmesine karşı etkili olduğu klinik çalışmalarda tespit edilmiştir. (Kaynakça 1, 2, 3,) Safra Taşı ve Ağrısına Çemen Otu Tohumu

2- Yağ Yakma, Safra Konsantresini ve Kolesterolü Düzenleme

Yukarıda safra ve karaciğer sorunlarının en büyük nedenin sağlıksız beslenme olduğuna değinmiştim. Kimyasal gübrelerle yapılan tarım, şarküteri ürünleri ve birçok gıda vücudumuzda toksik etki yaratarak sindirim sistemi ve karaciğerimizde hastalıklara neden olur. Bu hastalıkların bir kısmının tedavi edilmesi mümkün değildir. Karaciğerde basit yağlanmalar dahil olmak üzere, bir takım sorunlar ortaya çıkmaya başladıysa geç olmadan bir takım tedbirler almak zorundasınız. İlerleyen safhalarda hastalığı kontrol altına almak zor olur.

Özellikle sağlıksız besleniyori fast food tüketiyorsanız risk altındasınız. Önce karaciğer basit yağlanır ve önlem alınmazsa ilerler, geri dönüşü olmayan hastalıklarla uğraşırsınız. Safranın içerisindeki konsantre yoğunlaşır önce çamur sonra taşa dönüşür.

Çemen otu tohumu çayı düzenli tüketildiğinde karaciğer ve safra kesesindeki kolesterol yoğunluğunu dengeler.

3-Kan Şekerini Dengeler

Yapılan klinik araştırmalar sonucunda Çemen Otu Tohumunun insülinin dengelenmesinde oldukça etkili olduğu tespit edildi. Özellikle bu konuda çok fazla bilimsel araştırma ve makaleler var. Çemen otu tohumu takviyesinin en iyi belgelenmiş etkisi kan şekeri üzerine olan etkisidir. Kan şekeri regülasyonunun zayıf olması çok sayıda sağlık sorununun yanında kilo alımı ile de bağlantılıdır. Unutmayın kan şekeri dengesizlikleri çoğunlukla ilk önce karaciğerde başlar.

Çemen otu tohumunun özellikle diyabet hastalığında dengeleyici etkisi yüksektir. Diyabetik hastalar üzerinde yapılan araştırmalarda, çemen otu tohumu kullananların karaciğer yağlanmasının kontrole alınmasında ve sabah kalkar kalkmaz ilk yapılan idrarda şekerin %54 oranında düştüğü görülmüştür. Bu oran oldukça iyi bir orandır.(Kaynak 6)

4-Anne Sütünü Arttırır

Çemen otu tohumu çayının diğer kullanım alanı anne sütünü arttırmak içindir. Düzenli kullanımda anne sütünü 4 kat arttırdığı tespit edilmiştir. Özellikle bu konuda da çok fazla klinik çalışmalar mevcuttur.

Safra Ağrılarında Çemen Otu Çayı Tarifi

Karaciğer ve Safra kesesini İngiliz Tuzu kürü ile temizleyin. Kürle ilgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz. Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşürülür

Kürü uyguladıktan sonra safra kesesinin içi temizlenecektir. Tek seferde tamamen temizlenmesi beklenemez. Kürden sonra safra salgısının konsantresinin normale dönmesi ve kalan kolesterol atıklarının temizlenmesi için gün 3 defa aç karna Çemen otu tohumu içmeye başlayın. 90 gün boyunca devam etmenizi tavsiye ediyorum. Düzenli olarak kullanan kişilerden çok fazla olumlu geri dönüşler alıyorum.

İngiliz Tuzu kürü yapmadan da çayı tüketebilirsiniz ama daha uzun süre kullanmak zorunda kalırsınız.

Çemen Otu Çayı Tarifi

Çemen otu çayı yapmak için 2 basit yöntem var;

1- Bir bardak klorsuz suya 1 tatlı kaşığı çemen otu tohumu ekleyin ve kaynatın. Su kaynamaya başladıktan sonra 5 dakika bekleyin. Ocaktan alın sıcak içebiliyorsanız için içemezseniz ılıdıktan sonra tüketebilirsiniz. Tohumları yiyebilirsiniz, sindirimde problem yaşarsanız tüketmeyim.,

2- İkinci yöntem; akşam yatmadan önce 1 bardak klorsuz kaynar suya 1 tatlı kaşığı çemen otu tohumu koyun, bardağın üstünü örtün ve sabah kalktığınızda ilk olarak hazırladığınız çayı için. İçtikten sonra öğlen içeceğiniz çayın suyunu kaynatın yine aynı şekilde bekletin.

Çemen otu tohumu safra akışını düzenler, özellikle safra kesesi içerisindeki fazla kolesterolü atar ve safra asidi konsantrasyonunu neredeyse 4 katı arttırır. Safrada ki toksik kolesterolü de temizler. Safra, kalp, beyin ve cilt için ihtiyacımız olan iyi yağları parçalar. Ayrıca buğday ve süt ürünlerini sindirmek için mide asitlerini destekler. Biliyorsunuz ki özellikle midemiz süt ve buğday ürünlerini sindirmek için ekstradan efor sarf eder. Sindirim problemi yaşayan kişilere de ayrıca tavsiye ederim. (Kaynak 4, 5)

Çemen Otu Tohumunun Yan Etkileri

Çemen otu tohumu çayı çok güçlü bileşenlere sahip olduğundan, ilaç kullananlar, ciddi rahatsızlığı olanlar, kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır.

 • Soya fasulyesi, fıstık alerjisi, bezelye ve diğer baklagiller dahil olmak üzere Fabaceae familyasındaki diğer bitkilere alerjisi olan kişilerin çemen otu tohumuna karşı alerjisi olabilir.
 • Hamileler Çemen Otu Tohumu çayı tüketemezler.
 • Çemen otu tohumu kan pıhtılaşmasını yavaşlatır. Antikoagülan, Antiplatelet, Warfarin (coumadin) ilaçlarla etkileşime girer. Morarma ve kanamaya neden olabilir.
 • Akciğer hastalıklarında kullanılan Teofilin kullananlar doktoruna danışmalıdır. Çemen otu tohumu emilimi ve ilacın etkilerini azaltabilir.

Sık Sorulan Sorular

Çemen Otu Tohumu Çayı Safra Taşlarını Düşürür mü?

Hayır düşürmez, düzenli kullanımda kolesterol taşlarını küçültür, safra kesesinde biriken fazla kolesterolü atar, safra akışkanlığını sağlar.

Çemen Otu Tohumu Safra Ağrısını Giderir mi?

Safra konsantresi, akışkanlığı ve kesede biriken kolesterol fazlasından dolayı ağrılar varsa etkili olur.

Hamileler Çemen Otu Tohumu Kullanabilir mi?

Hayır kullanamazlar. Hamileliğin belirli evrelerinde hamileliği riske atma olasılığı vardır.

Çemen Otu Tohumu Anne Sütünü Arttırır mı?

Evet. Yapılan araştırmalarda emzirme döneminde çemen otu tohumu kullanan annelerin 4 kata kadar anne sütünü arttırdığı görülmüştür. Günde 3 defa çemen otu çayı kullanabilirsiniz.

Sonraki İçerikKadınlarda Safra Taşının 5 İşareti
İngiliz Tuzuyla ilk defa 2014 senesinde tanıştım. Safra taşımdan dolayı ameliyat olmak istemiyordum. Andreas Moritz'in Karaciğer ve Safra Kesesi temizliği ile ilgili makale ve kitaplarını okuduğumda uygulamaya karar verdim. O dönemler İçilebilir İngiliz Tuzu ülkemizde satılmıyordu, yurtdışından eczacılara sipariş verip kürü uyguluyordum. Velhasıl taşlarımdan kurtulunca bu yöntemi kendi blog ve sitelerimde yayınlamaya başladım. İnsanlar taşlarını düşürmeye başlayınca popüler olmaya başladı ve bir süre sonra perakende satılmaya başladı. İngiliz Tuzunu paketleyip satışa sunarak bu işe öncü olmaktan mutluluk duyuyorum. Andreas Moritz protokolü hakkında araştırmalarıma devam ettim ve eğitim aldım. Bu konuda uzmanlaşmak hedefimdi ve hedefime ulaştım. Amacım ülkemizde bu mineralin kullanımını yaygınlaştırmak bilinçli kullanımı sağlamaktır. Kısa bir süre yurtdışına yerleşeceğim Oturum izni onayı bekliyorum. Birkaç yıl sonra daha iyi bir donanımla dönmeyi planlıyorum.

2 YORUMLAR

  • Merhabalar Levent bey, yaklaşık 2 ay siteden uzak kalmak sorunda kaldım. Mesajlarınızı yeni cevaplayabiliyorum. Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Normal şartlar altında safra rahatsızlıkları karın ağrısı yapmaz, safra sağlıklı sağlanamadığında yiyecekler özellikle yağlar sindirilmediği için ishal, parçalı dışkı gibi problemler ortaya çıkabilir. Bundan kaynaklanan ağrılar olabilir. Bu durumu kontrol altına alabilmeniz için beslenme çok önemli, özellikle rahatsızlık devam ediyorsa özen göstermelisiniz. bu konuyla ilgili Makaleler bölümünde safra sorunu olanlar ile ilgili beslenme tavsiyelerim mevcuttur. Ayrıca Çemen otu tohumunu da şiddetle tavsiye ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz